• Nie Znaleziono Wyników

- Konspekt zajęć nr 3 Karta pracy nr 3

W dokumencie „NIE BRODA CZYNI FILOZOFA” (Stron 188-193)

Wypisz PRAWA SOLIDARNOŚCIOWE

PRAWA

SOLIDARNOŚCIOWE

188

Moduł III - Konspekt zajęć nr 4 Temat zajęć:

W JAKIM CELU PRAWA CZŁOWIEKA?

KORELACJA PRAW I OBOWIĄZKÓW CZŁOWIEKA Typ zajęć: zajęcia warsztatowe w ramach godzin pozalekcyjnych Typ szkoły: gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa

Metody pracy: podające (pogadanka, opowiadanie, wyjaśnianie), problemowe: aktywizujące (burza mózgów, dyskusja)

Formy pracy: praca zbiorowa, praca w grupach, indywidualna Środki dydaktyczne: tablica, arkusze papieru, kolorowe flamastry Czas trwania: 2 h lekcyjne

Cele zajęć:

 Uświadomienie młodzieży znaczenia praw i obowiązków w życiu człowieka.

 Wskazanie różnic pomiędzy prawami i obowiązkami człowieka.

 Uświadomienie młodzieży, że celem wszystkich praw jest ochrona niezbywalnej godności człowieka.

 Przyswojenie pojęć: korelacja, obowiązki człowieka.

Przebieg zajęć:

1. Przedstawienie tematu zajęć.

2. Prowadzący prosi, aby uczniowie dokończyli zdania:

Mam prawo do ……….

Moim obowiązkiem jest ………..………..

3. Prowadzący rozdaje uczniom kartę pracy nr 1. Prosi o lekturę zawartych tam treści oraz przygotowanie odpowiedzi na pytania znajdujące się pod tekstem.

4. Zaprezentowanie uczniom krótkiej definicji słowa korelacja. KORELACJA – oznacza współzależność, wzajemny związek między dwiema zmiennymi.

W tym wypadku pomiędzy prawami a obowiązkami.

5. Rozmowa z uczniami:

 Człowiek jako podmiot praw, ale także obowiązków.

 Każdemu prawu człowieka odpowiada podobne zobowiązanie.

 Człowiek jako podmiot wszystkich relacji społecznych.

 Każdemu obowiązkowi człowieka odpowiada podobne uprawnienie.

8. Prowadzący rozdaje uczniom kartę pracy nr 2. (Analiza fragmentu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka pod kątem praw i obowiązków). Prosi o lekturę zawartych tam treści oraz przygotowanie odpowiedzi na pytania znajdujące się pod tekstem.

9. Prowadzący stawia uczniom pytania:

 Czy Powszechna Deklaracja Praw Człowieka dobrze gwarantuje przestrzeganie podstawowych praw człowieka?

 Czy dostrzegasz korelację praw i obowiązków w Powszechnej Deklaracji?

189

 Czy mówiąc, np. o prawach rodziny, akcentuje się tylko uprawnienia, czy także należy pamiętać o obowiązkach rodzinnych?

 Czy Powszechna Deklaracja Praw Człowieka poprzez wymieniony katalog praw dobrze chroni godność osoby ludzkiej?

 Czy Powszechna Deklaracja Praw Człowieka może być punktem odniesienia dla innych dokumentów w tym dla konstytucji państw?

10. Praca w grupach – młodzież wypisuje z Powszechnej Deklaracji prawa człowieka oraz te prawa, które dla nich są najważniejsze (karta pracy nr 3).

11. Wyjaśnienie uczniom pojęć: obowiązek, obowiązkowość.

12. Dyskusja i burza mózgów na temat: Czy w życiu liczą się tylko prawa?

Czy równie ważne są obowiązki wobec drugiego człowieka, rodziny, społeczeństwa?

Pytania pomocnicze:

 Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy prawem a obowiązkiem człowieka?

 Czy w życiu ludzie mogą tylko powoływać się na przysługujące im prawa, zapominając o obowiązkach?

 Dlaczego wielu współczesnych ludzi ostentacyjnie podkreśla swoje prawa, celowo pomniejszając bądź zapominając o obowiązkach?

 W jakich prawach człowieka najlepiej jest widoczna korelacja pomiędzy prawem a obowiązkiem, np. w prawie do życia, w prawie do własności itd.?

