• Nie Znaleziono Wyników

Spotkanie V Nasze umiejętności komunikacyjne Zabawy integracyjne:

2. Wymarzony zawód:

3.3. Zajęcia warsztatowe przygotowujące do utworzenia ZAZ

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z (moduł utrwalający)

Temat zajęć: Bieg z przeszkodami do wiedzy o Z A Z ... i nie tylko!

Cele zajęć:

► Utrwalenie wiadomości na temat specyfiki i funkcjonowania Z A Z , a także stowarzy­

szenia i spółdzielni socjalnej

► Usprawnianie dużej motoryki i koordynacji wzrokowo-ruchowej

► Wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów w oparciu o metodę e-portfolio.

Przebieg zajęć:

1. „N a dobry początek” - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie

► powitanie

rozm owa w kręgu na temat indyw idualnego sam opoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie(trening samodzielności - przygotowywanie i rozda­

wanie napojów) (10 min)

2. „M ożna uczyć się w różny sposób!” - rozmowa w kręgu na temat możliwości uczenia się i zapamiętywania poprzez zabawę, ruch i inne formy aktywności (15 min)

3. „Uczymy się poprzez ruch” - gra psychomotoryczna na sali gimnastycznej. Uczestnicy zo­

stają podzieleni na trzy grupy i w każdej grupie łączą się w pary. Grupy otrzymują do wy­

konania następujące zadania:

► zadanie 1 - każda para ma wrzucić trzy razy woreczek do hula hop leżącego na podło­

dze trzymając woreczek razem,

► zadanie 2 - każda para dostaje piłkę, którą musi odbić między sobą cztery razy tak, żeby piłka nie spadla na podłogę,

► zadanie 3 - uczestnicy w parach stykają się plecami chwytając pod ramiona, złączeni w ten sposób muszą slalomem przebiec między pachołkami tak, aby żadnego nie strącić,

► zadanie 4 - pary muszą razem 5-krotnie przeskoczyć przez skakankę i nie „skusić”, zadanie 5 - w każdej parze jeden z uczestników ma zawiązane oczy, jego zadaniem jest przejść pomiędzy pachołkami z pomocą „przewodnika” tj. swojego partnera od pary, który idzie obok i wydaje instrukcje jak ominąć przeszkodę np. „dwa kroki w prawo.”

Zajęcia ruchowe są fotografowane i filmowane. Po wykonaniu wszystkich zadań przez każdego uczestnika z grupy jej przedstawiciel dostaje kartę określonego koloru z nu­

merem i częścią wyrazu na odwrocie. Zebranie wszystkich pięciu kartek pozwala na ułożenie całego hasła (Zakład Aktywności Zawodowej, Stowarzyszenie, Spółdzielnia Socjalna), na tej podstawie grupa otrzymuje w „biurze konkursu” listę z zestawem py­

tań, na które trzeba odpowiedzieć korzystając z Internetu. Udzielone odpowiedzi oce­

nia «komisja sędziowska» (specjalista i asystenci). Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostają nagrodzeni słodyczami (240 min)

4. „Przy wspólnym stole” - wspólne spożywanie posiłku (trening samodzielności - stały ele­

ment zajęć (30 min.)

5. „Dokumentujemy nasze zasoby na portalu Mahara” - umieszczanie zapisów o zdobytej na zajęciach wiedzy w indywidualnych profilach przy pom ocy asystentów, uzupełnianie zaso­

bów, uzupełnianie dziennika, tworzenie stron i kolekcji, umieszczanie zdjęć wykonanych w trakcie zajęć ruchowych, odczytywanie wiadomości i odpisywanie (60 min).

6. „W kawiarence na Dolnej W si” - wspólne picie kawy i herbaty przy muzyce wybieranej przez kolejnego uczestnika trening samodzielności, nieformalne rozmowy) - stały element zajęć (20 min.)

