• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Lekcja powtórzeniowa - Sąd nad Stanisławem Augustem Poniatowskim

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Temat: Lekcja powtórzeniowa - Sąd nad Stanisławem Augustem Poniatowskim "

Copied!
10
0
0

Pełen tekst

(1)

Joanna Wieczorek

Scenariusz lekcji historii w klasie II b

Gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach do realizacji w dniu 14 lutego 2006 roku

Temat: Lekcja powtórzeniowa - Sąd nad Stanisławem Augustem Poniatowskim

Główny cel lekcji:

Uczeń prezentuje własny punkt widzenia, skutecznie argumentuje, a także oceniania: postać ostatniego króla, fakty i zjawiska historyczne na tle wydarzeń politycznych w XVIII wieku.

Cele lekcji w ujęciu operacyjnym – uczeń:

 przedstawia swoje stanowisko na temat rządów ostatniego króla Polski,

 popiera swoje stanowisko konkretnymi argumentami – faktami historycznymi,

 prezentuje własną ocenę postaci,

 zna zasługi i niepożądane działania polityczne podjęte przez Stanisława Augusta Poniatowskiego,

 rozumie pojęcia: Szkoła Rycerska, Collegium Nobilium, „obiady czwartkowe”, Komisja Edukacji Narodowej, ingerencja, caryca, familia, konfederacja, prawa kardynalne, desydent, patriota, suwerenność, Sejm Czteroletni, Konstytucja 3 maja, rozbiory Polski, powstanie kościuszkowskie, sejm konwokacyjny, konfederacja barska, rozbiór, Rada Nieustająca, rządy królewsko-ambasadorskie, Komisja Edukacji Narodowej, konfederacja targowicka, abdykacja.

 rozumie konieczność przeprowadzenia reform,

 wie kto narzucił Polsce prawa kardynalne,

 stosuje w praktyce zasady prowadzenia dyskusji, wyciąga wnioski,

 zna daty: 1772 r., 1788-1792 ., 1791 r., 1793 r., 1794 r.,1795 r.

 potrafi: ocenić postawę konfederatów barskich, wyjaśnić, dlaczego Rosja, Austria, Prusy dokonały rozbioru (z uwzględnieniem sytuacji wewnętrznej tych państw),

 pamięta nazwiska: St. A. Poniatowski, Katarzyna II, Fryderyk II, Potoccy, Czartoryscy, St. Małachowski, S. Rzewuski, K. Branicki, T. Kościuszko, Tadeusz Rejtan.

 charakteryzuje okoliczności elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego,

(2)

Metody:

1. Elementy wykładu.

2. Debata – samodzielne prowadzenie przez uczniów fragmentów lekcji. Wypowiedzi uczniów przygotowane w oparciu o wskazane przez nauczyciela bądź samodzielnie wyszukane materiały.

3. Drzewo decyzyjne.

Formy pracy:

1. Indywidualna praca ucznia.

2. Grupowa, zbiorowa (nauczyciel i uczniowie).

Środki dydaktyczne:

1. Mapa ścienna „Polska w dobie rozbiorów”.

2. Ilustracje, obrazy przedstawiające ważne wydarzenia z II połowy XVIII wieku.

3. Kartki papieru do zapisu za i przeciw, schemat drzewa decyzyjnego.

4. Materiały zebrane przez uczniów.

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjno-porządkowe.

2. Wprowadzenie:

Nauczyciel przedstawia:

• ogólny cel lekcji,

• zadania zespołu obrońców, oskarżycieli i ławy przysięgłych,

• przypomina zasady prowadzenia dyskusji,

• wyjaśnia zasady oceniania,

• wiadomości na temat pochówku ostatniego króla Polski.

3. Rozwinięcie:

Debata na temat postaci na tle wydarzeń politycznych XVIII wieku.

Zaczynają obrońcy. Nauczyciel pełni funkcje kontrolera czasu i pilnuje, aby dyskusja przebiegała rzeczowo. Na bieżąco ocenia osoby zabierające głos (karta oceny). Pod koniec tej fazy lekcji każda ze stron ma 3 minuty na końcowe wystąpienie i przekonanie ławy przysięgłych. W czasie trwania procesu członkowie ławy przysięgłych wypełniają otrzymane karty pracy, na których notują argumenty wysuwane przez obrońców i oskarżycieli.

