Kształtowanie siły z wykorzystaniem obwodu stacyjnego
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
---
Wymagania szczegółowe:
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
2.5 opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość, zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
Adresat
: Uczniowie klasy IIICzas trwania
: 45 minutCele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
zna nazwy wybranych mięśni
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość wpływu ćwiczeń siłowych na rozwój fizyczny
Metody nauczania
: zadaniowa ścisła, programowanego usprawniania sięFormy i miejsce zajęć
Formy nauczania: stacyjna, indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
1
Przybory i przyrządy
: Ławeczki gimnastyczne, karimaty, piłki lekarskie (3kg.), szarfy, komputer, rzutnik.Zasoby multimedialne
1. prezentacja multimedialna: „Trening siły w obwodzie stacyjnym”.
2. zestaw ilustracji: „Kształtowanie siły mięśniowej z wykorzystaniem obwodu stacyjnego”.
Opis przebiegu zajęć
Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –
metodyczne Część
wstępna 10 minut
1. Czynności organizacyjno-porządkowe Przygotowanie sprzętu; zbiórka w szeregu,
przywitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji.
Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.
2. Rozgrzewka
Zabawa ożywiająca – „Pojedynek węży”
Podczas zabawy w węże ćwiczący ustawieni są w rzędzie i trzymają współćwiczącego za biodra.
Uczniowie w zespołach ustawiają się na
przeciwległych końcach sali. Każdy wąż ma głowę (pierwsza osoba w rzędzie) oraz ogon (ostatnia osoba w rzędzie). Zadaniem głowy jest schwytanie własnego ogona. Potem następuje pojedynek węży – należy schwytać ogon przeciwnika.
Ćwiczenia indywidualne:
Krążenia ramion: oburącz w przód i w tył, (po 10x),
wymachy ramion w przód i w tył (po 10x),
krążenia przedramion w stawie łokciowym, do wewnątrz i na zewnątrz (po 10x),
stojąc bokiem przy drabinkach, wymachy nóg (po 10x),
stojąc przodem do drabinek, chwyt szczebelka na wysokości klatki piersiowej i wskoki obunóż na 1, 2 i 3 szczebelek (po 10x),
Ustawienie w szeregu.
Uczniowie w dowolnym siadzie. Zastosowanie zasobów
multimedialnych.
Podział uczniów na
„jedynki” i „dwójki”.
Grupa jedynek staje się wężem nr 1, a grupa dwójek wężem nr 2.
Ustawienie w rozsypce.
Ustawienie przy drabinkach.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
2
w zwisie na drabinkach nożyce poziome nogami.
Ćwiczenia w parach:
W ustawieniu przodem do siebie z chwytem za ręce, przysiady na całych stopach i we wspięciu (po 4x),
w ustawieniu przodem do siebie chwyt za prawe nogi i ręce. Podskoki na jednej nodze z obrotem w prawo. Zmiana nóg i rąk, obroty w lewo,
w siadzie rozkrocznym przodem do siebie, chwyt ramion skrzyżnie, naprzemianstronne skłony w przód.
Uczniowie dobrani w pary.
Część główna 25 – 30 minut
Stacja I
W zwisie na drabinkach wznosy ugiętych nóg do klatki piersiowej.
Stacja II
Z pozycji przysiadu podpartego wyrzuty nóg obunóż w tył do pozycji podporu przodem.
Stacja III
Przysiady wykroczne z ramionami w górze.
Stacja IV
Uginanie i prostowanie ramion w podporze przodem – tzw. „pompki”.
Stacja V
Przeskoki zawrotne przez ławeczkę gimnastyczną.
Stacja VI
W leżeniu przodem, nogi pod drabinkami, wznosy tułowia.
Stacja VII
W rozkroku prostowanie i uginanie ramion za głowę (na kark) z piłką lekarską 3kg.
Stacja VIII
Nauczyciel dzieli uczniów na 8 grup.
Uczniowie ćwiczą przez 1 minutę na jednej stacji.
Zestaw ilustracji.
Nauczyciel zwraca uwagę, aby podpór był na całych dłoniach.
Nauczyciel zwraca uwagę na dokładność wykonywanych powtórzeń, która jest istotniejsza od ilości.
Bardzo istotny jest właściwy oddech i unikanie wykonywania kilku powtórzeń na jednym cyklu oddechowym.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
3
Bieg wahadłowy z przejściem przez szarfę. Wszyscy biegną jednocześnie, pokonując dystans 9 metrów.
Część końcowa 5 – 10 minut
1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne Uczniowie w leżeniu tyłem:
dociskanie głowy do podłoża – rozluźnienie (4x),
ręce splecione pod głową, równomierne i ciągłe napieranie łokciami na podłoże przez 5 sekund – rozluźnienie (4x),
nogi zgięte w kolanach, ręce wzdłuż tułowia, dynamiczny wznos i wypchnięcie miednicy do góry bez odrywania pięt od podłoża – powrót do pozycji wyjściowej – rozluźnienie (4x).
2. Czynności organizacyjne
Zbiórka. Podsumowanie lekcji. Pożegnanie.
W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.
Uczniowie w rozsypce.
Uczniowie w szeregu.
W podsumowaniu nauczyciel wskazuje na potrzebę wzmacniania mięśni posturalnych, które mają znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
4