7. „Jak minął dzień?” - stały element zajęć poświęcony podsumowaniu całego dnia i uzyska­

niu informacji zwrotnej od uczestników na temat odbytych zajęć, rozmowa w kręgu, prze­

prowadzenie ankiety ewaluacyjnej (15 min)

8. „Pora na głaski” - stały element zajęć m ający na celu wzmocnienie motywacji do udziału w zajęciach - wspólna ocena aktywności i zaangażowania każdego z uczestników podczas zajęć, wzajemne przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów” (io min)

9. Zakończenie zajęć, uporządkowanie sali, pożegnanie(s min).

Środki dydaktyczne:

laptop, komputery z dostępem do Internetu, kamera, aparat fotograficzny, piłki, skakanki, hula hop, woreczki z grochem, pachołki, opaski na oczy, zestawy pytań, etykiety z num e­

rami i częściami wyrazów

Literatura:

Majewski A „ Majewska J.: Zarys psychomotoryki, Gdańsk 2012 Griesback J.: Zabawy dla grup, Kielce 1999

Zestawy pytań dla grup:

(pytania takie same dla każdej grupy, różnica dotyczy rodzaju organizacji lub instytucji:

I grupa -Z A Z , II grupa - stowarzyszenie, III grupa - spółdzielnia socjalna) 1. Po co zakładamy (ZA Z , stowarzyszenie, spółdzielnię socjalną)?

2. Czy w (ZA Z, stowarzyszeniu, spółdzielni socjalnej) pracujemy za pieniądze?

3. Kto rządzi w (ZA Z , stowarzyszeniu, spółdzielni socjalnej)?

4. Ile osób najmniej i najwięcej może być w (ZA Z, stowarzyszeniu, spółdzielni socjalnej)?

5. Znajdź w Internecie trzy przykłady (Z A Z , stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych) działa­

jących na Śląsku

Opracowanie: M aria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat zajęć: Kalendarz wiosennych prac ogrodnika,

czyli przygotowujemy się do wykonywania zawodu pomocnika przy pracach ogrodniczych Cele zajęć:

► poszerzanie i utrw alanie w iedzy na temat specyfiki pracy w ogrodnictw ie w porze wiosennej

► rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji

► doskonalenie umiejętności planowania

► wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów z wykorzystaniem metody ePortfolio

Przebieg zajęć:

„Na dobry początek” - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie

► powitanie

147

► rozmowa w kręgu na temat indywidualnego sam opoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie(trening samodzielności - przygotowywanie i rozda­

wanie napojów) (10 min)

„D o czego potrzebujemy kalendarza?” - rozmowa w kręgu połączona z pokazem na temat funkcji, jakie spełnia kalendarz, a także różnych rodzajów kalendarzy z jakim i się dzisiaj spo­

tykamy (kalendarz ścienny, kieszonkowy, terminarz, kalendarz stojący na biurku, kalendarz w telefonie komórkowym, komputerze itp. (20 min)

„Czy kalendarz jest ważny dla ogrodnika?” - rozmowa w kręgu dotycząca specyfiki pracy w ogrodnictwie w porze wiosennej, znaczenia właściwego jej zaplanowania w czasie (20 min)

„Kartka z kalendarza” - uczestnicy zostają podzieleni na grupy. Każda z nich losuje jeden z czterech miesięcy wiosennej pory roku (marzec, kwiecień, maj, czerwiec). Zadaniem każ­

dej grupy jest opracowanie materiału dotyczącego wszystkich prac jakie przeprowadza się w danym m iesiącu w ogrodnictwie z wykorzystaniem zasobów internetowych, czasopism i książek o tematyce ogrodniczej, a także uporządkowanie ich w kolejności chronologicznej.

