• Nie Znaleziono Wyników

Gestykulacja i mowa ciała często mówią o nas więcej, niż

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Gestykulacja i mowa ciała często mówią o nas więcej, niż "

Copied!
13
0
0

Pełen tekst

(1)

Nauczyciel: Dorota Kobiella

Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości Klasa : 1BSp

Temat lekcji: Rozmowa kwalifikacyjna. Zatrudnienie.

Data lekcji: 23.04.2020r.

Wprowadzenie do tematu:

Bardzo ważne tematy, informacje zawarte poniżej przydadzą Wam się w przyszłości !!!!!!!!!

Pamiętaj  :

Kultura osobista to jeden z filarów życia zawodowego. Gdy zachowujesz się zgodnie z zasadami dobrego wychowania i dbasz o etykietę biznesową, okazujesz rozmówcy szacunek i budujesz pozytywną atmosferę.

Przypomnijcie sobie jak omawialiśmy komunikację werbalną i niewerbalną – to ważne przy rozmowie o pracę 

Rozmowa kwalifikacyjna – rady

Spotkanie z rekruterem może zadecydować o Twojej karierze w konkretnej firmie.

Ważne jest pierwsze wrażenie. Aby korzystnie się zaprezentować:

Bądź punktualny

Spóźnienia są frustrujące. Gdy każesz na siebie czekać, rozmówca staje się coraz bardziej zniecierpliwiony. Jeśli przychodzisz zbyt wcześnie, stawiasz go w

kłopotliwej sytuacji i wprowadzasz niepokój. Dobrze jest przybyć na spotkanie o wyznaczonej porze.

Zadbaj o ubiór adekwatny do sytuacji

Wybór stroju na rozmowę kwalifikacyjną zależy od kilku czynników. Warto uwzględnić np. stanowisko, o które się ubiegasz. Krawat nie zawsze jest

obowiązkowym dodatkiem. Duże znaczenie ma również dress code (zasady ubioru) obowiązujący w firmie. Ubiór powinien być dostosowany także do pory roku, pogody, sylwetki itd.

(2)

Bądź życzliwy

W relacjach – zarówno tych osobistych, jak i zawodowych – ważny jest uśmiech i pogodne usposobienie. Dużą wartość mają przyjazne, drobne gesty. Jeśli np.

rekruter upuści kartkę, możesz ją podnieść i podać. Unikaj złośliwości i słownych przepychanek. Życzliwość sprzyja budowaniu dobrych relacji.

Nie przerywaj

Jeśli rekruter mówi, nie przerywaj. Pytania możesz zapisać na kartce i zadać we właściwym momencie. Inny sposób to zasygnalizowanie (np. ruchem ręki lub spojrzeniem), że chciałbyś coś dodać albo uściślić.

Wyrażaj zainteresowanie

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, kiwanie głową, zadawanie pytań, prośby o doprecyzowanie – wszystkie te zachowania świadczą o tym, że jesteś

zaangażowany w rozmowę. Jeśli w trakcie spotkania będziesz coś rysować na kartce albo wpatrywać się w okno, rozmówca odniesie wrażenie, że nie słuchasz i jesteś nieobecny myślami. Takie zachowanie może zostać odebrane jako przejaw lekceważenia.

Angażuj się

Odpowiedni strój, wiedza na temat firmy oraz zadawanie pytań dotyczących stanowiska – wszystko to świadczy o Twoim zaangażowaniu. W ten sposób

dowodzisz, że poważnie traktujesz rozmówcę i zależy Ci na tym, by korzystnie się zaprezentować.

Dbaj o słownictwo

Jesteś oceniany również przez pryzmat swoich wypowiedzi. Jeśli często używasz kolokwializmów, możesz zostać odebrany jako osoba pozbawiona ogłady.

Wulgarne wyrażenia wywołują bardzo niekorzystne wrażenie.

