• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Sieć osadnicza Polski

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Sieć osadnicza Polski"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Sieć osadnicza Polski

1. Cele lekcji

a. Wiadomości - do zapamiętania:

- liczba miast w Polsce, - funkcje miast,

- pojęcia: proces urbanizacji, wskaźnik urbanizacji, aglomeracja, konurbacja.

- do zrozumienia:

- przyczyny zmian wskaźnika urbanizacji,

- przyczyny zróżnicowania przestrzennego wskaźnika urbanizacji.

b. Umiejętności - czytania wykresów,

- tworzenia skali barwnej ciągłej, - tworzenia kartogramu.

2. Metoda i forma pracy

- „burza mózgów”, - praca z wykresem, - praca z mapą,

- praca z kartogramem.

3. Środki dydaktyczne

- schemat – zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji, - schemat – funkcje miast,

- schemat – wskaźnik urbanizacji, - mapa Polski.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza - sprawdzenie listy obecności,

- podanie tematu lekcji.

b. Faza realizacyjna

1. W Polsce jest 884 miast i ok. 57 tys. wsi. Według jakiego kryterium wyodrębnia się w Polsce

(2)

miasta?

- prawa miejskie.

2. Zgadza się. W przeszłości te prawa nadawał głównie władca panujący na danym obszarze ze względu na funkcje jakie pełnił dany ośrodek. Jakie funkcje pełniły i pełnią miasta?

- schemat – Funkcje miast.

3. Obecnie Rada Ministrów nadaje prawa miejskie. Wiele miast, które uzyskały te prawa jeszcze w średniowieczu, wciąż je mają mimo znacznego obniżenia liczby mieszkańców, utraty ważności. Podobnie jest z miejscowościami, które obecnie mają już bardzo dużą liczbę mieszkańców, głównie pracujących w zawodach pozarolniczych, mimo to nie mają one praw miejskich. Przykładem jest największa pod względem mieszkańców wieś w Polsce Kozy koło Bielska-Białej, w której mieszka 10 tys. osób.

4. Liczba mieszkańców miast w Polsce zaczęła rosnąć dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej tylko 30% ludności żyło w miastach. Z czego wynikał tak mały wskaźnik?

- Polacy była narodem szlacheckim, życie skupiało się wokół dworu szlacheckiego, szlachta miała wyższą pozycję niż mieszczanie.

5. Zgadza się. Po II wojnie światowej jednak się to zmieniło. Postępował proces urbanizacyjny, czyli powstawanie miast, rozbudowa już istniejących i wzrost liczby ludności mieszkającej w miastach. Co mogło wywołać to zjawisko?

- rozwój przemysłu, a tym samym nowych miejsc pracy w miastach; migracje ludności ze wsi do miast; wysoki przyrost naturalny; powiększanie terytorium miast; powstawanie nowych miast.

6. Wskaźnik urbanizacji, czyli odsetek ludności miejskiej wzrósł obecnie do 61,7%. Spójrzcie na tabelę i wykres (schemat – Wskaźnik urbanizacji) przedstawiające ten wskaźnik dla innych krajów europejskich. Zastanówcie się, dlaczego w innych krajach ten wskaźnik jest wyższy niż w Polsce?

- związane jest to z tym, że duża część ludności pracuje w usługach oraz w przemyśle, a tym samym ludzie ci w dużej mierze mieszkają w miastach, rolnictwem zajmuje się niewielki odsetek ludności, stąd mniejsza liczba ludzi mieszka na wsi.

7. Rozwój miast przyczynił się do tworzenia aglomeracji miejskich, czyli skupisk miast składających się z dominującego centrum i otaczających mniejszych miast oraz osiedli.

Przyjrzyjcie się mapie Polski, gdzie znajdują się takie aglomeracje?

- Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań.

8. Zdarza się, że w zespole nie miast nie ma żadnego dominującego. Razem tworzą jednak całość zwaną konurbacją. Gdzie w Polsce można znaleźć tego typu zespół miast?

