Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów.
Scenariusz zajęć Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Temat: Środki transportu. Jedziemy samochodem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Rozpoznaje różne środki transportu: samochód.
Ćwiczy wyobraźnię.
Rysuje ilustracje wcześniej będące obrazem jego wyobraźni.
Wymyśla nowe zastosowanie przedmiotów.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych.
Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Treści kształcenia:
posługiwanie się w zabawie ruchem i gestem;
nazywanie różnych środków transportu: samochód;
rozwijanie wyobraźni;
wzmacnianie motywacji do poznawania oraz rozwiązywania problemów.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1. Nawiązanie
do tematu.
3 min.
1. Gdzie i czym możemy jechać?:
skojarzenia do słowa: jechać – dzieci rysują schematyczną ilustrację swoich skojarzeń. Prezentacja rysunków.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ćwiczenia pamięci.
2 min.
2. Dokąd podążą nasze myśli?:
dzieci siedzą w kręgu (jeśli jest duża grupa, można podzielić dzieci na 2-3 zespoły). Pierwsze dziecko mówi słowo kojarzące się z podróżami.
Kolejne, po jego lewej stronie, powtarza słowo kolegi i dodaje swoje. Każde następne dziecko powtarza słowa od początku do dodania swojego własnego słowa.
Ćwiczenia dramowe.
1 min.
3. Jedziemy samochodem:
dzieci, dobrane w czteroosobowe grupy, wykonują czynności zgodnie z nagraniem (załącznik nr 5). Przed włączeniem nagrania N może powiedzieć dzieciom, aby wyobraziły sobie przed sobą czteroosobowy samochód.
4. Co to za przedmiot?:
N zachęca dzieci do oglądania prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6).
Dzieci odgadują, co przedstawiają poszczególne slajdy, a następnie wymyślają nowe zastosowanie tego przedmiotu np. kierownica samochodu może być karuzelą dla lalek.
5. Koło:
dzieci uzupełniają ilustrację wg własnego pomysłu (załącznik nr 1).
5. Kierownica:
dzieci uzupełniają ilustrację wg własnego pomysłu (załącznik nr 2).
5. Jak można
wykorzystać części samochodowe?:
dzieci rysują na kartce rzecz, w której zastosowanie znajdą przedmioty wymienione we wcześniej oglądanej prezentacji
multimedialnej.
2.
Ćwiczenia właściwe.
10 min.
6. Widok zza szyby samochodu:
chętne dzieci mogą zagrać w gry multimedialne (załączniki nr 7 i 8).
3. Ćwiczenia kończące.
2 min.
7. Zza szyby samochodu:
wizualizacja. Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami. N czyta wolno tekst, zatrzymując się w odpowiednich momentach, aby ułatwić dzieciom wyobrażenie sobie treści opowiadania (załącznik nr 3). Następnie dzieci uzupełniają ilustrację zgodnie ze swoimi wyobrażeniami z wizualizacji (załącznik nr 4).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy pracy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kartki formatu A4, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ilustracja - Koło;
2. Ilustracja - Kierownica;
3. Tekst wizualizacji - Zza szyby samochodu;
4. Ilustracja - Zza szyby samochodu;
5. Plik dźwiękowy - Jedziemy samochodem;
6. Prezentacja multimedialna - Co to za przedmiot?;
7. Puzzle multimedialne - Samochód;
8. Kolorowanka multimedialna - Widok zza szyby samochodu.