Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć Autor: Magdalena Oleksy-Zborowska
Obszar podstawy programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Poznaję świat wokół siebie
Temat: W królestwie figur.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Zapoznaje się z kształtami figur geometrycznych obserwując bezpośrednie otoczenie.
Próbuje wykonać prostą pracę plastyczną - koloruje według własnego uznania ilustrację.
Próbuje wykonać pracę plastyczną wg podanego schematu wykorzystując umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych (koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt).
Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (kształt).
Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, cech charakterystycznych figur geometrycznych (koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta).
Próbuje tworzyć proste konstrukcje z klocków.
Tworzy proste kompozycje z materiałów o zróżnicowanej fakturze w kształcie figur geometrycznych.
Uczestniczy czynnie lub biernie w zabawie parateatralnej. Współpracuje z innymi dziećmi w zabawie parateatralnej z rekwizytem.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy.
Uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty, formułuje dłuższe wypowiedzi na temat ważnych dla niego spraw.
Wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo -
ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w odtwarzaniu parateatralnie słyszanego opowiadania, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych;
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja do pokolorowania);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą - kształt);
rozwijanie wyobraźni (przedstawianie treści sztuki parateatralnej);
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami).
Opis sposobu realizacji:
Przebieg zajęć Lp. Część dnia
aktywności dziecka
3-latki/uwagi o realizacji
4-latki/uwagi o realizacji
5-latki/uwagi o realizacji 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Zachęcanie dzieci przyjrzenia się Skarbom z Królestwa Figur:
w wybranym miejscu sali znajdują się figury(koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt) wycięte przez nauczyciela (N) z różnych materiałów (np. tektura falista, filc, plastik, folia, papier pakowy, aksamit) oraz klocki np. drewniane i plastikowe.
I. Zajęcia poranne
2.Poznajemy Skarby z Królestwa figur:
dzieci wznoszą konstrukcje
z klocków, bawią się klockami o różnych kształtach w dowolny sposób.
2.Poznajemy Skarby z Królestwa figur:
dzieci zapoznają się z wyciętymi figurami geometrycznymi z różnego rodzaju materiałów, poznają ich nazwy, samorzutnie wypowiadają się na temat faktury materiału, z którego zostały wycięte (np. ten jest bardziej miękki od innego).
Próbują tworzyć kompozycje dostępnych figur wg własnego pomysłu, klasyfikują przygotowane figury tworząc zbiory np. trójkątów.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Urodziny Króla Prostokąta w Królestwie figur:
dzieci słuchają treści czytanej przez N sztuki parateatralnej (załącznik nr 6). Następnie N rozmawia z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania. Dzieci relacjonują jego treść, podają kolejne wydarzenia.
N w razie potrzeby pomaga zadając pytania.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Pomagamy odczarować zamek w Królestwie Figur:
dzieci kolorują ilustrację wg własnego pomysłu lub zgodnie z podanym schematem (załącznik nr 5).
1. Co się stało w Królestwie Figur?:
N czyta zainteresowanym dzieciom ponownie treść sztuki w celu utrwalenia jej. Następnie zachęca do zabawy parateatralnej. Dzieci angażują się przybierając rolę widza lub aktora. Z pomocą rekwizytów (załączniki nr 1, 2, 3, 4) wystawiają sztukę. N występuje w roli suflera, podpowiada kolejność zdarzeń, kwestie, które wygłaszają poszczególne postaci, wciela się w role, których nie zechcą wykonywać dzieci.
2. Królestwo Figur w komputerze:
aktywność własna dzieci albo zabawa puzzlami
multimedialnymi lub kolorowanką
multimedialną (załączniki nr 7, 8).
2. Królestwo Figur w komputerze:
aktywność własna dzieci, do wykorzystania gry multimedialne (załączniki nr 9, 10).
III. Zajęcia popołudniowe
3. Odwiedzamy kolor…:
zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw, zabawy bieżne. Gra orientacyjno - porządkowa: N wymienia dowolną nazwę koloru, a dzieci biegną do obiektu, który występuje w danym kolorze (N może przygotować różnokolorowe paski bibuły lub wstążki i umieścić je w widocznych dla dzieci miejscach ogrodu przedszkolnego).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje, metoda żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kredki ołówkowe i świecowe, figury koła, prostokąta, kwadratu i trójkąta wycięte przez nauczyciela z różnych materiałów (np. tektura falista, filc, plastik, folia, papier pakowy, aksamit), klocki drewniane oraz plastikowe (oraz z innych dostępnych nauczycielowi materiałów), nożyczki, różnokolorowa bibuła, cztery patyki (lub plastikowe rurki) długości około 30 cm do przymocowania do wyciętych postaci, szeroka taśma klejąca, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Król Prostokąt- materiał do wydrukowania;
2. Królowa Kwadratowa- materiał do wydrukowania;
3. Pomocna Wróżka- materiał do wydrukowania;
4. Zaczarowany Kwiat- materiał do wydrukowania;
5. Zamek Króla Prostokąta- ilustracja do pokolorowania;
6. Urodziny Króla Prostokąta w Królestwie Figur - treść sztuki parateatralnej;
7. Puzzle multimedialne Zaczarowany Kwiat;
8. Kolorowanka multimedialna - Odczaruj zamek w Królestwie Figur;
9. Gra multimedialna- Bohaterowie Królestwa Figur;
10. Gra multimedialna - Pomóż mieszkańcom Królestwa Figur trafić do ich domów.