13. Zakończenie zajęć. Ewaluacja.

190

Moduł III - Konspekt zajęć nr 4 Karta pracy nr 1

Przeczytaj uważnie tekst i odpowiedz na poniższe pytania.

Prawa człowieka charakteryzują się kilkoma ważnymi cechami.

Pierwszą z nich jest korelacja pomiędzy uprawnieniami (czyli prawami), a obowiązkami. Poszczególnym prawom odpowiadają takie same obowiązki.

Nie ma bowiem praw bez obowiązków. I odwrotnie.

Występującym obowiązkom odpowiadają takież same prawa.

Podmiotem zarówno praw jak i obowiązków jest konkretna osoba. Zawsze uprawnienia (prawa) są wcześniejsze od obowiązków tak logicznie, jak i prawnie. Druga cecha polega na tym, że podmiotem uprawnienia w prawach człowieka jest zawsze i wyłącznie osoba ludzka. Właśnie to stanowi specyficzną cechę praw człowieka. Trzecia cecha występuje w zakresie podmiotu zobowiązań. Pierwszym podmiotem zobowiązań jest państwo i jego organy poprzez które działa. Drugim jest każdy człowiek wobec innej osoby, wobec praw jemu należnych212.

Pytania:

 Czy każdy człowiek może tylko mówić o tym, że ma prawa?

 Czy oprócz praw równie ważne są obowiązki?

 Jaka jest pierwsza cecha praw człowieka?

 Jak należy rozumieć korelację pomiędzy prawami a obowiązkami?

 Jaka jest druga cecha praw człowieka? Rozwiń myśl.

 Jaka jest trzecia cecha praw człowieka?

212 Por. H. Skorowski, Problematyka praw człowieka, Warszawa 2005, s. 20-21.

191

Moduł III - Konspekt zajęć nr 4 Karta pracy nr 2

POWSZECHNA DEKLARACJA PRAW CZŁOWIEKA (10 XII 1948) – fragmenty

Artykuł 16

1. Pełnoletni mężczyźni i kobiety, bez jakichkolwiek ograniczeń ze względu na rasę, narodowość lub religię, mają prawo do zawierania związku

małżeńskiego i zakładania rodziny. Korzystają oni z równych praw co do zawierania małżeństwa, w czasie jego trwania i po jego rozwiązaniu.

2. Małżeństwo może być zawarte wyłącznie na podstawie dobrowolnej i pełnej zgody przyszłych małżonków.

3. Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa oraz jest uprawniona do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa.

Artykuł 18

Każda osoba ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii; prawo to obejmuje wolność zmiany swej religii lub przekonań, jak również wolność manifestowania swej religii lub przekonań, indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, poprzez nauczanie, praktyki religijne, sprawowanie kultu i rytuałów.

Artykuł 19

Każda jednostka ma prawo do wolności poglądów i wypowiedzi; prawo to obejmuje nieskrępowaną wolność posiadania poglądów oraz poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei, wszelkimi środkami i bez względu na granice.

Artykuł 29

1. Każda jednostka ma obowiązki wobec wspólnoty, bo tylko w niej możliwy jest swobodny i pełny rozwój jej osobowości.

2. W korzystaniu ze swych praw i wolności, każdy podlega jedynie takim ograniczeniom, które są określone przez prawo, wyłącznie w celu zapewnienia należytego uznania i poszanowania praw i wolności innych, oraz zaspokojenia słusznych wymagań moralności, porządku publicznego i powszechnego dobrobytu w społeczeństwie demokratycznym.

3. Te prawa i wolności w żadnym razie nie mogą być wykorzystywane wbrew celom i zasadom Narodów Zjednoczonych.

Pytania:

 Czy zauważyłeś/zauważyłaś, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka w analizowanym fragmencie wymienia przede wszystkim prawa człowieka?

 Który artykuł Powszechnej Deklaracji mówi o obowiązkach człowieka?

 Czy zgadzasz się z trafnością wyżej wymienionych praw?

 Które artykuły Powszechnej Deklaracji są dla Ciebie szczególnie ważne?

192

Moduł III - Konspekt zajęć nr 4 Karta pracy nr 3

Wypisz prawa człowieka, które – Twoim zdaniem – są najważniejsze

NAJWAŻNIEJSZE

W dokumencie „NIE BRODA CZYNI FILOZOFA” (Stron 188-193)