• Nie Znaleziono Wyników

SZKOLNY MUSIC BOX

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SZKOLNY MUSIC BOX"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI dla II etapu edukacyjnego

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

SZKOLNY MUSIC BOX

DANUTA

JEZIOROWSKA

(2)

Redakcja merytoryczna – Zbigniew Wiertel Recenzja merytoryczna – Dorota Pękacka

Ignacy Ołów

Katarzyna Szczepkowska-Szczęśniak gnieszka Ratajczak-Mucharska Redakcja językowa i korekta – Altix

Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

Temat lekcji

Poszukiwanie zaginionych skrzypiec

Klasa IV z SPE / czas trwania lekcji: 45 do 60 minut

Cele ogólne

„ Zapoznanie uczniów z budową skrzypiec;

„ Uwrażliwienie na różnicę dźwięków „na żywo” i z odtwarzacza muzyki.

Cele szczegółowe, gdzie uczeń:

„ rozwija wyobraźnię muzyczną;

„ poznaje i stosuje podstawowe zasady muzycznego savoir vivre’u;

„ próbujetaktować i naśladować ruchy dyrygenta.

Metody/Techniki/Formy pracy

„ percepcja muzyki,

„ pogadanka,

„ praca w grupach i indywidualna,

„ praca z tekstem muzycznym

Środki dydaktyczne

„ Skrzypce,

„ nagrania utworów skrzypcowych (najlepiej tych samych, które będą wykonywane) oraz wersji z akompaniamentem (lub nagranie z zasobów internetowych);

„ nagrania różnych innych instrumentów, np. oboju, akordeonu, organów itp.;

„ zdjęcia lub prezentacja multimedialna innych instrumentów;

„ kolorowanki instrumentów;

„ materiały papiernicze, alternatywnie rzutnik, ekran.

Opis przebiegu lekcji 1. Faza przygotowawcza

„ Metodą relaksacji nauczyciel wprowadza uczniów w stan wyciszenia.

Z odtwarzacza CD prezentuje utwór skrzypcowy, np. „Barcarolla” Johannesa Brahmsa – proponuje wsłuchanie się i zamknięcie oczu.

2. Faza realizacyjna

„ Uczniowie rozpoznają barwę instrumentu, a następnie słuchają ponownie, zwracającuwagę na jego brzmienie.

„ Prezentacja (jeśli to możliwe) tego samego utworu w wersji „muzyki na żywo”

przez nauczyciela (lub można wykorzystać umiejętności ucznia zdolnego

grającego na skrzypcach). Po jej wykonaniunauczyciel nakrywa skrzypce szalem lub chustą, tak by dzieci nie widziały instrumentu. Nauczyciel pyta uczniów

3

(4)

o wygląd instrumentu, którego dźwięków wysłuchali. Prowadzący prowadzi dialog z uczniami na temat odczuć i porównania tych wykonań. Co czują? Jak odbierają tak prezentowaną muzykę?

„ Prezentacja skrzypiec. Nauczyciel podchodzi i pozwala dotknąć instrument. Zwraca uwagę na delikatność dotyku, głaskanie, subtelność odczuć. Nauczyciel opowiada o tym, że skrzypce mają swój „dom” i mieszkają w futerale i posiadają, podobnie jak człowiek, swoją duszę. Wskazuje również smyczek, kalafonię, omawiając ich rolę i zadaje dzieciom na ich temat zagadki. Prezentacja raz jeszcze muzyki

„na żywo” wraz z akompaniamentem. Zadaniem uczniów będzie naśladowanie ruchów instrumentalisty-skrzypka (skrzypaczki). Możemy podzielić dzieci na grupę skrzypków i wybrać jedno (lub ochotnika) na dyrygenta (pokazujemy elementy taktowania). Można zamieniać role.

„ Puzzle – rozsypanka zdjęć, fotografii różnych instrumentów, w tym również skrzypiec oraz postaci dyrygenta. Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie, jaki to instrument- poprzez podniesienie zdjęcia podczas słuchanych przykładów muzycznych.

„ Kolorowanka- po wysłuchaniu utworów uczeń może wybrać ulubiony instrument i go pokolorować.

3. Faza podsumowująca

„ Obraz „Moja orkiestra”; z wykonanych kolorowanek dzieci (lub przy pomocy opiekunów) wyklejają na dużym arkuszu papieru orkiestrę. Pośrodku zaznaczone jest miejsce dla dyrygenta. Ocenie podlegać będzie chęć uczestnictwa

w lekcji, aktywność, precyzja wykonania pracy, nazewnictwo i rozpoznawanie instrumentów. Nagrodą dla wszystkich będzie prezentacja plakatu „Moja orkiestra” na korytarzu lub podczas zebrania z rodzicami.

Komentarz metodyczny

Scenariusz jest opracowany ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z SPE.

Uczniowie Ci wymagają zindywidualizowanego procesu nauki, a podstawowym zadaniem nauczyciela jest pilna obserwacja wszystkich uczestników i dostosowanie tempa, czasu wykonywania zadań, jak i modyfikowanie stopnia trudności zadań.

Każdą chęć wykonywania poleceń i ćwiczeń nagradzać pozytywną oceną (ocenianie kształtujące). Uczeń zdolny powinien rozszerzyć wiedzę z tematu, np. poprzez podanie wykonawców i przedstawienie najsłynniejszych skrzypków (skrzypaczki), dyrygentów, konkursów i festiwali skrzypcowych oraz dyrygenckich w formie prezentacji multimedialnej.

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

„ Dalszym etapem jest nauka poszczególnych tematów melodycznych, ułożenie ich w całość oraz, jako podsumowanie lekcji, wykonanie indywidualne (w przypadku ucznia zdolnego)

„ Podsumowaniem lekcji jest dyskusja na temat przygody, jaka spotkała uczestników po opuszczeniu Quest Roomu. Co

Następuje wykonanie plansz naściennych oraz wybranego fragmentu prezentacji instrumentów z Orkiestrownika Muzykoteki Szkolnej. „ Po ich wysłuchaniu nauczyciel przypomina

Należy dostosować czas lekcji do pomocy w czytaniu poleceń i zapisie treści zadań, upewniania się, że uczeń rozumie, jakie polecenie wydał nauczyciel (krótkie,

Nauczyciel wyjaśnia, czego dotyczyć będzie dzisiejszy temat lekcji i tłumaczy słowo z języka francuskiego „savoir vivre”.. „ Uczniowie podczas „burzy mózgów”

Kolejna grupa może mieć zadanie dotyczące poznanych piosenek,tańców, kompozytorów, wiadomości z zakresu wiedzy ogólnomuzycznej. Całość zabawy, stawianych pytań oraz

„ Ocenie podlegać będzie każda forma aktywności i przejawianej kreatywności oraz chęci udziału w lekcji przez uczniów (włączając w to przygotowania wcześniejsze –

„ Każda zauważona forma aktywizacji członków grupy lub dziecka podczas takich spotkań lekcji powinna być nagradzana. To najlepsza ocena takich zajęć, kiedy jej uczestnicy