• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI POKAZOWEJ. Justyna Ciesielska. Szkoła Podstawowa nr 1 im.powstańców Wielkopolskich w Żninie

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI POKAZOWEJ. Justyna Ciesielska. Szkoła Podstawowa nr 1 im.powstańców Wielkopolskich w Żninie"

Copied!
13
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI POKAZOWEJ

Opracowany w ramach projektu pt. „Utworzenie Szkoły Ćwiczeń w gminie Żnin Nr i obszar przedmiotowy Część II- obszar nauczania TIK

Nazwa przedmiotu Informatyka

Poziom nauczania Klasy IV-VIII szkoły podstawowej Liczba godzin lekcyjnych 2 godziny

Klasa VII

Imię i nazwisko Autora/- ki/Autorów

Justyna Ciesielska

Nazwy szkoły: Szkoła Podstawowa nr 1 im.Powstańców Wielkopolskich w Żninie

Temat lekcji: Informatyka na co dzień

I. Wstęp do scenariusza (wprowadzenie merytoryczne):

Poniższa lekcja ma na celu utrwalenie wszystkich dotychczas poznanych

wiadomości i umiejętności dotyczących posługiwania się programem MS Word.

Jest to najbardziej znany i stosowany edytor tekstu. Scenariusz oparty jest w dużej mierze na konstruktywistycznej metodzie uczenia. Poprzez różnorodne działania zarówno indywidualne, jak i w grupach ćwiczymy nabytą wiedzę w praktyce.

Wykonanie zadania będzie wymagało połączenia kilku umiejętności oraz różnych metod porozumiewania się.

Uczniowie na co dzień korzystają z edytorów tekstu, zarówno w szkole, jak i poza nią. Na każdym etapie edukacyjnym wymaga się od uczniów umiejętności

zdobytych na wcześniejszych etapach edukacyjnych i rozszerza się je o nowe

umiejętności. Podstawowym zadaniem szkoły jest alfabetyzacja w zakresie czytania

(2)

i pisania, wymaga ona poszerzenia o alfabetyzację z wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki.

II. Zagadnienie metodyczne stanowiące podstawę przygotowania lekcji / cele dla praktykanta/młodego nauczyciela w zakresie rozwijania kompetencji metodycznych

- Doskonalenie umiejętności doboru środków dydaktycznych do realizacji założonych celów lekcji.

- Wykorzystanie różnych zasobów i narzędzi dydaktycznych (tablica interaktywna, komputery, program MS Word, poczta internetowa, Teams).

- Organizacja pracy w grupach/parach.

- Wykorzystanie elementów oceniania kształtującego.

- Indywidualizacja pracy z uczniami.

- Wymagania programowe na poszczególne stopnie szkolne.

- Motywowanie uczniów do aktywnej pracy.

III. Dział programowy z podstawy programowej/zagadnienia programowe Działy podstawy programowej:

- Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów (I)

- Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych (II)

- Posługiwanie się komputerem, urządzeniami cyfrowymi i sieciami komputerowymi (III) - Rozwijanie kompetencji społecznych (IV)

- Przestrzeganie prawa i zasad bezpieczeństwa (V)

IV. Treści nauczania/uczenia się Uczeń:

- prezentuje przykłady zastosowań informatyki w innych dziedzinach;

(3)

- korzysta z aplikacji komputerowych, przygotowuje dokumenty;

- dostosowuje format i wygląd opracowań do ich treści i przeznaczenia;

- pracuje w chmurze;

- wyszukuje w sieci informacje potrzebne do realizacji wykonywanego zadania;

- poprawnie posługuje się terminologią związaną z informatyką.

V. Cele ogólne lekcji (kierunki dążeń pedagogicznych w obszarze wiadomości, umiejętności, postaw)

Obszar wiadomości:

- utrwalenie pojęć związanych programem MS Word;

- utrwalenie umiejętności pracy w chmurze;

- utrwalenie zasad działania poczty elektronicznej;

- utrwalenie wiadomości na temat tworzenia dokumentów wielostronicowych.