Wyłącz telefon 

(3)

Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, kiedy odebranie telefonu jest konieczne (np. gdy ktoś bliski przebywa w szpitalu). Jeśli czekasz na ważną informację, uprzedź

rekrutera i zapytaj, czy nie ma nic przeciwko, abyś w razie potrzeby odbył bardzo krótką rozmowę telefoniczną. W innych przypadkach należy wyłączyć urządzenie i skoncentrować się na spotkaniu.

Gestykulacja i mowa ciała często mówią o nas więcej, niż

byśmy chcieli. Dlatego tak istotne jest, by panować nad nimi i świadomie wykorzystywać ich moc. Podanie ręki na

przywitanie to przykład gestu, który ma duży wpływ na tworzenie odpowiedniego wrażenia.

6 filmów, dzięki którym przygotujesz się do rozmowy rekrutacyjnej

Co mówi uścisk dłoni?

Sposób, w jaki podajemy komuś dłoń, może wiele powiedzieć o naszych intencjach i charakterze:

chęć dominacji wyraża uścisk, w którym witający kieruje wnętrze własnej dłoni ku dołowi, a osoba witana trzyma swoją dłoń wnętrzem do góry;

 podając komuś dłoń i kierując jej wnętrze do góry dajemy drugiej osobie do zrozumienia, że podporządkujemy się jej decyzjom i oddajemy jej władzę;

Elementarz kandydata, czyli abc rekrutacji

 jeśli podajemy komuś dłoń, by następnie potrząsać nią w górę i w dół, wykonujemy oficjalny gest (często można go zaobserwować w dyplomacji), który ma być wyrazem radości i nadziei na owocną współpracę lub udany interes;

(4)

mocny uścisk, uzupełniony o objęcie dłoni witanego, może być odczytywany jako oznaka serdeczności oraz chęci otoczenia partnera opieką i podarowania mu poczucia bezpieczeństwa.

Jak panować nad mową ciała podczas negocjacji podwyżki?

mocny uścisk dłoni, przy wyciągniętej i wyprostowanej ręce to manifestacja własnej godności i dystansu;

 gdy uściskowi dłoni towarzyszy objęcie drugą dłonią ramienia osoby witanej, to taki gest oznacza chęć zbliżenia się i okazania przyjaznych zamiarów. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy rozmówca może dobrze zareagować na tego rodzaju powitanie. Zdarza się, że taki uścisk narusza strefę intymną witanego i może wywołać u niego agresję;

Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej - przykłady

 podanie rozluźnionej dłoni, bez wyraźnego uścisku, jest odczytywane jako oznaka delikatności witającego, ale może też zostać odebrane jako pewnego rodzaju podporządkowanie się i zamanifestowanie braku chęci dominowania oraz podejmowania decyzji.

Więcej niż słowa – rola mowy ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej

Różne gesty, różne sytuacje

Uścisk dłoni na powitanie jest jednym z wielu gestów, które w oficjalnych sytuacjach, takich jak rozmowa kwalifikacyjna, mogą albo przemawiać na naszą korzyść, albo wzbudzić negatywne emocje u rozmówcy. Dobrze na nasz wizerunek wpłyną wszystkie gesty o neutralnym charakterze, wśród których można wymienić m.in. złożenie dłoni wewnętrzną stroną do siebie i trzymanie ich na naturalnej wysokości (w obrębie między pasem a linią barków), gest wieżyczki, polegający na połączeniu opuszków palców obu dłoni (często obserwowany u polityków) oraz splot palców, czyli ułożenie palców jednej dłoni naprzemiennie z palcami drugiej dłoni.

8 najbardziej stresujących sytuacji w pracy

(5)

Jeśli chcemy sprawiać wrażenie osoby otwartej, pewnej siebie i zdolnej do konstruktywnej rozmowy, powinniśmy unikać następujących gestów:

 chwytanie (w okolicach łokcia) wyprostowanej ręki drugą ręką;

 splatanie obu rąk na wysokości klatki piersiowej. Ten gest, zwany gestem nauczycielskim, jest zazwyczaj odbierany jako zamanifestowanie swojej dominującej pozycji i niechęci do wypracowania porozumienia;

 obejmowanie samego siebie – ten gest zdradza brak pewności siebie.

