Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
D. Zabawy edukacyjne rozwijające myślenie przyczynowo – skutkowe.
Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Naturalna przemienność. Pory roku.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Ćwiczy myślenie przyczynowo – skutkowe.
Ćwiczy myślenie logiczne.
Ustala porządek logiczny w prezentowanych ilustracjach.
Rysuje ulubioną porę roku. Wykleja kolorowymi papierami i bibułą ulubioną porę roku.
Tworzy makietę z plasteliny przedstawiającą ulubioną porę roku.
Poznaje przemienność pór roku.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku.
W miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań.
Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Treści kształcenia:
nazywanie stałego następstwa pór roku;
przewidywanie skutków;
doszukiwanie przyczyn wydarzeń;
uporządkowywanie historyjek obrazkowych zgodnie z kolejnością wydarzeń.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie
do tematu.
1. Cztery pory roku:
nauczyciel (N) pyta dzieci, czy wiedzą, jaka jest teraz pora roku. Następnie dzieci razem z N wymieniają pory roku. N pyta dzieci: Jaka pora roku
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2 min. będzie po zimie? Zachęcenie dzieci do wysłuchania opowiadania (załącznik nr 5). Można również pokazać dzieciom prezentację multimedialną (załącznik nr 6).
Ćwiczenia ruchowe 2 min.
2. Którą porą roku jesteś?:
każde dziecko przybiera rolę jednej z pór roku (otrzymuje ilustrację, którą przykleja za pomocą taśmy klejącej do ubrania – załącznik nr 1). Dzieci biegają swobodnie po sali. Na sygnał N zatrzymują się i słuchają komendy, np. wiosna i lato oraz jesień i zima – zadaniem dzieci jest jak najszybsze połączenie się w odpowiednie pary. Inne komendy, które może wypowiedzieć N:
4 pory roku! (dzieci dobierają się w czwórki tak, aby były pośród nich wiosna, lato, jesień i zima);
Osobno – lata, jesienie, wiosny i zimy (powstają cztery zespoły: lata, jesienie, wiosny i zimy).
Ćwiczenia z ilustracjami.
2 min.
3. Koło – 4 pory roku:
każde dziecko otrzymuje koło z nazwami pór roku (załącznik nr 2). N czyta głośno po kolei pory roku. Dzieci powtarzają za N patrząc na swoje koła.
Następnie dzieci rysują ilustrację w każdym polu, która kojarzy się z wiosną, latem, jesienią i zimą. Kiedy skończą rysować, N pyta je o kolejność pór roku, np. Jaka pora roku jest po zimie? Jaka pora roku jest po jesieni?
4. Przebiśnieg:
dzieci dobierają się w pary. Każda z nich otrzymuje 3 ilustracje (załącznik nr 3). Zadaniem dzieci jest uporządkowanie ilustracji tak, aby przedstawić etapy rozwoju kwiatu.
5. Moja ulubiona pora roku:
dzieci rysują swoją ulubioną porę roku.
5. Moja ulubiona pora roku:
dzieci, za pomocą kolorowego papieru i bibuły, tworzą pracę plastyczną o swojej ulubionej porze roku.
5. Moja ulubiona pora roku:
dzieci tworzą
z plasteliny makietę przedstawiającą ich ulubioną porę roku.
2.
Ćwiczenia właściwe.
2 min.
6. Jaka to pora roku?:
dzieci otrzymują ilustrację do uzupełnienia (załącznik nr 4). Zadaniem jest pokolorowanie dziewczynki oraz dorysowanie odpowiedniego otoczenia i pogody, jaką sugeruje ubranie dziewczynki.
3. Ćwiczenia kończące.
2 min.
7. Pory roku się zmieniają:
zachęcenie dzieci do ilustrowania ruchem słuchanego opowiadania (załącznik nr 7).
8. Wiosna:
chętne dzieci mogą zagrać w grę multimedialną (załącznik nr 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
papiery kolorowy, kartki A4, kredki, bibuła, plastelina, klej, kartki papieru technicznego, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ilustracja - Pory roku;
2. Ilustracja - Koło – 4 pory roku;
3. Ilustracja - Jaka to pora roku?;
4. Ilustracje - Rośnie przebiśnieg;
5. Plik dźwiękowy - 4 pory roku, autor: Karina Jedynak;
6. Prezentacja multimedialna - Pory roku, autor: Karina Jedynak;
7. Plik dźwiękowy - Pory roku się zmieniają, autor: Karina Jedynak;
8. Multimedialna kolorowanka - Wiosna.