4. Podsumowanie:

(3)

Narada ławy przysięgłych, którzy analizują swoje karty pracy i na tej podstawie indywidualnie podejmują decyzje, następnie konsultują je przewodniczący ogłasza wyrok, krótko go uzasadnia. Nauczyciel podsumowuje lekcje – oceny.

5. Zadanie domowe:

(P)1. Za pomocą drzewa decyzyjnego podejmij decyzje: Czy ostatni król Polski był wybitnym władcą?

(PP) 2. Oceń rolę wolnej ojczyzny w życiu człowieka.

(4)

Załączniki do lekcji:

1. ARKUSZ OCENY DYSKUSJI – OSKARŻYCIELE/ OBROŃCY (dla nauczyciela)

*U- Uczeń

Wskaźniki Pkt U

A

U B

U C

U D

U E

Przedstawienie informacji na podstawie faktów

1

Skomentowanie faktu

2

Kontakt z publicznością 1

Podanie nowej informacji

1

Wciągnięcie do dyskusji osoby, która się jeszcze nie wypowiadała

2

Kultura zachowania w czasie dyskusji

1

Przedstawienie swojego zdania 2

Praca nad osiągnięciem celu

grupowego 1

Zwrócenie uwagi na błąd 2

Wypowiedź nie na temat -2

Atak osobisty (niewłaściwe uwagi ad

personam) -2

Źródło: J. Zola, Punktowana dyskusja, Fundacja Edukacja dla demokracji, 1996.

(5)

Załączniki do lekcji:

1. ARKUSZ OCENY DYSKUSJI – OSKARŻYCIELE/ OBROŃCY (dla nauczyciela)

*U- Uczeń

Wskaźniki Pkt U

A

U B

U C

U D

U E

Przedstawienie informacji na podstawie faktów

1

Skomentowanie faktu

2

Kontakt z publicznością 1

Podanie nowej informacji

1

Wciągnięcie do dyskusji osoby, która się jeszcze nie wypowiadała

2

Kultura zachowania w czasie dyskusji

1

Przedstawienie swojego zdania 2

Praca nad osiągnięciem celu

grupowego 1

Zwrócenie uwagi na błąd 2

Wypowiedź nie na temat -2

Atak osobisty (niewłaściwe uwagi ad

personam) -2

Źródło: J. Zola, Punktowana dyskusja, Fundacja Edukacja dla demokracji, 1996.

(6)

2. ARKUSZ PRACY ŁAWNIKA

ARGUMENTY OBRONCÓW ARGUMENTY OSKARŻYCIELI

DECYZJA I JEJ UZASADNIENIE:

...

...

...

...

...

...

………..

(7)

3. SCHEMAT DRZEWA DECYZYJNEGO

Decyzja i jej uzasadnienie

...

...

...

...

...

...

... A ...

... R ...

... G ...

... U ...

... M ...

... E ...

... N ...

... T ...

... Y ...

TAK NIE

Postać ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego to jedna z najciekawszych i najkontrowersyjniejszych postaci w dziejach Polski.

Czy króla zaliczymy do wybitnych monarchów?

……….

……….

……….

(8)

4. ŹRÓDŁA IKONOGRAFICZNE:

a. Portrety

1. 2.

Źródło: wikipedia.org

3. 4.

Źródło: wikipedia.org

1. Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768

2. Stanisław August Poniatowski, portret autorstwa Marcello Bacciarelliego 3. Obraz Jana Matejki

4. Marcello Bacciarelli Portret Stanisława Augusta z klepsydrą 1793

(9)

5. KOMENTARZ DO PRZEBIEGU LEKCJI:

1. Uczniowie wiedzą o przebiegu zajęć dwa tygodnie wcześniej – wtedy też następuje przydział zadań: uczeń najbardziej zainteresowany przedmiotem i omawianymi zagadnieniami otrzymuje rolę ostatniego króla Polski (pełni rolę eksperta), 5 uczniów zostaje przydzielonych do grupy obrońców i 5 do grupy oskarżycieli.

Pozostali uczniowie to ławnicy.