8 zasad savoir-vivre podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zasłanianie dłonią ust, nerwowe poprawianie włosów czy obgryzanie paznokci nie wpłyną korzystnie na nasz wizerunek. Chcąc zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej, powinniśmy zadbać o to, by swoją mową ciała wyrazić pewność siebie i wiarę we własne możliwości oraz kompetencje.

Rekruter ocenia nie tylko nasze przygotowanie zawodowe, ale również motywację. Może patrzeć na nią przez pryzmat

doświadczenia i kwalifikacji, jakie zdobyliśmy. Ważne jest również to, czy jesteśmy zaangażowani w rozmowę

kwalifikacyjną. Przygotujmy się do spotkania, okazujmy szacunek rozmówcy i z entuzjazmem podchodźmy do

zadań

rekrutacyjnych

.

Profesjonalne CV może zapewnić nam zaproszenie na spotkanie z rekruterem. To jednak zaledwie pierwszy etap. Na markę osobistą pracuje się znacznie dłużej – ważne, by wykazywać przy tym aktywną postawę. O naszym zaangażowaniu mogą świadczyć:

Kontakt mailowy i telefoniczny

(6)

Ocena kandydata rozpoczyna się długo przed tym, zanim przestąpi on próg firmy.

Już na podstawie wymiany maili czy rozmów telefonicznych rekruter może

wyciągnąć wnioski na temat naszej postawy. Nie wypadamy korzystnie, jeśli zbyt długo zwlekamy z odpowiedzią na wiadomości, popełniamy liczne błędy

językowe, nie przestrzegamy zasad korespondencji, nie odpowiadamy na telefony przedstawiciela firmy albo wielokrotnie przekładamy godziny rozmów.

6 szczegółów, które wpływają na Twój wizerunek

Przygotowanie merytoryczne

Przed rozmową kwalifikacyjną warto uzupełnić wiedzę. Ważne, by kilka razy przeczytać CV i pamiętać, jakie informacje w nim zawarliśmy. Wydaje się to oczywiste, jednak łatwo się pogubić, gdy uczestniczymy w kilku rekrutacjach na różne stanowiska i powołujemy się na różnorodne doświadczenia zawodowe.

Przed spotkaniem poznajmy także firmę, w której chcemy pracować. Warto prześledzić informacje dostępne np. na oficjalnej stronie internetowej

przedsiębiorstwa, na forach internetowych, na stronie Pracuj.pl itd. Aby bliżej przyjrzeć się potencjalnemu pracodawcy, dobrze jest też wybrać się na targi pracy.

Bądźmy na bieżąco również z tym, co dzieje się w branży. Przed spotkaniem warto ponownie zapoznać się z treścią oferty pracy, by następnie móc swobodnie się do niej odnosić.

Punktualność i ubiór

Zaangażowanie prezentujemy również dobierając strój dopasowany do okazji i firmowego dress code’u. Schludny i adekwatny ubiór wpłynie nie tylko na nasz image, ale i na samopoczucie. Ogromne znaczenie ma także to, czy punktualnie pojawimy się na spotkaniu. Spóźnienie może zostać odebrane jako przejaw słabej organizacji i braku szacunku.

Dress code na spotkaniu rekrutacyjnym

Aktywne uczestnictwo w rozmowie i zadaniach

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego, mimika (np. życzliwy uśmiech), gestykulacja (potwierdzanie informacji poprzez kiwanie głową), udzielanie konkretnych i

wyczerpujących odpowiedzi na pytania rozmówcy, entuzjastyczne uczestnictwo w

(7)

zadaniach rekrutacyjnych, takich jak np. case study, prezentacje, symulacje – wszystko to również może świadczyć o naszym zaangażowaniu. Osoba, która okazuje zniechęcenie czy znudzenie, z pewnością nie otrzyma propozycji pracy.

Nawet jeśli jakieś pytanie rekrutera wydaje nam się zbędne, nie powinniśmy o tym mówić w nieuprzejmy sposób.