Obszar umiejętności:

- umiejętność posługiwania się programami komputerowymi;

- umiejętność posługiwania się pocztą elektroniczną oraz dyskiem Google;

- zastosowanie zdobytej wiedzy do stworzenia dokumentu wielostronicowego;

- współpraca w zespołach, parach.

Obszar postaw:

- stosowanie odpowiednich zasad współpracy w grupie;

- odpowiedzialność za pracę własną i grupy;

- godzenie się z ewentualnymi niepowodzeniami;

- aktywna praca na lekcji.

VI. Cele ucznia sformułowane jako czynności / wymagania

Uczeń:

(4)

- przygotowuje dokument wielostronicowy;

- projektuje dokument zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami;

- dodaje do dokumentu obrazy oraz grafiki;

- wykorzystuje style do formatowania różnych fragmentów tekstu;

- dzieli dokument na logiczne części;

- łączy ze sobą dokumenty tekstowe;

- wykorzystuje zasoby Internetu, Teams oraz dysk Google;

- zapisuje wykonaną pracę na dysku oraz przesyła ją za pomocą poczty elektronicznej.

VII. Metody/techniki pracy z uczniami oraz wskazanie, jakie kompetencje kluczowe uczniowie kształtują/doskonalą podczas lekcji:

Metody pracy:

- projektu;

- grupowego podejmowania decyzji;

- ewaluacyjne.

Rozwijane kompetencje kluczowe:

- komunikacyjne(umiejętność porozumiewania się w mowie i piśmie w różnych sytuacjach komunikacyjnych);

- umiejętność uczenia się(organizowanie własnego procesu uczenia się, w tym poprzez efektywne zarządzanie czasem i informacjami, zarówno indywidualnie, jak i w grupach);

- społeczne(rozumienie zasad postępowania i reguł zachowania ogólnie przyjętych w róznych społeczeństwach);

- informatyczne(umiejętność posługiwania się komputerem, pocztą elektroniczną, dyskiem Google).

VIII. Środki dydaktyczne (wykorzystane przez uczniów oraz przez nauczyciela):

- tablica interaktywna;

- komputery z zainstalowanym programem MS Word;

- karta ewaluacji lekcji.

(5)

IX. Przebieg lekcji z podziałem na część wstępną, właściwą i końcową1 Faza wstępna

1.Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności.

2.Podanie i zapisanie tematu lekcji.

3.Podanie celu lekcji: Na dzisiejszej lekcji będziemy tworzyć folder reklamujący naszą gminę. Waszym zadaniem będzie zareklamowanie naszej gminy. Wasza praca ma zachęcić jak największą ilość turystów do odwiedzenia Żnina i okolic.

4.Wprowadzenie do lekcji.

5.Przypomnienie zasad współpracy w parach i grupach.

6.Przypomnienie zasad etykiety.

Faza właściwa 1.Netykieta.

Netykieta, czyli internetowa etykieta, to zbiór zasad dotyczących zachowania w sieci, a ponieważ będziemy korzystać z zasobów Internetu, należy przypomnieć sobie pewne obowiązujące zasady. Uczniowie otrzymują kartki z wypisanymi podstawowymi zasadami (załącznik nr1). Omawiamy poszczególne punkty.

2. Zalety komputerowego tworzenia tekstów.

Przypomnimy sobie, dlaczego warto tworzyć teksty komputerowo. Zalety tej formy uczniowie otrzymali poprzez pocztę elektroniczną (załącznik nr2). Ich zadaniem jest zalogować się do poczty i otworzyć przesłany przez nauczyciela dokument. Następnie wspólnie go omawiamy.

3. Test z MS Word.

Zanim uczniowie przystąpią do pracy nad dokumentem tekstowym, mają możliwość sprawdzić swoja wiedzę i ewentualnie ją zweryfikować. W tym celu rozwiązują test, do którego link został im przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej. Link do testu:

Test z MS Word (learningapps.org). Nauczyciel kontroluje rozwiązania testu(załącznik nr 3)

1Zalecane jest również uwzględnienie materiałów i zadań rozszerzających (dla uczniów zdolnych, zainteresowanych daną tematyką oraz uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się).

