• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Pulpit systemu operacyjnego Windows 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Pulpit systemu operacyjnego Windows 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Pulpit systemu operacyjnego Windows

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Uczeń wie, co to jest Pulpit Windows.

Uczeń wie, do czego służy Pulpit w systemie Windows.

Uczeń wie, co znajduje się na Pulpicie w systemach operacyjnych Windows.

b. Umiejętności

Za pomocą pulpitu potrafi usprawnić swoją prace z komputerem.

Uczeń potrafi posługiwać się pulpitem oraz elementami które on zawiera.

Uczeń umie wykonać polecenia, wykorzystując Pulpit Windows.

Uczeń potrafi wykorzystać poznane wiadomości w prostych ćwiczeniach.

2. Metoda i forma pracy

praktyczno – ćwiczeniowa pogadanka poszukująca indywidualna

zbiorowa

3. Środki dydaktyczne

Stanowisko komputerowe.

System operacyjny Windows.

Tablica, kreda.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć.

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

Co to jest system operacyjny?

Jakie znacie systemy operacyjne?

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Podają definicję systemu operacyjnego oraz mówią, że znają system operacyjny DOS, Windows 98, Milenium, XP, 2000, NT.

Podanie oraz zapisanie tematu lekcji na tablicy - temat: Pulpit systemu operacyjnego Windows.

Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach przedmiotowych.

b. Faza realizacyjna

Nauczyciel uświadamia uczniom cele lekcji.

(2)

Zadaję pytanie: co to jest pulpit w systemach operacyjnych Windows?

Uczniowie razem z nauczycielem tworzą definicje Pulpitu Windows.

Pulpit Windows widzimy zaraz po uruchomieniu komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows. Pulpit ten pozwala nam w łatwy sposób pracować z komputerem. Pulpit Windows zawiera takie elementy, jak ikony, przycisk „start”, pasek zadań, tło pulpitu.

Ikony – są to symbole graficzne, oznaczające poszczególne programy, dokumenty, foldery. Są również ikony reprezentujące skróty do programów. Nazwy ikon możemy zmieniać, klikając w ikonę prawym klawiszem myszki i wybierając zmień nazwę.

Jednymi z najważniejszych ikon znajdujących się na pulpicie są: „Mój komputer”, „Moje dokumenty”,

„Internet Explorer” oraz „Kosz”.

Ikona „Mój komputer” umożliwia szybki dostęp do zasobów naszego komputera. Po kliknięciu w nią otwiera się okno, w którym widzimy wszystkie dyski i napędy naszego komputera. Możemy również przeglądać ich zawartość. Mamy także dostęp do innych miejsc, takich jak np. Panel sterowania, Moje miejsce sieciowe. Możemy również z tego miejsca wyświetlić informacje o naszym systemie.

Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie okna Mój komputer i sprawdzenie, jakie dyski i napędy mamy w naszym komputerze.

Ikona „Internet Explorer” symbolizuje przeglądarkę internetową i umożliwia do niej dostęp.

Przeglądarka Internet Explorer jest standardowo instalowana z systemem Windows.

Ikona „Moje dokumenty” reprezentuje miejsca służące do zapisywania wszystkich naszych dokumentów. Oczywiście możemy nasze prace zapisywać również w innych miejscach na naszych dyskach, np. bezpośrednio na pulpicie.

Ikona „Kosz” reprezentuje miejsce, do którego wrzucamy zbędne pliki i foldery przed całkowitym usunięciem ich z naszego komputera.

Nauczyciel zadaje ćwiczenie uczniom: utwórzcie nowy folder na pulpicie i umieśćcie go w koszu.

Przycisk „Start” znajduje się w dolnym lewym rogu naszego pulpitu. Po kliknięciu w niego zobaczymy rozwijane menu, które zawiera odnośniki do elementów umożliwiających konfiguracje komputera, odnośniki do zainstalowanych programów oraz wyświetla nazwę użytkownika komputera.

Zawiera również polecenie „Wyloguj” oraz „Wyłącz komputer”.

Nauczyciel wydaje polecenie uczniom, aby korzystając z przycisku start i rozwijalnego menu, otworzyli notatnik systemu Windows.

Pasek zadań jest to pasek, na którym wyświetlane są ikony uruchomionych programów, otwartych folderów. Program aktywny pokazany jest na tym pasku w postaci wciśniętego przycisku. Paska zadań możemy użyć do przełączania się miedzy oknami uruchomionych programów. Gdy na Pasku zadań zaczyna brakować miejsca, okna tego samego programu zostają zgrupowane.

Nauczyciel zadaje uczniom ćwiczenie, aby otworzyli kilka programów i zobaczyli, czy będą one pokazane na pasku zadań.

Tło pulpitu – tłem Pulpitu Windows może być nasze zdjęcie lub dowolny obrazek, rysunek zapisany na naszym komputerze. System Windows posiada kilka plików graficznych mogących być tłem naszego pulpitu. Najłatwiej dostać się do nich klikając w wolnym miejscu, właśnie na pulpicie, prawym klawiszem myszki i wybierając właściwości. Po tym wyborze otwiera się okno z kilkoma zakładkami.

Wybieramy zakładkę pulpit i zmieniamy tło naszego pulpitu.

(3)

Nauczyciel zadaje uczniom ćwiczenie, aby zmienili istniejące tło pulpitu.

c. Faza podsumowująca Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaję pytania:

Do czego służy Pulpit Windows?

Wymień jakie elementy zawiera Pulpit Windows?

Jak zmieniamy tło pulpitu?

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Pożegnanie uczniów. Podanie tematu lekcji na następne zajęcia.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Po tym ćwiczeniu nauczyciel uzupełnia schemat na ekranie nakładając na wierzch schematu 1 schemat 2, (jeżeli jest to w postaci foliogramów) lub przedstawia schemat 3 z

- uczeń zna terminy takie terminy jak: chów zwierząt, hodowla zwierząt, pogłowie, - uczeń zna główne kierunki produkcji zwierzęcej w Polsce2. - uczeń wskazuje na mapie i

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)

Muzyka filmowa – odmiana muzyki poważnej (klasycznej) oraz innych gatunków muzyki, komponowana specjalnie na potrzeby dzieła filmowego, dla jego ilustracji.. Muzyka