Grupy przygotowują swoją pracę w formie kartki z kalendarza za pomocą dowolnej techni­

ki plastycznej. Po wykonaniu zadania każda grupa prezentuje wyniki na forum, prace zosta­

ją sfotografowane, a fotografie umieszczone w zasobach internetowych grupy gliwickiej na portalu Mahara (180 min)

„Przy wspólnym stole” - wspólne spożywanie posiłku (trening sam odzielności - stały ele­

ment zajęć (30 min.)

„Prace w ogrodzie nie mogą czekać” - rozmowa wr kręgu podsumowująca wcześniejsze dzia­

łania w grupach i akcentująca konieczność dostosowania prac ogrodniczych do warunków at­

mosferycznych, a także szczegółowego ich rozplanowania w czasie (15 min).

„Dokum entujem y nasze zasoby na portalu Mahara” - umieszczanie zapisów o zdobytej na zajęciach wiedzy w indywidualnych profilach przy pom ocy asystentów7, uzupełnianie zaso­

bów, uzupełnianie dziennika, tworzenie stron i kolekcji, odczytywanie wiadomości i odpisy­

wanie, tworzenie grup przyjaciół (120 min).

„W kawiarence na Dolnej W si” - wspólne picie kaw y i herbaty przy m uzyce wybieranej przez kolejnego uczestnika trening samodzielności, nieformalne rozmowy) - stały element zajęć (20 min.)

„Jak minął dzień?” - stały element zajęć poświęcony podsumowaniu całego dnia i uzyska­

niu informacji zwrotnej od uczestników na temat odbytych zajęć rozmowa w kręgu, przepro­

wadzenie ankiety ewaluacyjnej (15 min).

„Pora na głaski” - stały element zajęć m ający na celu wzm ocnienie motywacji do udziału w zajęciach - wspólna ocena aktywności i zaangażowania każdego z uczestników podczas za­

jęć, wzajemne przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów” (i5 min).

Zakończenie zajęć, uporządkowanie sali, pożegnanie (5 min).

Środki dydaktyczne:

komputery z dostępem do Internetu, aparat fotograficzny, przykładowe egzemplarze ścien­

nych i kieszonkowych kalendarzy, książki i czasopisma o tematyce ogrodniczej, duże arku­

sze papieru, farby, pędzle, kolorowe gazety, kolorowy papier, bibuła, klej, mazaki,

Literatura:

zasoby źródłowe Internetu; numery czasopism: Działkowiec”, „M ój piękny ogród”

Chojnowska E „ Chojnowski M.: Sto kroków do pięknego ogrodu, Warszawa 2012 Opracowanie: M aria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat zajęć: Nie od razu Z A Z zbudowano!

Cele zajęć:

► poszerzanie i utrwalanie wiedzy na temat procedury występowania o uruchomienie ZAZu

► rozwijanie umiejętności logicznego myślenia

► wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów z wykorzystaniem metody ePortfolio

Przebieg zajęć:

„Na dobry początek" - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie

► powitanie

► rozm owa w kręgu na temat indyw idualnego sam opoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie(trening samodzielności - przygotowywanie i rozda­

wanie napojów) (10 min)

„Nic nie dzieje się od razu...” - rozmowa w kręgu na temat znaczenia, jakie dla osiągnięcia zamierzonego efektu ma opracowanie strategii działania i zaplanowania jej w czasie (10 min)

„Każdy krok przybliża nas do celu, czyli co już udało się zrobić” - rozmowa kierowana po­

święcona przypomnieniu, jakie zrealizowane już w projekcie działania mają związek z plano­

wanym uruchomieniem Z A Z u i do czego mogą się przydać (ćwiczenia umiejętności zawodo­

wych, spotkania z władzami, kontakt z doradcą, rozpoznawanie rynku i konkurencji, tworzenie planu pomieszczeń i wyposażenia, spotkanie z pracodawcami) (20 min)

„A co na to nasz doradca na Maharze?” - wspólne zapoznanie się z wynikami dyskusji toczą­

cej się na forum portalu w grupie Doradcy VIP, poświęconej problemom ZA ZU , rozmowa na temat zgłaszanych na forum problemów przez uczestników projektu z innych miast (60 min)

„Co jeszcze m usim y wiedzieć o Z A Z ie przed złożeniem w niosku?” - uczestnicy pracują w grupach, każda z nich losuje zagadnienie, które w spólnie trzeba opracować korzystając z zasobów Internetu.