(6)

3. Jak wykonać folder reklamowy?

Uczniowie planują wygląd swojego folderu. Otrzymują karty, na których jest informacja, jak wyglądają etapy tworzenia folderu (załącznik nr 3). Wspomagając się podpowiedzią, planują swoją pracę. Już teraz jest to dobry czas, aby dostosować rodzaj folderu do indywidualnych możliwości ucznia.

4. Odwiedź Gminę Żnin, naprawdę warto !

Uczniowie przystępują do pracy nad dokumentem. Ich zadaniem jest w jak najciekawszy sposób pokazanie walorów naszej pięknej gminy. Mogą się wspierać fotografiami

udostępnianymi sobie nawzajem na dysku Google, które wcześniej wykonali. Potrzebne informacje, jak i fotografie wyszukują w Internecie zwracając szczególną uwagę na zachowanie praw autorskich. Jest to zadanie, w którym każdy z uczniów stosuje takie możliwości programu, z jakimi sobie radzi. W zadaniu tym mamy stopniowanie trudności w zależności od możliwości ucznia. Wykonane foldery uczniowie przesyłają za

pośrednictwem poczty elektronicznej do trzech osób (nauczyciela oraz dwóch wybranych osób z klasy).

Faza końcowa

Nauczyciel weryfikuje osiągnięcie celów lekcji poprzez obserwację pracy uczniów zarówno tej indywidualnej, jak i grupowej. Sprawdza na bieżąco wyniki, nadzoruje pracę isłucha opinii uczniów . Na koniec zajęć zadaje kilka pytań kontrolnych, podsumowując

wiadomości. Uczniowie wypełniają kartę ewaluacyjną (załącznik nr 6).

X. Literatura(w tym źródła elektroniczne):

- obowiązująca podstawa programowa dla klas IV – VIII szkół podstawowych - plan wynikowy z informatyki dla klasy VII (Lubię to!, Nowa Era)

- https://slideplayer.pl/slide/87883/

- http://sp2ns.pl/2020/12/03/netykieta/

- https://tipy.interia.pl/artykul_4659,jak-zrobic-folder-reklamowy-w-wordzie.html - podręcznik do informatyki „Lubię to!”

- https://portal.librus.pl/pic/20180926/ewakuacja/zalacznik_ewaluacja.pdf

(7)

- learningapps.org

XI. Załączniki do scenariusza – jeśli dotyczy (np. karty pracy, zestawy ćwiczeń dla uczniów, teksty źródłowe, ilustracje):

Załącznik nr 1: Netykieta

Załącznik nr 2: Zalety komputerowego tworzenia tekstów Załącznik nr 3: Etapy tworzenia folderu

Załącznik nr 4: Ankieta ewaluacyjna

Justyna Ciesielska

...

podpis Autora/-ki / Autorów

(8)

ZAŁĄCZNIK NR 1

(9)

ZAŁĄCZNIK NR 2

(10)

ZAŁĄCZNIK NR 3

(11)

ZAŁĄCZNIK NR 4

(12)
(13)

ZAŁĄCZNIK NR 4

Umiem tworzyć slajdy Umiem robić przejścia Umiem dodawać obrazy Umiem dodawać animacje Atmosfera na lekcji

Metody pracy na lekcji Moja praca na lekcji

Cytaty

Powiązane dokumenty

(zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego są prowadzone z dzieckiem przez jednego nauczyciela, któremu Dyrektor powierzył prowadzenie tych zajęć). W uzasadnionych

1) ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który: wzorowo wywiązuje się z obowiązków ucznia, systematycznie uczestniczy w zajęciach, dostarcza usprawiedliwienia wszystkich

11.Ponadto pojazdy, którymi wykonawca będzie wykonywał zamówienie winny być sprawne przez cały okres wykonywania zamówienia i gwarantować maksimum bezpieczeństwa

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Rozmieszczenie sprzętu komputerowego w pracowni jest celowe, a zatem jego samowolne przemieszczanie nie jest dozwolone.. W pracowni uczniowie mają stałe miejsca pracy, za których