• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – System operacyjny DOS 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – System operacyjny DOS 1. Cele lekcji"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – System operacyjny DOS

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Poznanie budowy i cech systemu operacyjnego DOS.

2. Poznanie poleceń wewnętrznych i zewnętrznych.

3. Poznanie procesu ładowania systemu.

b. Umiejętności

1. Kształcenie umiejętności pracy w okienku zadań DOS.

2. Nabycie umiejętności zarządzania danymi w różnych systemach operacyjnych.

2. Metoda i forma pracy

1. Wykład.

2. Prezentacja.

3. Praca z tekstem przewodnim.

4. Praca komputerze grupach.

3. Środki dydaktyczne

1. Prezentacja multimedialna: „System operacyjny DOS”

2. Karta pracy ucznia: „System operacyjny DOS”

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji.

b. Faza realizacyjna

1. Przypomnienie czym dla pracy komputera jest system operacyjny – zapytanie o definicję i zadania systemu operacyjnego. (4 min)

Uczniowie odpowiadają na pytania - „System operacyjny jest to zbiór programów

zarządzających wszystkimi elementami komputera – zarówno strukturą twardą jak i miękką, oraz pośredniczących pomiędzy aplikacjami użytkownika a sprzętem.

Zadania systemu to zarządzanie zasobami komputera, w tym czasem procesora, urządzeniami i pamięcią, obsługą poleceń użytkownika, automatyzacją częstych funkcji systemu”.

2. Nauczyciel przedstawia wykład ilustrowany prezentacją multimedialną: „System operacyjny DOS”. (10 min)

Uczniowie słuchają wykładu i oglądają prezentację. Notują do zeszytu nowe pojęcia:

Notatka 1. „System DOS to jednozadaniowy system operacyjny, pracuje w trybie tekstowym, zarządza katalogową organizacją plików, współpracuje z wieloma programami

narzędziowymi”.

(2)

Notatka 2. Budowa DOS: „System składa się z modułów: BIOS (podstawowy system wejścia/wyjścia) i plików IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM”.

3. Nauczyciel przedstawia sposób przejścia do okienka poleceń DOS. (2 min)

Uczniowie za pomocą przycisku Start uruchamiają polecenie Uruchom i wpisują polecenie:

cmd :

W okienku poleceń obserwują charakterystyczny kursor – znak zachęty do wpisywania poleceń.

_

4. Nauczyciel przypomina o dwóch rodzajach poleceń systemu operacyjnego DOS i dyktuje uczniom notatkę:

Notatka 3: Polecenia systemu operacyjnego DOS dzielą się na:

 Wewnętrzne – podczas pracy zawarte są w pamięci operacyjnej komputera (RAM).

 Zewnętrzne – zapisane są na dyskietce systemowej, a także na twardym dysku w oddzielnych plikach o rozszerzeniach COM i EXE.

5. Nauczyciel zapoznaje uczniów z wybranymi poleceniami systemu.

Uczniowie wykonują w grupach 2-osobowych polecenia:

CLS, VER, DATE, TIME, DIR,

tworzą zadaną strukturę katalogów poleceniem MD, kopiują wybrane pliki poleceniem COPY,

przeglądają strukturę katalogów poleceniem TREE,

usuwają poleceniem DELTREE oraz odzyskują poleceniem UNDELETE. (10 min) 6. Nauczyciel rozdaje do wykonania zadania zapisane w kartach pracy ucznia.

Uczniowie wykonują polecenia z karty pracy. (15 min) c. Faza podsumowująca

Zebranie wypełnionych kart pracy ucznia.

Zamknięcie okienka poleceń DOS, wylogowanie użytkowników z systemu.

5. Bibliografia

a. Witold Wrotek, Technologia informacyjna, Informatyka Europejczyka.

b. strony internetowe:

1. http://www.systemyoperacyjne.of.pl/ ,

2. http://pl.wikipedia.org/wiki/System_operacyjny

(3)

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Karta pracy „System operacyjny DOS”

b. Prezentacja:

Prezentacja „System operacyjny DOS”

c. Zadanie domowe

Wyszukaj w Internecie lub podręczniku i opisz rodzaj oraz działanie polecenia TREE – jakie ma parametry?

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

Uruchom wiersz poleceń systemu operacyjnego DOS za pomocą polecenia cmd, wpisanego w wiersz poleceń Uruchom:2. W okienku poleceń wpisz polecenie DIR z

Nauczyciel wyjaśnia znaczenie systemy operacyjnego dla działania komputera, omawia jego zadania i podaje definicję – notatka 1, następnie wymienia zadania systemu operacyjnego,

Nauczyciel zadaje uczniom zadanie nr 1: Proszę opisać i wykonać przejście z bieżącego dysku na dyskietkę.. Uczniowie z pomocą nauczyciela odpowiadają i

Pulpit Windows zawiera takie elementy, jak ikony, przycisk „start”, pasek zadań, tło pulpitu.. Ikony – są to symbole graficzne, oznaczające poszczególne programy,

Wspólne zapoznanie się z 3 bajkami: „Malarze”, „Dewotki”, „Lis i osioł” – analiza utworów oraz wstępna ocena, które ze skojarzeń umieszczonych na tablicy

- potrafi napisać wzór ogólny na obliczanie pola powierzchni graniastosłupa dowolnego oraz wzory na pola graniastosłupów prawidłowego trójkątnego,

Nauczyciel zaprasza dzieci do zajęcia wygodnych miejsc. Następnie proponuje dzieciom uważne wysłuchanie bajki o rybaku i złotej rybce. Potem dzieci opowiadają, co przydarzyło