I grupa:

Kto i jaką rolę pełni w uruchamianiu ZA Z? (organizator, marszałek, starosta, PFRON) II grupa:

Co powinien zawierać wniosek o ZA Z?

III grupa:

Co to jest biznesplan i jak powinien wyglądać?

IV grupa:

Co trzeba zrobić po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku?

Po zakończonej pracy grupy prezentują jej wyniki na forum , sposób prezentacji wybiera grupa (plakat, prezentacja multimedialna, inne) (180 min).

„Przy wspólnym stole” - wspólne spożywanie posiłku (trening sam odzielności - stały ele­

ment zajęć (30 min).

„Dokumentujemy nasze zasoby na portalu Mahara” - umieszczanie zapisów o zdobytej na zajęciach w iedzy w indywidualnych profilach przy pom ocy asystentów, uzupełnianie zaso­

bów', uzupełnianie dziennika, tworzenie stron i kolekcji, odczytywanie wiadomości i odpisy­

wanie, tworzenie grup przyjaciół (90 min).

„W kawiarence na Dolnej W si” - wspólne picie kaw y i herbaty przy muzyce wybieranej przez kolejnego uczestnika trening samodzielności, nieformalne rozm owy - stały element zajęć (20 min).

149

„Jak minął dzień?” - stały element zajęć poświęcony podsumowaniu całego dnia i uzyskaniu informacji zwrotnej od uczestników na temat odbytych zajęć, rozmowa w kręgu, przeprowa­

dzenie ankiety ewaluacyjnej (15 min)

„Pora na głaski” - stały element zajęć m ający na celu wzm ocnienie motywacji do udziału w zajęciach, wspólna ocena aktywności i zaangażowania każdego z uczestników podczas za­

jęć, wzajemne przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów (10 min).

Zakończenie zajęć, uporządkowanie sali, pożegnanie (5 min).

Środki dydaktyczne:

komputery z dostępem do Internetu, laptop, rzutnik multimedialny, laptop,, ekran, duże ar­

kusze papieru, klej, mazaki, etykiety z zadaniami dla grup, koperty

Literatura:

zasoby źródłowe Internetu

Opracowanie: M aria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat: Dorosłość to prawa i obowiązki - prawo do pracy Cele zajęć:

► uświadomienie znaczenia praw i obowiązków w życiu dorosłego człowieka

► rozwijanie umiejętności dostrzegania wartości pracy dla osiągnięcia samodzielności

► podnoszenie poziomu motywacji do podejmowania pracy

► wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów w oparciu o metodę ePortfolio

Przebieg zajęć:

„N a dobry początek” - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie (20 minut)

► powitanie uczestników

► rozmowa w kręgu na temat indywidualnego samopoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie (trening samodzielności)

„D orosłość to prawa i obowiązki” - rozmowa w kręgu na temat znaczenia praw i obowiąz­

ków w życiu dorosłego człowieka (20 minut).

„M oje prawa i obowiązki” - praca w małych 6-osobowych grupach, każdy z uczestników wypełnia samodzielnie lub przy pom ocy prowadzącego indywidualną ankietę na temat swo­

ich praw i obowiązków, po ich wypełnieniu grupa rozmawia na ten temat i wspólnie tworzy listę podstawowych praw i obowiązków ważnych w dorosłym życiu, po zakończeniu pracy w grupach następuje omówienie ćwiczenia, każda grupa prezentuje przygotowaną przez sie­

bie listę (30 minut).

„W kawiarence na Dolnej W si” - wspólne picie kawy i herbaty przy muzyce wybranej przez jednego z uczestników (trening samodzielności, nieformalne rozmowy) 30 minut.

