Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
A. Rozwój funkcji słuchowych.
Scenariusz zajęć Autor: Agnieszka Wysocka
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki).
Temat: Już wakacje. Wakacje tu, wakacje tam.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Potrafi określić kierunek słyszanego dźwięku.
Różnicuje dźwięki głośne i ciche.
Próbuje rozpoznawać dźwięki pojazdów.
Rozpoznaje, a także podaje nazwy pojazdów w oparciu o ich charakterystyczny dźwięk.
Naśladuje dźwięki pojazdów.
Uczestniczy w zabawach parateatralnych.
Potrafi dopasować obraz do dźwięku.
Dzieli wyrazy na sylaby wzmacniając je klaskaniem w dłonie.
Rozpoznaje oraz wyodrębnia głoski w wyrazach w nagłosie.
Układa nowe wyrazy z podanych głosek.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je,
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pląsając lub tańcząc.
Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.
Układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej.
Uczestniczy w proponowanych zabawach usprawniających funkcje słuchowe.
Treści kształcenia:
rozwijanie pamięci słuchowej;
doskonalenie funkcji słuchowych w poszczególnych etapach ćwiczeń słuchowych;
różnicowanie dźwięków (głośno - cicho);
doskonalenie umiejętności różnicowania dźwięków;
wzbogacanie słownika dziecięcego;
kształtowanie właściwej reakcji na sygnał dźwiękowy;
uwrażliwianie na odbieranie i odtwarzanie różnorodnych bodźców słuchowych;
rozwijanie sprawności manualnej.
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj
ćwiczenia 3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji Nawiązanie
do tematu.
1 min.
1. Ola na wakacjach:
zapoznanie z treścią wiersza A. Wysockiej (załącznik nr 1). Nauczyciel (N) zaprasza dzieci do wysłuchania utworu i obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6).
1.
Ćwiczenia – różnicowanie sygnałów dźwiękowych.
2 min.
2. Z której strony nadjeżdża samochód?:
zabawa słuchowa. N zaprasza do siebie 4 chętnych pięciolatków. Pozostałe dzieci odwracają się tyłem do wybranych kolegów/koleżanek (wskazane, by dzieci siedziały blisko ściany) i zamykają oczy. Dzieci, które zgłosiły się do zabawy, ustawiają się w dowolnych miejscach sali tak, aby nie były widoczni dla pozostałych uczestników zabawy. N wskazuje jednego z czworga ochotników, którzy naśladują dźwięk trąbienia auta. Zadaniem pozostałych dzieci jest wskazanie ręką kierunku, skąd słyszą głos kolegi/koleżanki. Zabawę powtarzamy z każdym z czworga pięciolatków.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3. Czym jedziemy na wakacje?:
zagadka słuchowa - kojarzenie naśladowanych dźwięków. N zaprasza do siebie trójkę ochotników. Każde dziecko wybiera nazwę jednego z pojazdów (samochód, samolot, pociąg), który będzie naśladować.
Następnie każdy, po kolei, naśladuje poruszanie się pojazdów wraz z charakterystycznym dla danego pojazdu dźwiękiem. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie, który pojazd przedstawia ich kolega/koleżanka.
4. Na wakacjach podróżujemy…:
N zaprasza dzieci do obejrzenia prezentacji multimedialnej (załącznik nr 8). Następnie prosi, aby dzieci wymieniły nazwy pojazdów, które widziały na prezentacji. Na podstawie każdego z wymienionych pojazdów, N prowadzi zabawę:
a) naśladowanie dźwięku danego pojazdu;
b) podział wyrazu na sylaby;
c) rozpoznanie i wyodrębnienie (przez dzieci pięcioletnie lub chętne czterolatki) pierwszej głoski danego wyrazu;
d) próba ułożenia 3 nowych wyrazów z pierwszej głoski podanego wyrazu (przez dzieci pięcioletnie).
5. Samolotem na wakacje:
kształcenie pojęć: głośno - cicho w oparciu o projekcję filmu (załącznik nr 7). N odtwarza plik video, a następnie prosi dzieci o określenie dźwięku wznoszącego się w powietrze samolotu (głośno - cicho). Dodatkowo przypomina dzieciom o szkodliwym wpływie hałasu na ich zdrowie.
6. Jedziemy na wakacje:
zabawa ruchowa. N zaprasza dzieci do udziału w zabawie ruchowo - naśladowczej:
3 - latki naśladują jazdę pociągu (dzieci ustawione w rzędzie);
4–latki naśladują jazdę samochodu;
5 –latki naśladują lot samolotem.
2.
Ćwiczenia właściwe.
10 min.
7. Zgadnij, czym Ola będzie podróżowała w czasie wakacji?:
zabawa dydaktyczna. Dzieci wybierają jeden z rysunków (załączniki nr 2 - 5). N zaprasza do zabawy: odtwarza dźwięki pojazdów (załącznik nr 9) prosząc, aby podnosiły do góry ilustracje tylko te dzieci, które rozpoznają dźwięk pojazdu zgodnie ze swoim obrazkiem.
3. Ćwiczenia kończące.
3 min.
8. Wakacyjne podróże:
zabawa plastyczna dla dzieci chętnych. N zaprasza dzieci do wzięcia udziału w zabawie plastycznej (załączniki nr 2 - 5):
3-latki i 4- latki wybierają do kolorowania jedną z trzech ilustracji:
samochód, rower, pociąg;
5-latki rysują po śladzie samolot.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kredki, ołówki dla dzieci 5-letnich, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst wiersza A. Wysockiej Ola na wakacjach;
2. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela - Samochód;
3. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela - Rower;
4. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela - Pociąg;
5. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela - Samolot;
6. Prezentacja multimedialna do wiersza A. Wysockiej pt. Ola na wakacjach;
7. Film - Samolotem na wakacje;
8. Prezentacja multimedialna - Na wakacjach podróżujemy…;
9. Plik dźwiękowy do zabawy słuchowej - Czym można podróżować w czasie wakacji?