• Nie Znaleziono Wyników

3-latek 4-latek 5-latek

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "3-latek 4-latek 5-latek"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

A. Rozwój funkcji słuchowych

Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)

Temat: Na wiejskim podwórku – pies, koń, gęsi, kaczki, świnie, indyki.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Różnicuje dźwięki ciche i głośne.

Potrafi określić kierunek słyszanego dźwięku.

Próbuje rozpoznawać głosy zwierząt.

Rozpoznaje, a także podaje nazwy zwierząt w oparciu o ich charakterystyczny głos/dźwięk.

Uczestniczy w zabawach parateatralnych.

Potrafi dopasować obraz do dźwięku.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Potrafi określić kierunki i miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek zaczynając od lewej strony kartki.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Wymienia rośliny oraz zwierzęta żyjące w różnych

środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.

Uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje słuchowe.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Treści kształcenia:

 rozwijanie pamięci słuchowej;

 doskonalenie funkcji słuchowych w poszczególnych etapach ćwiczeń słuchowych (etap II);

 różnicowanie głosów (głośno - cicho) oraz przetwarzanie słyszanych dźwięków na układy barwne;

 doskonalenie umiejętności różnicowania dźwięków;

 wzbogacanie słownika dziecięcego;

 kształtowanie właściwej reakcji na sygnał dźwiękowy;

 uwrażliwianie na odbieranie i odtwarzanie różnorodnych bodźców słuchowych;

 rozwijanie sprawności manualnej.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj

ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie

do tematu.

1 min.

1. Na wiejskich podwórkach:

zapoznanie z treścią wiersza A. Wysockiej. Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do wysłuchania utworu, a następnie obejrzenia prezentacji multimedialnej (tekst wiersza - załącznika nr 1, prezentacja multimedialna – załącznik nr 5).

Ćwiczenia – różnicowanie sygnałów dźwiękowych.

2 min.

2. Jestem tutaj:

zabawa słuchowa. N zaprasza do siebie 5 ochotników. Pozostałe dzieci odwracają się tyłem do wybranych kolegów/koleżanek (wskazane, by dzieci siedziały blisko ściany) i zamykają oczy. Dzieci, które zgłosiły się do zabawy, ustawiają się w dowolnych miejscach sali tak, aby nie były widoczne dla pozostałych. N wskazuje jedno z pięciorga dzieci, które mówi słowa: Jestem tutaj. Zadaniem pozostałych uczestników zabawy jest wskazanie ręką kierunku, skąd słyszą głos kolegi/koleżanki. Zabawę powtarzamy z każdym z pięciorga dzieci.

1.

3. Czy to głośno, czy to cicho?:

przetwarzanie dźwięków na układy barwne - zabawa słuchowa. N zaprasza do siebie 5 ochotników. Każde z nich (po kolei) wypowiada nazwę dowolnego zwierzęcia podniesionym lub ściszonym głosem (głośno - cicho). Zadaniem pozostałych dzieci jest określenie za pomocą podnoszenia kolorowych kartoników, czy dźwięk był cichy, czy głośny (kartoniki białe- oznaczają głos cichy, kartoniki czerwone –glos głośny).

2. Ćwiczenia właściwe.

10 min.

4. Zwierzęta na wiejskim podwórku:

N zaprasza dzieci do obejrzenia krótkiego filmu (załącznik nr 6).

Szczególną uwagę dzieci kieruje na charakterystyczne dla poszczególnych zwierząt dźwięki (głosy).

5. Kto to mówi?:

zabawa słuchowa - rozpoznawanie głosów zwierząt. N odtwarza plik dźwiękowy (załącznik nr 7). Zadaniem dzieci jest rozpoznanie głosu i podanie nazwy danego zwierzęcia.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

6. Konie, kaczki i psy:

zabawa ruchowa. N zaprasza dzieci do udziału w zabawie ruchowej:

 3 - latki naśladują kaczki (dzieci naśladują kwakanie kaczek i chodzą lekko przechylając się z jednej strony na drugą);

 4 –latki naśladują psy (dzieci przemieszczają się ,,na czworaka”, naśladując szczekanie psa);

 5 –latki naśladują konie(dzieci biegając po sali dodatkowo kląskają językami - naśladując dźwięk kopyt).

7. Dopasuj obraz do dźwięku:

zabawa dydaktyczna. N zaprasza dzieci do zabawy, polegającej na dopasowaniu odpowiedniego obrazu (zdjęcia) do usłyszanego dźwięku (załącznik nr 8).

3. Ćwiczenia kończące.

3 min.

8. Zwierzęta na wsi:

zabawa plastyczna.

Dzieci naklejają na zielone kartki sylwety gęsi (załącznik nr 2).

8. Zwierzęta na wsi:

zabawa plastyczna.

Dzieci naklejają na zielone kartki sylwety kaczek, a następnie je kolorują (załącznik nr 3).

8. Zwierzęta na wsi:

zabawa plastyczna.

Dzieci rysują po śladzie

sylwety świnek

(załącznik nr 4).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

białe i czerwone kartoniki dla każdego dziecka, zielona kartka dla każdego dziecka 3 i 4-letniego, klej, kolorowe kredki, ołówki dla dzieci 5-letnich, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst wiersza A. Wysockiej: Na wiejskich podwórkach;

2. Materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela: Gąski;

3. Materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela: Kaczki na łące;

4. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela – Wesoła świnka;

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

5. Prezentacja multimedialna do wiersza A. Wysockiej: Na wiejskich podwórkach;

6. Film: Zwierzęta na wiejskim podwórku;

7. Plik dźwiękowy do zabawy słuchowej: Jakie to zwierzę?;

8. Multimedialna zabawa dydaktyczna: Dopasuj obraz do dźwięku.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

zachęcenie do rozmowy na temat gatunków kwiatów, które dzieci znają oraz obejrzenie zdjęć (załącznik nr 6)..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

jeden sygnał (przy użyciu tamburyna) i hasło: Słońce – biegają z rękoma w górze przebierając palcami, dwa sygnały i hasło Deszcz – zatrzymują się, ze stania

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego..

Scenariusz w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik, Wyd.. Projekt finansowany przez Unię

Dzieci, które wykazują zainteresowanie tematem uczestniczą w zabawie, natomiast te, których uwaga się wyczerpała wracają do wybranego przez siebie