„Prawo do pracy - jak to rozumieć ?” - rozmowa w kręgu, uczestnicy wypowiadają się, jak rozum ieją to prawo, prow adzący zwraca uwagę na jego różne elem enty składowe (prawo do nauki zawodu, do szukania pracy, otrzymania jej, do szacunku dla jej efektów) 20 minut

„D laczego chcę pracować ?” - mini wyw iady z uczestnikami, każdy indywidualnie próbu­

je odpowiedzieć, jakie znaczenie ma dla niego praca, wypowiedzi są nagrywane kamerą i za­

mieszczane na portalu w zasobach grupy gliwickiej (30 minut).

„M oje plany na przyszłość” - wspólne czytanie tekstu wybranego z materiałów „To warto wiedzieć” poświęconego tematyce planowania swojej przyszłości zawodowej, rozmowa na temat przeczytanego tekstu, wypowiedzi uczestników dotyczące ich własnych planów zawo­

dowych (15 minut).

„M ój w ym arzony zawód” - praca w grupach 6-osobowych, uczestnicy rozmawiają o pra­

cy, którą chcieliby w przyszłości wykonywać zawodowo, przy pom ocy dowolnej techniki pla­

stycznej wspólnie tworzą plakat z nazwami lub zdjęciami (ilustracjami) wybranych przez sie­

bie zawodów, po zakończeniu zadania prace są wywieszane i omawiane na forum całej grupy (20 minut).

„Jak m inął dzień?” - stały element zajęć poświęcony posumowaniu zajęć i uzyskaniu infor­

macji zwrotnej od uczestników na temat zajęć (45 minut)

► rozmowa w kręgu, odczytywanie pytań ankiety ewaluacyjnej, udzielanie odpowiedzi przez wskazanie wybranej etykiety, zapisywanie wyników w arkuszu kalkulacyjnym na forum projektu w portalu Mahara

► umieszczenie krótkich zapisów o zdobytej na zajęciach wiedzy w indywidualnych pro­

filach uczestników na portalu Mahara

„Pora na głaski” - stały element zajęć wzm acniający m otywację do uczestnictwa w zaję­

ciach (15 minut)

► ćwiczenie „Pajęczyna” wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu, prowadzący rzuca do jed ­ nego z nich kłębek w łóczki, osoba która go złapie, musi przekazać rzucającem u ja ­ kiś pozytywny komunikat na jego temat, kłębek trafia do kolejnego uczestnika, tw o­

rzy się swoista „pajęczyna”, zabawa trwa do momentu, w którym każdy z uczestników był w posiadaniu kłębka, na zakończenie kłębek odrzucamy w odwrotnej kolejności

► uporządkowanie sali, pożegnanie.

Środki dydaktyczne:

Duże arkusze papieru, flamastry, kredki, długopisy, tekst „Plany na przyszłość”, formularze ankiety o prawach i obowiązkach, kamera, aparat fotograficzny, komputery.

Literatura:

Wójcik E.: Metody aktywizujące w pedagogice grup Kraków 2000

Kom ornicka E. i in.: „To warto wiedzieć. C zy osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą pracować” 2009

Opracowanie: Maria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat zajęć: Usługi naszego ZA Z u nie mają przed nami tajemnic

- utrwalamy wiadomości o ZA Z-ie Cele zajęć:

► utrwalenie wiadom ości na temat specyfiki stanowisk pracy i rodzaju usług planowa­

nych do prowadzenia w przyszłym ZA Z-ie,

► rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia,

► wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów z wykorzystaniem metody ePortfolio

151

Na dobry początek - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie

► powitanie

► rozm owa w kręgu na temat indywidualnego sam opoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie(trening samodzielności - przygotowywanie i rozda­

wanie napojów) (10 min)

„Kto gra ten wygryw a!” - rozmowa w kręgu na temat znaczenia, jakie w każdym działaniu odgrywa własna aktywność i motywacja do jej podejmowania (10 min).