- Górny Śląsk.

9. Mówiliśmy o tym, że wskaźnik urbanizacji bardzo wzrósł po II wojnie światowej. Obecnie jednak zauważa się spadek tego wskaźnika. Z czego może to wynikać?

- spadek przyrostu naturalnego, wyprowadzanie się do strefy podmiejskiej, wyludnianie się mniejszych miast z powodu zamknięcia dużego zakładu pracy, który zatrudniał większość mieszkańców.

10. Miasta w Polsce nie są jednak równomiernie rozmieszczone. Aby się o tym przekonać, wykonacie teraz kartogram (schemat – Zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji), czyli mapę

(3)

przedstawiającą dane statystyczne dotyczące określonego zjawiska, w tym wypadku wskaźnika urbanizacji. Dobierzcie skalę jednobarwną ciągłą, czyli składającą się z odcieni jednego koloru od najjaśniejszej do najciemniejszej, gdzie najciemniejszy odcień będzie wskazywał największe natężenie zjawiska. Na podstawie dołączonych danych statystycznych wykonajcie mapę.

11. Popatrzcie na kartogram, który wykonaliście i zastanówcie się dlaczego tak wygląda rozkład przestrzenny wskaźnika urbanizacji?

- różny poziom uprzemysłowienia, województwa wschodnie – ludność zajmuje się głównie rolnictwem, tereny słabo rozwinięte gospodarczo.

12. Ludność mieszkająca na wsi liczy ok. 15 mln. Polskie wsie są zazwyczaj małe, najmniejsze skupiają się właśnie we wschodnich i północno-wschodnich województwach, duże wsie (ponad 1 tys. mieszkańców) dominują zaś na południu kraju w rejonach silnie uprzemysłowionych lub tam, gdzie trudne, górzyste tereny skłaniały ludzi do osiedlania się w dolinach rzecznych.

5. Bibliografia

1. Łoś E., Witek-Nowakowska A., 2003, Wędrówki geograficzne. Podręcznik dla klasy III gimnazjum, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa

6. Załączniki

a. Załączniki

- schemat – zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji - schemat – funkcje miast

- schemat – wskaźnik urbanizacji

Cytaty

Powiązane dokumenty

Ta ironia musi być jednak trochę inaczej rozumia­ na niż dotychczas w schulzologii, ponieważ, jak przekonuje Jarzębski, nie poręcza opozy­ cji powierzchni i głębi, ajeśli

We worden steeds meer aangesproken op wat we zelf kunnen, al dan niet met behulp van het eigen sociale netwerk.. Zorg en ondersteuning vanuit de formele instanties is niet

Dowodzono, że obok zw yczajnego postępow ania apelacyjnego pow inno m ieć m iejsce skrócone postępow anie apelacyjne; to drugie pow inno b yć sto­ sow ane w razie

Młodzież niemiec ka ocenia Europę jako znacznie bardziej „otwartą ” niż spostrzegana jest ona z pol skiej perspektywy.. Czy wobec tego moż emy mieć nadzie ję, ż

Wprowadzenie terminów prężności miejskiej (urban resilience), prężnego miasta (resilient city) oraz wrażliwego miasta (vulnerable city) nastąpiło podczas debaty odnoszącej się

Odmienną sytuację obserwuje się w Szwajcarii, Bel- gii i Hiszpanii (odsetek populacji w kurczących się miastach jest wyższy niż odsetek liczby kurczących się miast), co

Według przyję- tego założenia w 2012 roku, w przypadku ludności ogółem, większość (tzn. 11 z 14 miast) można nazwać demograficznie starymi, a najwyższy poziom za-

Badania w ykazały również, że czynnikami w arunkującym i stan i poziom zna­ jom ości pojęć przez uczniów jest ich pochodzenie społeczne i wykształcenie rodzi­ ców. Św