• Nie Znaleziono Wyników

RODZINA PALCÓW. PIOSENKA

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "RODZINA PALCÓW. PIOSENKA"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach

Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty Warszawa 2019

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania języka niemieckiego dla I etapu edukacyjnego

Anna Kentnowska Rafał Otręba

RODZINA PALCÓW.

PIOSENKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Elżbieta Witkowska Recenzja merytoryczna – dr Danuta Koper Redakcja językowa i korekta – Editio Projekt graficzny i projekt okładki – Editio Skład i redakcja techniczna – Editio Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji:

Rodzina palców. Piosenka.

Grupa/miejsce i czas trwania lekcji:

Klasa 2 szkoły podstawowej – wariant podstawy programowej I.1. (Klasy I–III)/sala lekcyjna z tablicą multimedialną/2x45 minut

Cel główny:

Uczeń poznaje nazwy członków rodziny i tworzy pacynki z nazwami członków rodziny na palce.

Cele szczegółowe

Uczeń:

„

„ wykonuje zadania na tablicy multimedialnej,

„

„ współdziała w parach,

„

„ poznaje piosenkę o rodzinie,

„

„ poznaje zaimek dzierżawczy „mój”,

„

„ rozwija zdolności manualne,

„

„ rozwija umiejętności posługiwania się TIK.

Metody/Techniki/Formy pracy

Praca na tablicy multimedialnej praca indywidualna, praca w parach, praca w plenum.

Środki dydaktyczne

Komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna, klej, kolorowe papiery, flamastry, kredki, kolorowy filc, tekst piosenki: „Die Fingerfamilie”. https://www.

youtube.com/watch?v=YylypaOdhpc

Opis przebiegu lekcji

Czynności organizacyjne

Nauczyciel wita się z uczniami i sprawdza obecność.

Wprowadzenie do tematu

Nauczyciel odtwarza uczniom na tablicy multimedialnej piosenkę: „Die Fingerfamilie”.

Następnie wyjaśnia, o czym będą dzisiaj mówili na lekcji i jaki jest jej cel.

Prezentacja i ćwiczenia językowe

Nauczyciel odtwarza z nagrania nazwy członków rodziny. Uczniowie powtarzają wymowę i wykonują zadanie na karcie pracy.

Uczniowie wpisują nazwy członków rodziny do zeszytu. Następnie nauczyciel wyjaśnia zadanie na tablicy interaktywnej. Uczniowie wpisują nazwy członków rodziny.

(4)

4

Następnie uczniowie przechodzą do części artystycznej lekcji, w której tworzą pacynki do piosenki: „Die Fingerfamilie”. Uczniowie rozmawiają ze sobą. Nauczyciel koordynuje ich ćwiczenie w mówieniu. Następnie zapisują dwa krótkie dialogi do zeszytu.

Uczniowie podpisują portrety nazwami członków rodziny. Każdy uczeń z pomocą nauczyciela opisuje swoje pacynki, opowiadając: To jest moja mama, Krysia. To jest mój brat, Bartek. To jestem ja, Ania.

Uczniowie otrzymują kartę pracy z zaimkiem dzierżawczym „mam”.

Następnie nauczyciel wyświetla piosenkę „Die Fingerfamilie”. Uczniowie śpiewają i uczą się piosenki, otrzymują także tekst piosenki i wklejają go do zeszytu.

Część podsumowująca

Uczniowie stają w kręgu wraz ze swoimi pacynkami i śpiewają piosenkę w wersji karaoke, pokazując poszczególne pacynki.

Zadanie domowe

Zadanie domowe polega na nauczeniu się piosenki o rodzinie na pamięć.

Ewaluacja

W części ewaluacyjnej uczniowie zaznaczają kolorowymi stempelkami, czy lekcja im się podobała, czy nie.

Komentarz metodyczny

1. Na tym etapie edukacyjnym ważne jest częste powtarzanie na lekcji nowo poznanych słów, a ich ilość nie powinna być również zbyt wygórowana.

2. Zadaniem uczniów jest zapisanie po śladzie nazw członków rodziny. To ćwiczenie utrwala także umiejętność poprawnego pisania.

3. Na karcie pracy uczniowie piszą po śladzie zaimek dzierżawczy „mein, meine”

i wklejają kartę pracy do zeszytu.

4. Zrobienie pacynek przedstawiających rodzinę daje uczniom odrobinę przerwy od uczenia się nowego słownictwa i wpływa przede wszystkim na ich rozwój manualny.

5. Piosenka „Die Fingerfamilie” znana jest także w innych językach. Jeśli uczniowie znają ją w języku angielskim, można zaśpiewać z uczniami z linią melodyczną piosenki w języku niemieckim i angielskim. Jako dodatkowe zadanie uczniowie mogą wykonać piosenkę w formie pacynkowego teatrzyku, ze wcześniej przygotowanymi postaciami z filcu. (Zadanie wykracza poza podstawę programową).

6. Wariant dostosowania do ucznia ze SPE: uczeń z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, mający problemy z wykonaniem pacynek może ozdobić wcześniej wykonane przez nauczyciela pacynki, bądź narysować postacie w zeszycie.

Należy chwalić każdy postęp edukacyjny ucznia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Uczniowie siedzą przy stolikach uczą się słów i melodii piosenki pt.. Opracował

U dzie ci prze wle kle ssą cych kciuk czę ściej jed nak wy stę pu ją za nok ci ca, za strzał w prze - bie gu za ka że nia wi ru sem Her pes, wy prysk w wy ni ku po draż nie nia

Kiedy kończą się wakacje I nadchodzi lata kres Wtedy właśnie ta piosenka W szkolnych murach hitem jest Oto Przebój Dla Odważnych Tych co lubią wyzwań smak I z uśmiechem robią to

kto nie fruwał niech żałuje kto poleci, zamknie oczy przez chwile się ptakiem czuje karuzel, karuzela. kto nie fruwał niech żałuje kto poleci, zamknie oczy przez chwile się

Tegoroczna edycja będzie składała się z dwóch niezależnych nurtów: matematycznego z elementami programowania, zatytułowanego Od zera do grafiki komputerowej, oraz

Ty silny jesteś bo znasz swe słabości Prawo masz się mylić, mieć wątpliwości Odwaga to pewność, a nie wywyższanie Stanąć przed światem, bronić własne zdanie.. Honor i odwaga

Ach, jaki piękny dzień, Od rana pada deszcz, Limanowskiego, Łódź, Kałuże, chlup,.. Tu można dostać

Zapal ogień we mgle, niech nie zgasi go wiatr, tyle dróg plącze się, zły jest świat.. Na spotkanie mi wyjdź i zawołaj przez mrok, że