„Zawody, które poznaliśmy” - uczestnicy dzielą się na grupy, każda z nich losuje określony rodzaj usług, które były planowane do uruchomienia w przyszłym ZA Z ie i trenowane w trak­

cie projektu (prace porządkowe, biurowe, ogrodnicze, gastronomiczne). Zadanie grupy stano­

wi skonstruowanie w oparciu o posiadaną już wiedzę i zasoby źródłowe Internetu gry planszo­

wej dotyczącej wybranego rodzaju usług. Uczestnicy wspólnie z prowadzącym i asystentami uzgadniają zasady gry, tworzą listy pytań, instrukcje dla grających i plansze do gry na dużych arkuszach papieru (120 min).

„P rzy wspólnym stole” - wspólne spożywanie posiłku (trening sam odzielności - stały ele­

ment zajęć (30 min).

„W salonie gier” - uczestnicy wymieniają się w grupach przygotowanymi wcześniej plansza­

mi gier i grają zespołowo. Każda grupa ma za zadanie rozegrać wszystkie gry poza tą, którą sama przygotowała. Grupa kończy pracę gdy ostatni z jej członków dotrze do mety. Ocenia­

ny jest czas i jakość wykonanych zadań (120 min).

„Dokum entujem y nasze zasoby na portalu Mahara” - umieszczanie zapisów na temat zdo­

bytej na zajęciach wiedzy w indywidualnych profilach przy pom ocy asystentów, uzupełnia­

nie zasobów, uzupełnianie dziennika, tworzenie stron i kolekcji, odczytywanie wiadomości i odpisywanie, tworzenie grup przyjaciół (60 min).

„W kawiarence na Dolnej W si” - w spólne picie kaw y i herbaty przy m uzyce wybieranej przez kolejnego uczestnika trening samodzielności, nieformalne rozmowy) - stały element zajęć (20 min).

„Jak minął dzień?” - stały element zajęć poświęcony podsumowaniu całego dnia i uzyskaniu informacji zwrotnej od uczestników na temat odbytych zajęć, rozmowa w kręgu, przeprowa­

dzenie ankiety ewaluacyjnej (15 min).

„Pora na głaski” - stały element zajęć m ający na celu wzmocnienie m otywacji do udziału w zajęciach, wspólna ocena aktywności i zaangażowania każdego z uczestników podczas za­

jęć, wzajemne przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów” (10 min).

Zakończenie zajęć, uporządkowanie sali, pożegnanie (5 min).

Środki dydaktyczne:

komputery z dostępem do Internetu, duże arkusze papieru, klej, mazaki, nożyczki, koloro­

we gazety, kostki i pionki do gry, listy pytań, instrukcje do gier, przygotowane zestawy pytań

Literatura:

zasoby źródłowe Internetu

E. Gruszczyk-Kolczyńska: Jak nauczyć dziecko sztuki konstruowania gier, W-wa 1999 Opracowanie: Maria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat zajęć: Rozwijamy nasze umiejętności zawodowe - prace ogrodnicze Cele zajęć:

► Doskonalenie umiejętności zawodowych w zakresie prac ogrodniczych

► Rozwijanie zdolności korzystania z różnych źródeł informacji

► Wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów w oparciu o metodę e-portfolio.

Przebieg zajęć:

Na dobry początek - stały element zajęć rozpoczynający szkolenie

► powitanie

► rozm owa w kręgu na temat indyw idualnego sam opoczucia i wspólnych planów na dany dzień przy kawie i herbacie(trening samodzielności - przygotowywanie i rozda­

wanie napojów) (10 min)

„Ogród po dachem” - rozmowa w kręgu odwołująca się do wiadomości już posiadanych na temat specyfiki pracy w ogrodnictwie w porze zimowej (prace w szklarni, przygotowanie sa­

dzonek, przesadzanie roślin doniczkowych) (15 min).