Przemyślane pytania

O tym, że zależy nam na wynikach rekrutacji, świadczą również pytania, jakie zadajemy rekruterowi. Warto dopytywać m.in. o zakres obowiązków, sposób działania firmy, instrumenty motywacyjne, możliwości rozwoju zawodowego pracowników, zespół, do którego mamy dołączyć, a także kolejne etapy rekrutacji.

Odpowiedzi, jakich udziela rekruter, mogą pomóc nam podjąć decyzję w sprawie przyjęcia lub odrzucenia oferty.

Lista pytań, które warto zadać pracodawcy podczas rekrutacji

Nasza postawa wobec pracodawcy, klientów, zadań itd. jest ważna nie tylko na etapie poszukiwania zatrudnienia, ale przez całe życie zawodowe. Im bardziej lubimy swoją profesję i firmę, w której pracujemy, tym łatwiej jest

nam wykazywać autentyczne zaangażowanie w obowiązki.

Zadając pytania, które nasunęły Ci się przed lub w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, gromadzisz cenne informacje, np. na temat firmy i warunków zatrudnienia. Masz też okazję

zaprezentować swoje umiejętności komunikacyjne. Zdolność słuchania oraz wyrażania myśli i wątpliwości jest niezbędna właściwie w każdym zawodzie.

Pytania, które warto zadać sobie przed rozmową

Zanim zaczniesz zastanawiać się, o co zapytać rekrutera, zadaj kilka pytań… sobie.

Dzięki temu z pewnością lepiej przygotujesz się do spotkania:

Jak dobrze znam treść moich dokumentów rekrutacyjnych?

(8)

Napisałeś CV i list motywacyjny, ale czy pamiętasz, do jakich umiejętności i doświadczeń zawodowych się w nich odniosłeś? Zanim wybierzesz się na spotkanie, przeanalizuj ponownie nie tylko ofertę, ale również… własne dokumenty.

Czy rzeczywiście chcę podjąć pracę w firmie X? Co o niej wiem?

Jeśli nie wiesz nic o firmie, w której miałbyś pracować, to w trakcie spotkania rekrutacyjnego może okazać się, że zupełnie nie utożsamiasz się z wartościami istotnymi dla Twojego potencjalnego szefa.

Czy jestem przygotowana/przygotowany do rozmowy?

Wiesz, jakie pytania zwykle padają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Zastanawiałeś się nad tym, jakie kompetencje i umiejętności czynią Cię

odpowiednim kandydatem na wolne stanowisko? Warto dokładnie przemyśleć te kwestie, aby później nie doświadczyć pustki w głowie, która pojawia się na przykład wtedy, gdy jesteśmy zestresowani.

Czy mam jasno sprecyzowane cele i oczekiwania, również finansowe?

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Ile chcesz zarabiać? Czy jesteś gotów zgodzić się na nieco niższe wynagrodzenie, jeśli pracodawca zobowiąże się do pokrywania

kosztów Twojej edukacji? Dobrze jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami – to jedna z podstaw skutecznych negocjacji.

Czy mam listę pytań, które chciałabym/chciałbym zadać?

Chciałbyś poznać dodatkowe informacje na temat firmy, stanowiska, możliwości rozwoju, społecznej odpowiedzialności pracodawcy itp.? Stwórz spis zagadnień, które Cię nurtują.

5 pytań, które warto sobie zadać przed spotkaniem rekrutacyjnym Zapamiętaj swoje wątpliwości

(9)

W trakcie rozmowy może okazać się, że rekruter rozwiał większość Twoich

wątpliwości. Z pewnością jednak znajdą się tematy, które nie zostały poruszone, a warto je rozstrzygnąć, zanim rozpoczniesz pracę. Aby podjąć w pełni świadomą decyzję, dobrze jest skupić się na kwestiach, takich jak:

Stanowisko

- możliwości awansu

- dodatkowe obowiązki (np. delegacje, praca zmianowa, w weekendy) - ocena efektywności

- znaczenie stanowiska w zespole

- rola zespołu w realizacji celów przedsiębiorstwa

Możliwości rozwoju zawodowego - szkolenia organizowane przez pracodawcę

- dofinansowanie kursów/studiów podyplomowych

- przedsięwzięcia, w które angażują się pracownicy (wydarzenia branżowe, szkolenia, wolontariat itd.)

