Doskonalenie odbicia piłki sposobem oburącz dolnym
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:
3.1 stosuje w grze: odbicie piłki oburącz sposobem dolnym, zagrywkę, forhend i bekhend, zwody
Adresat
: Uczniowie klasy I (z możliwością realizacji w klasach II i III)Czas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna prawidłową postawę siatkarską
zna przepisy gry w piłkę siatkową
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
odbija piłkę sposobem oburącz dolnym
właściwie porusza się po boisku
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
rozumie konieczność współpracy w grupie
Metody nauczania
: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisłaFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przybory i przyrządy
: Piłki siatkowe dla każdego, rzutnik, komputer.Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Odbicia piłki w piłce siatkowej”.
2. zestaw zdjęć: „Odbicie piłki sposobem oburącz dolnym – właściwa postawa i odpowiednia technika”.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe Przygotowanie sprzętu; zbiórka w szeregu,
przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Berek siatkarski”
Uczniowie grający w berka mogą się przemieszczać tylko po liniach boiska do siatkówki. Przemieszczają się krokiem odstawno – dostawnym po liniach:
końcowych, środkowej i trzech metrów. Berek rusza z wyznaczonego miejsca startu, dając 10 sek. przewagi uciekającym. Uciekający złapani przez berka odchodzą na bok i wykonują po 10 bloków siatkarskich
w miejscu. Następnie wracają do zabawy w miejscu startu berka.
Ćwiczenia indywidualne:
Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył (po 10x),
wymachy ramion w przód i w tył (po 10x),
krążenia biodrami w prawą i lewą stronę (po 10x),
krążenia kolanami: do wewnątrz, na zewnątrz, w lewą i prawą stronę (po 10x),
skoki: obunóż, na lewej i prawej nodze (po 10x).
Ćwiczenia w parach:
Ćwiczący ustawieni tyłem do siebie, wspólne uniesienie rąk do góry nad głową. Uczniowie jednocześnie wykonują wypad w przód prawą, a następnie lewą nogę z jednoczesnym
wychyleniem tułowia w tył (5x każdą nogą),
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie.
Prezentacja multimedialna.
W razie potrzeby utrudnienia zabawy można wytypować drugiego berka.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
w takim samym ustawieniu uczniowie wykonują chwyt rąk uniesionych bokiem, a następnie starając się utrzymać równowagę robią przysiady.
(6x),
ustawienie bez zmiany, ale chwyt rękoma pod łokcie i równoczesne wykonywania wypadu w bok z równomiernie i równocześnie wykonywanym przysiadem lub półprzysiadem na jedną nogę inicjującą ruch (po 5 x na każdą nogę).
Część główna 25– 30 minut
Ćwiczenia doskonalące poprawną postawę siatkarską
Nauczyciel demonstruje poprawne ułożenie rąk do odbicia sposobem oburącz dolnym. Uczniowie naśladują prowadzącego,
ćwiczący w sposób dowolny przemieszczają się po całym boisku. Po sygnale przyjmują właściwą postawę do odbicia sposobem oburącz dolnym.
Ćwiczenia indywidualne z piłką
Ćwiczący podrzucają piłki do góry i wykonując właściwą postawę siatkarską starają się przyjąć piłkę sposobem dolnym z „amortyzacją” (10 powtórzeń),
uczniowie odbijają piłkę sposobem oburącz dolnym starając się wykonać jak najwięcej odbić,
uczniowie odbijają piłkę sposobem oburącz dolnym z dodatkowymi zadaniami wykonywanymi na sygnał gwizdka:
długi – klaśnięcie,
krótki– klaśnięcie za plecami, dwa krótkie – przysiad,
uczniowie odbiją piłkę na różnych wysokościach (od najniższej do najwyższej).
Ćwiczenia w parach z piłką
ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w odległości 3 m. Jeden z nich rzuca piłkę, a drugi odbija do niego piłkę sposobem oburącz dolnym. Po 10 odbiciach następuje zmiana,
ćwiczący stoją naprzeciwko siebie w odległości 3 m. Jeden z nich rzuca piłkę, tak aby odbiła się od
Ustawienie w rozsypce.
Zestaw zdjęć.
Nauczyciel w razie potrzeby koryguje błędy, uczniowie dokonują samooceny.
Nauczyciel koryguje błędy w ustawieniu i sposobie odbijania piłki.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
podłoża w połowie dystansu dzielącego uczniów, co wymusza podbiegnięcie drugiego ćwiczącego.
Po 10 odbiciach zmiana,
uczniowie odbijają na zmianę piłkę sposobem oburącz dolnym, starając się wykonać jak najwięcej odbić,
uczniowie ustawiają się po obu stronach siatki i ponawiają wykonywanie ćwiczenia 1 i 3
w parach. Zostaje zwiększona odległość, tak aby każdy z ćwiczących był w odległości 2 – 3 m od siatki.
Gra właściwa
Gra toczy się do trzech odbić. Przekroczenie przepisu powoduje stratę piłki.
Warianty w zależności od stopnia zaawansowania grupy:
dla początkujących – trzecie odbicie „przebijające”
musi być wykonane sposobem oburącz dolnym,
dla średniozaawansowanych – każde przyjęcie zagrywki przeciwnika ma się odbywać sposobem oburącz dolnym,
dla zaawansowanych – 1 i 3 odbicie albo wszystkie mają się odbywać tylko sposobem oburącz
dolnym.
Nauczyciel zwraca uwagę na właściwą, obniżoną postawę i na to, aby odbicie
następowało po zatrzymaniu, a nie w biegu.
Nauczyciel dzieli grupę na 2 zespoły.
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
Uczniowie w leżeniu tyłem wykonują:
unoszenie ramion za głowę z jednoczesnym
wdechem i opust ramion do pozycji wzdłuż tułowia z jednoczesnym, powolnym wydechem,
przyciąganie nogi do klatki piersiowej z jednoczesnym wydechem, a następnie opuszczanie z wdechem.
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pożegnanie.
W podsumowaniu nauczyciel zachęca do wykorzystywania poznanych elementów technicznych w czasie wolnym podczas gry rekreacyjnej.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4