„Jak to się robi?” - uczestnicy zostają podzieleni na grupy, zadaniem każdej z nich jest od­

nalezienie inform acji dotyczących prac związanych z przesadzaniem roślin doniczkowych z wykorzystaniem różnych źródeł informacji: zasoby Internetu, literatura i czasopisma ogrod­

nicze oraz opracowanie przy pom ocy prowadzących mini poradnika na ten temat w formie broszury, plakatu lub prezentacji multimedialnej. Po zakończeniu zadania grupy prezentują je na forum, wspólnie omawiają jakich narzędzi, materiałów i czynności wym aga przesadza­

nie roślin doniczkowych (120 min).

„Przy wspólnym stole” - wspólne spożywanie posiłku (trening sam odzielności - stały ele­

ment zajęć (30 min).

„Ogrodnictwo w wersji m ini” - ćwiczenia praktyczne doskonalące umiejętńości przesadza­

nia roślin doniczkowych. Uczestnicy pracują w grupach wspólnie z asystentami i prowadzą­

cym po wcześniejszym zaplanowaniu poszczególnych czynności, przygotowaniu potrzebnych materiałów i narzędzi oraz przypomnieniu przepisów BHP. Po zakończeniu pracy grupy pre­

zentują jej wyniki na forum, fotografują posadzone rośliny (120 min).

„W kawiarence na Dolnej W si” - w spólne picie kaw y i herbaty przy muzyce wybieranej przez kolejnego uczestnika trening samodzielności, nieformalne rozmowy) - stały element zajęć (25 min).

„Dokumentujemy nasze zasoby na portalu Mahara” - umieszczanie zapisów o zdobytej na zajęciach wiedzy w indywidualnych profilach przy pom ocy asystentów, uzupełnianie zaso­

bów, uzupełnianie dziennika, tworzenie stron i kolekcji, odczytywanie wiadomości i odpisy­

wanie, tworzenie grup przyjaciół (90 min).

„Jak minął dzień?” - stały element zajęć poświęcony podsumowaniu całego dnia i uzyska­

niu informacji zwrotnej od uczestników na temat odbytych zajęć rozmowa w kręgu, przepro­

wadzenie ankiety ewaluacyjnej (15 min).

„Pora na głaski” - stały element zajęć m ający na celu wzmocnienie motywacji do udziału w zajęciach - wspólna ocena aktywności i zaangażowania każdego z uczestników podczas za­

jęć, wzajemne przekazywanie sobie pozytywnych komunikatów” (i5 min).

Zakończenie zajęć, uporządkowanie sali, pożegnanie (10 min).

153

Środki dydaktyczne:

Komputery z dostępem do Internetu, rzutnik multimedialny, drukarka, aparat fotograficz­

ny, duże arkusze papieru, mazaki, farby, pędzle, kolorowe gazety, klej, czasopisma i poradni­

ki o ogrodnictwie, rośliny doniczkowe, doniczki, ziemia ogrodowa, konewka, folia ochron­

na, keramzyt

Literatura:

M. Burki, M. Fuchs: Leksykon roślin doniczkowych, Warszawa, 2007 Wybrane numery czasopisma „D om i Ogród”, „Ogrody”

Zasoby źródłowe Internetu

Opracowanie: Maria Flanczewska-Wolny

Scenariusz zajęć warsztatowych przygotowujących do utworzenia Z A Z Temat zajęć: Na targach pracy, czyli jak zostać specjalistą od marketingu.

Cele zajęć:

► Zapoznanie z pojęciem marketingu i jego znaczeniem dla rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstwa,

► Rozwijanie twórczego myślenia

► Doskonalenie umiejętności ekspozycji społecznej

► Wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów w oparciu o metodę e-portfolio.

► Wdrażanie do dokumentowania własnych zasobów w oparciu o metodę e-portfolio.