SCENARIUSZ ZAJĘĆ „PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO”
PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY
Temat: Planety Układu Słonecznego.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (11.2) [uczeń] wymienia nazwy planet Układu Słonecznego i porządkuje je w kolejności od Słońca.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ
Definiuje pojęcia:
planeta, gwiazda, księżyc, satelita, planetoida, meteoryt,
kometa
Rozpoznaje słońce jako centralny punkt układu
planetarnego
Nazywa planety Układu Słonecznego oraz szereguje je względem
odległości od Słońca Tłumaczy zjawisko ruchu obiegowego
planet
Wyjaśnia różnice między gwiazdą a
planetą
Nabywane umiejętności
UCZEŃ
rozumie zjawisko ruchu obiegowego planet wokół Słońca oraz ruchu
obrotowego planet wokół własnej osi pojmuje Słońce jako
źródło energii niezbędnej do istnienia
życia na Ziemi rozumie istnienie różnicy w wielkości planet i potrafi podzielić
je na małe i olbrzymie potrafi uporządkować
planety Układu Słonecznego względem
odległości od Słońca zna metody obserwacji
planet
objaśnia różnicę między gwiazdą a planetą potrafi wymienić inne
ciała niebieskie znajdujące się w Układzie Słonecznym pojmuje wszechświat jako skupisko galaktyk
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Kompetencje informatyczne
Umiejętność uczenia się Etapy lekcji
1) Wstęp:
Nauczyciel przyczepia do tablicy przygotowane wcześniej plansze z wyrazami: Melancholijny, Wujek, Zamiast, Marudzić, Jutro, Sam, Usmaży, Naleśniki. Prosi uczniów, by ułożyli z nich zdanie. Uszeregowane wyrazy wiszą na tablicy jeden pod drugim – będą wykorzystane w późniejszym etapie.
2) Przebieg zajęć:
Nauczyciel pyta uczniów:
czy ich zdaniem może istnieć życie poza Ziemią?
czy potrafią wymienić nazwy innych planet?
Tłumaczy różnicę między gwiazdą a planetą. Przedstawia Słońce jako centralny punkt naszego układu planetarnego, dający ciepło, światło i energię do życia. Na podstawie filmu: „Ruch planet” tłumaczy zjawisko ruchu obiegowego planet wokół Słońca oraz opowiada o Mikołaju Koperniku jako autorze teorii heliocentrycznej.
Nauczyciel prowadzi dyskusję na temat metod oglądania gwiazd i planet oraz źródeł informacji o ciałach niebieskich.
Kolejno, przedstawia prezentację „Obserwacje planet”, dzieląc planety na małe skaliste oraz planety olbrzymy.
Wyjaśnia, co to są księżyce, satelity, planetoidy, meteoryty, komety.
Prosi uczniów o wymienienie nazw nowopoznanych planet Układu Słonecznego. Wybrani uczniowie dopisują je obok wiszących już na tablicy wyrazów zaczynających się na tę samą literę. Ułożone na początku lekcji zdanie stanowi mnemotechniczną pomoc w zapamiętaniu kolejności
planet względem Słońca. Uczniowie notują zdanie w zeszycie.
Nauczyciel przedstawia film „Lot na Neptuna”.
3) Podsumowanie :
Uczniowie podsumowują wiadomości o nowopoznanych planetach. Podkreślają znaczenie Słońca jako centralnego elementu układu krążących wokół niego planet oraz jako źródło energii niezbędnej do istnienia życia.
Środki dydaktyczne
Plansze mnemotechniczne
Materiały multimedialne: prezentacja „Obserwacje planet”
Film animowany: „Lot na Neptuna”
Metody nauczania
Wykład
Pogadanka
Dyskusja
Obserwacja Formy pracy
System klasowo-lekcyjny
Praca zbiorowa Praca domowa
1. Wymień planety utworzone ze skał oraz planety olbrzymy.
2. Wymień małe ciała niebieskie, które mogą zderzać się z planetami
3. Co oznacza powiedzenie „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”
i do kogo się odnosi?
Zadanie dla chętnych
1. Na podstawie encyklopedii lub Internetu wyszukaj nazwiska astronautów, którzy jako pierwsi polecieli w kosmos.
2. Na podstawie encyklopedii lub Internetu wymień, które z planet Układu Słonecznego mają swoje księżyce.
3. Prowadź przez 3 dni obserwacje nieba. Spróbuj odnaleźć gwiazdozbiory wymienione w tabeli. Czy warunki pogodowe pozwoliły na przeprowadzenie obserwacji?
Zaznacz, które gwiazdozbiory udało Ci się odszukać na niebie. Posłuż się atlasem nieba bądź mapką drukowaną w niektórych czasopismach popularno-naukowych.
Najłatwiej zacząć od wyszukania Wielkiego Wozu, który jest fragmentem gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy o charakterystycznym kształcie. Odszukaj następnie Małą Niedźwiedzicę, Cefeusza, Gwiazdozbiór Kasjopei. Zaznacz w tabeli, które obiekty udało Ci się dostrzec.
Dzień obserwacji Gwiazdozbiór Widoczność
1 Wielka
Niedźwiedzica
Mała Niedźwiedzica Cefeusz
Kasjopeja
2 Wielka
Niedźwiedzica
Mała Niedźwiedzica Cefeusz
Kasjopeja
3 Wielka
Niedźwiedzica
Mała Niedźwiedzica Cefeusz
Kasjopeja
Lista załączników multimedialnych Film animowany „Lot na Neptuna”
Prezentacja multimedialna „Obserwacje planet”