Kultura organizacyjna - wartości kluczowe dla firmy - style zarządzania

- dress code

Warunki pracy - rodzaj umowy

(10)

- okres próbny

- możliwość pracy zdalnej

- wynagrodzenie, benefity, premie

Spotkanie z rekruterem ma charakter rozmowy, a nie monologu. Jeśli przychodzą Ci na myśl pytania, które dotyczą właśnie omawianej kwestii, zadawaj je. Ważne, abyś robił to z wyczuciem, nie przerywał i nie wchodził rozmówcy w słowo.

Z pytaniami, które wymagają szerszego omówienia, warto zaczekać do ostatniej części spotkania.

7 rzeczy, o które warto zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej

O co nie pytać?

Chcesz poznać wynik spotkania i natychmiast zaspokoić swoją ciekawość?

Nawiązujesz do kwestii, które już zostały wyjaśnione? Nie wszystkie pytania świadczą o zaangażowaniu. Część z nich może wskazywać na brak taktu, jaki przejawia kandydat. Zdania w stylu: „Jak wypadłem?” przeczą profesjonalnej postawie. W trakcie rozmowy należy zachować kulturę osobistą. Jeśli chcesz przekonać się, jak zachowujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz np. wybrać się na targi pracy i uczestniczyć w symulacji spotkania z

rekruterem.

Jak rozpoznać, czy dobrze wypadłeś na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rzetelne przygotowanie, wyczucie i umiejętność formułowania jasnych i konkretnych pytań pomogą Ci wywrzeć korzystne wrażenie i uzyskać nowe informacje na temat firmy i stanowiska, o które się ubiegasz.

Rodzaje zatrudnienia

Podstawowym rodzajem zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę. Przepisy regulujące stosunek pracy zawarte są w Kodeksie pracy oraz innych aktach prawnych z zakresu prawa pracy.

Jeżeli przepisy prawa na to pozwalają, możliwe jest także stosowanie niepracowniczych form zatrudnienia, takich jak wykonywanie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej lub jako przedsiębiorca (tzw. samozatrudnienie).

UMOWA O PRACĘ

(11)

STOSUNEK PRACY

Zawierając umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (art. 22 § 11 Kodeksu pracy).

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę korzysta z ochrony zawartej w regulacjach z zakresu prawa pracy (np. Kodeksu pracy), dotyczącej m.in.:

wynagrodzenia (minimalne wynagrodzenie, prawo do dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej),

prawa do urlopu,

prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego,

uprawnień rodzicielskich,

wliczania okresu zatrudnienia do stażu pracy.

DEFINICJA PRACODAWCY I PRACOWNIKA

Pracodawca to jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (art. 3 Kodeksu pracy).

Pracownik – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art.2 Kodeksu pracy).

PRACA TYMCZASOWA

Zatrudnienie pracownicze to także wykonywanie pracy jako pracownik tymczasowy. Praca tymczasowa polega na tym, że agencja pracy tymczasowej zatrudnia daną osobę wyłącznie w celu wykonywania pracy na rzecz innego podmiotu, którego nazywamy pracodawcą użytkownikiem.

W realizacji zatrudnienia tymczasowego uczestniczy agencja pracy tymczasowej – jako pracodawca zawierający umowę z osobą zamierzającą podjąć tego typu pracę oraz pracodawca użytkownik, który faktycznie korzysta z pracy pracownika tymczasowego, wyznaczając mu zadania i nadzorując jego pracę.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych oraz kierowania ich do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika regulują przepisy ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo z tytułu pozostawania w stosunku pracy ubezpieczeniu zdrowotnemu i ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu).