2. Uczniowie gromadzą materiały, które są im niezbędne, by wywiązać się z powierzonej im roli – mają wyznaczone konsultacje z nauczycielem.

3. Mowy końcowe przygotowują wcześniej.

Przed rozpoczęciem lekcji należy zadbać o odpowiednie ustawienie ławek, tak by klasa przypominała salę sądowa.

4. Ponadto podczas lekcji uczniowie będą również kształcić umiejętność kluczową w zakresie komunikowania się:

 prezentować własny punkt widzenia,

 argumentować i bronić własnego zdanie,

 słuchać i brać pod uwagę poglądy i argumenty innych przy rozwiązywaniu postawionego problemu.

5. Ponieważ treści programowe języka polskiego łączą się z historią i wychowaniem patriotycznym można przeprowadzić po tych zajęciach – lekcję języka polskiego: „Nie ma zgody na konfederację!...” – o postawie Tadeusza Rejtana na Sejmie Warszawskim w 1773 r., autorstwa M. Gudro metodą dramy.

6. Na zajęcia należy przeznaczyć dwie jednostki lekcyjne.

(10)

Bibliografia:

a) metodyczna:

Filipowicz K., Hospitacje bez cierpień // Wszystko dla Szkoły//, 2003, nr 1.

Gańko T., Hospitacja diagnozująca jako jeden ze sposobów mierzenia jakości pracy szkoły //

Gimnazjum - 2001, nr 8.

Gudro M., Drama w gimnazjum. Propozycje lekcji języka polskiego do podręczników Zrozumieć słowo Anity Gis, Poznań 2000.

Spychalska J., Hospitacje diagnozujące na lekcjach historii, Warszawa 2005.

b) merytoryczna:

Bocheński A., Dzieje głupoty w Polsce. Pamflety dziejopisarskie, Warszawa 1998.

Centkowska E., Ostatni monarcha. Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim, Warszawa 1978.

Poczet władców polskich, Warszawa 2001.

Roztworowski E., Ostatni król Rzeczpospolitej. Geneza i upadek Konstytucji 3 maja, Warszawa 1966,

Wojciechowski G., Podręcznik do klasy II gimnazjum, Poznań 2000.

Zamoyski A., Ostatni król Polski, Warszawa 1994,

Zienkowska K., Stanisław August Poniatowski, Wrocław 2004.

c) źródła ikonograficzne

1. Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym, obraz Marcello Bacciarellego z 1768

2. Stanisław August Poniatowski, portret autorstwa Marcello Bacciarelliego 3. Obraz Jana Matejki

4. Marcello Bacciarelli Portret Stanisława Augusta z klepsydrą 1793

Zasoby internetowe;

www.gu.us.edu.pl

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wtedy też możliwa jest obrona – osoby, które jak Pan, powinny złożyć prace dyplomową mają termin wydłużony o czas trwania epidemii, będą mogły także bronić się on-line

Dwa tygodnie temu mówiliśmy o muzyce programowej która jest ściśle związana z muzyką ilustracyjną. Poczytajcie i posłuchajcie muzyki na stronie e podręczniki w temacie który już

Nauczyciel inicjuje zabawę ze zdaniami: proponuje przyporządkowanie wypowiedzenia – najmniejszego zdania w języku polskim – do odpowiedniej kategorii: „Je.”

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi uczniów, by napisali charakterystykę Papkina i zaznaczyli w treści dramatu fragmenty odnoszące się do niego.. Sprawdzone wypracowania

- Liczebniki główne, porządkowe i nieokreślone odmieniają się także przez rodzaje (jedna, pierwszy, wiele).. - Liczebniki porządkowe odmieniają się przez liczby

Uczniowie w grupach 4-osobowych (dobranych wcześniej przez nauczyciela) wykonują kolejno zadania, których treść jest podana na karcie pracy (Karta pracy 1, zadania 1, 2 i 3),

Na podstawie: Kałuża B., Kamińska F., Chemia ogólna i nieorganiczna. Zakres rozszerzony, Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej Żak, Warszawa 2003.. b)

Praca własna: Uczeń opracowuje zagadnienia przesłane przez nauczyciela w zeszycie lub na wydrukowanej kartce z pobranym plikiem. Informacja zwrotna: Uczeń przesyła zdjęcie / skan