UMOWA CYWILNOPRAWNA

W przypadku, gdy podstawą zatrudnienia osoby wykonującej pracę jest umowa cywilnoprawna, warto pamiętać, że mają do niej zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy.

(12)

Osoby świadczące pracę na podstawie umowy prawa cywilnego nie mają prawa do m.in. urlopu, ochrony przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem, dodatkowych świadczeń z tytułu wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej oraz innych uprawnień wynikających z prawa pracy.

Jeśli warunki wykonywania pracy są charakterystyczne dla stosunku pracy, strony mogą zawrzeć tylko umowę o pracę. Zgodnie z art. 22 Kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu wymogów wykonywania pracy określonych powyżej.

Zawieranie umowy cywilnoprawnej w warunkach typowych dla stosunku pracy stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w Kodeksie pracy oraz może być podstawą wniesienia do sądu pracy powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Do umów cywilnoprawnych najczęściej występujących w sytuacji świadczenia pracy należy umowa zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) lub umowa o świadczenie usług (art. 750 Kc) oraz umowa o dzieło (art. 627 Kc).

UMOWA ZLECENIA I UMOWA O ŚWIADCZENIE USŁUG

Umowa zlecenie, czy umowa o świadczenie usług to umowy o wykonanie określonej czynności prawnej lub świadczenie innych usług w warunkach braku podporządkowania zleceniobiorcy kierownictwu dającemu zlecenie.

Strony umowy ustalają rodzaj czynności, ich zakres, ramy organizacyjne oraz ewentualne wynagrodzenie. Czynności i usługi nie muszą być wykonywane osobiście przez przyjmującego zlecenie. Cechą charakterystyczną tak dla umów zlecenia, jak i umów o świadczenie usług jest wykonanie określonej czynności (szeregu powtarzających się czynności) bez względu na to, jaki rezultat czynność ta przyniesie.

Osoba wykonująca pracę na podstawie tych umów powinna udzielać dającemu zlecenie potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy, a po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy złożyć mu sprawozdanie.

Przyjmujący zamówienie w umowie zlecenia (umowie o świadczenie usług) nie bierze na siebie ryzyka pomyślnego wyniku spełnianej czynności. Jego odpowiedzialność za właściwe wykonanie umowy oparta jest na zasadzie starannego działania.

UMOWA O DZIEŁO

Umowa o dzieło jest rodzajem umowy wzajemnej - świadczący pracę na podstawie tej umowy zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, czyli osiągnięcia danego zindywidualizowanego rezultatu, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Wykonanie dzieła najczęściej przybiera postać wytworzenia rzeczy zarówno materialnej (np.

mebla), jak i niematerialnej (np. zaprojektowanie strony internetowej); może także polegać na dokonaniu zmian w rzeczy już istniejącej, jej naprawieniu, przerobieniu lub uzupełnieniu albo na rozbudowie rzeczy, połączeniu z innymi rzeczami, dodaniu części składowych lub przynależności.

Nie powinno być uznane z dzieło coś, co nie odróżnia się w żaden sposób od innych występujących na danym rynku rezultatów pracy, gdyż wówczas zatraciłoby swój indywidualny charakter dzieła.

(13)

Odpowiedzialność przyjmującego zamówienie w umowie o dzieło jest odpowiedzialnością za rezultat. To on ponosi odpowiedzialność za ewentualne wady fizyczne lub prawne wykonywanego dzieła.

MINIMALNA STAWKA GODZINOWA

Wynagrodzenie osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia lub umów o świadczenie usług powinno być tak ustalone, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia (umowy o świadczenie usług) nie mogą zrzec się prawa do minimalnego wynagrodzenia lub przenieść go na inną osobę. Wypłata minimalnego wynagrodzenie powinna być dokonywana w formie pieniężnej. W przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc, minimalne wynagrodzenie należy wypłacać co najmniej raz w miesiącu.

W celu przestrzegania powyższej stawki został nałożony obowiązek potwierdzania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi.

Sposób potwierdzania liczby godziny wykonywania zlecenia lub świadczenia usług powinien zostać określony w umowie. Jeśli nie, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym wypłatę.

Przedsiębiorca zlecający pracę ma obowiązek przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę przepracowanych godzin przez 3 lata od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Przedsiębiorca zlecający pracę ma obowiązek przechowywania dokumentów potwierdzających liczbę przepracowanych godzin przez 3 lata od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Prawa do minimalnej stawki godzinowej nie będą m.in. miały osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usługi i przysługuje im z tego tytułu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne.

Minimalnej stawki godzinowej nie stosuje się także do umów dotyczących usług opiekuńczych i bytowych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnego domu pomocy, czy umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynku lub wycieczek – jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usług są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż doba.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają przepisom o minimalnej stawce godzinowej i ich wynagrodzenie stanowi kwotę, na którą umówiły się strony umowy.

UBEZPIECZENIE SPOŁECZNE

Dla zleceniobiorców (przy umowach zlecenia i umowach o świadczenie usług) obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe (ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne).

Przy wykonywaniu pracy na podstawie umowy o dzieło nie ma obowiązku ubezpieczeń społecznych.

(14)

Warto pamiętać, że gdy płatnik nie dokona zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, z którą np. zawarł umowę nazwaną umową o dzieło, a w toku postępowania wyjaśniającego bądź kontroli zostanie stwierdzone, że faktycznie została zawarta umowa zlecenia, terenowa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uprawniona jest do stwierdzenia obowiązku ubezpieczeń społecznych.

SAMOZATRUDNIENIE

Osobą samozatrudnioną nazywana jest osoba fizyczna, która podejmuje działalność gospodarczą – jako przedsiębiorca – na własny rachunek, na własną odpowiedzialność oraz własne ryzyko.

Przedsiębiorca nie korzysta z uprawnień przysługujących pracownikom, takich jak np. urlop wypoczynkowy, prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Osoby fizyczne prowadzące jednoosobowo działalność gospodarczą i osobiście wykonujące zadania wynikające z umowy (samozatrudnienie) mają prawo do minimalnej stawki godzinowej za wykonanie zlecenia lub świadczenie usług.

Ważne jest jedynie to czy zawierana umowa jest umowa zlecenia lub umową o świadczenie usług, a nie np. umową o dzieło. W przypadku umów o dzieło, przepisy o minimalnym wynagrodzeniu godzinowym nie mają zastosowania, zaś strony takiej umowy dowolnie określają należne wykonawcy dzieła wynagrodzenie.

Oczywiście zawsze jestem do Waszej dyspozycji. Jeśli pojawią się pytania proszę pisać.

Dorota.kobiella@onet.pl

A to link do ciekawej strony, dzisiejszego tematu:

https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/8-zasad-savoir-vivre-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/

(15)

Cytaty

Powiązane dokumenty

jeżeli przedmiotem umowy jest świadczenie właściwe dla umowy o dzieło, a strony ustaliły brak odpłatności, umowa taka nie może stanowić umowy o dzieło, ale umowę zlecenia

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres, o którym mowa w § 1, lub jeżeli liczba zawartych umów jest

Przyjmujący zlecenie może bez uprzedniej zgody dającego zlecenie odstąpić od wskazanego przez niego sposobu wykonania zlecenia, jeżeli nie ma możności uzyskania jego zgody,

Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż okres 33 miesięcy , lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż

Wartość wykonania całości zamówienia nie może przekroczyć kwoty ……….zł brutto (słownie:………) za realizację 3000 godzin zegarowych usług opiekuńczych.

 żądania od Administratora sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, dostępu do Pani/Pana danych osobowych, prawo

Aktualny wykaz pracowników Wykonawca jest zobowiązany przedłożyć na każde żądanie Zamawiającego... Wykonawca zobowiązuje się, że Pracownicy świadczący Usługi będą

Temat lekcji: Zatrudnianie pracowników (outsourcing, praca tymczasowa, praca na podstawie umowy - zlecenia i o dzieło, umowa o pracę).. Istnieje kilka możliwych form