• Nie Znaleziono Wyników

MariaMałychaKlasaIC Konspektlekcjimatematyki

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "MariaMałychaKlasaIC Konspektlekcjimatematyki"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Konspekt Maria Małycha Listopad 2002

Konspekt lekcji matematyki

Maria Małycha

Klasa I C

Temat: Nierówności z wartością bezwzględną.

1. Cele lekcji:

• poznawcze - zapoznanie uczniów z prawidłowym sposobem rozwiązywania nierówności z wartością bezwzględną; • kształcące - kształtowanie intuicji matematycznej uczniów, poprzez umiejętne dobieranie przykładów - równania

i nierówności z wartością bezwzględną rozwiązywane z definicji lub własności wartości bezwzględnej; • wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź.

2. Typ lekcji: wprowadzająco - ćwiczeniowa.

3. Zasada nauczania: zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności. 4. Metody nauczania: podająca oraz praca zbiorowa uczniów.

5. Środki dydaktyczne: podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym).

6. Przebieg lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności uczniów

A. Część wstępna 1. Sprawdzenie obecności. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.

2. Sprawdzenie i omówienie pracy

do-mowej.

3. Zapisanie tematu lekcji:

Temat: Nierówności z wartością

bezwzględną.

B. Część postępująca Zadanie Rozwiąż następujące

nierów-ności: a) |x| < 2 a) |x| < 2 ⇔ −2 < x < 2 ⇔ x ∈ (−2, 2) b) |x| < −1 b) |x| < −1 ⇒ x ∈ ∅ c) |x| ≥ 5 c) |x| ≥ 5 ⇔ x ≥ 5 ∨ x ≤ −5 ⇔ ⇔ x ∈ (−∞, −5i ∪ h5, +∞) d) |x| > −1 d) |x| > −1 ⇒ x ∈ R 1

(2)

Konspekt Maria Małycha Listopad 2002 e) |2x − 8| < 1 e) |2x − 8| < 1 ⇔ (−1 < 2x − 8 < 1) ⇔ ⇔ 7 < 2x < 9 ⇔ ⇔ 7 2 < x < 9 2 ⇔ ⇔ x ∈ 7 2, 9 2  f) |x + 1| ≥ 2 f) |x + 1| ≥ 2 ⇔ (x + 1 ≥ 2 ∨ x + 1 ≤ −2) ⇔ ⇔ x ≥ 1 ∨ x ≤ −3 ⇔ ⇔ x ∈ (−∞, −3i ∪ h1, +∞) g) |x| < 1 + 2x g) |x| < 1 + 2x

Rozważmy dwa przypadki:

-4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4

x - - - 0 + + + + + + + + + X

1) x ∈ (−∞, 0) ∨ 2) x ∈< 0, +∞) Ad. 1) Dla x ∈ (−∞, 0) mamy:

−x < 1 + 2x −x − 2x < 1 −3x < 1 x > −1 3 Zatem  x∈ −13,+∞  x∈ (−∞, 0) Stąd x ∈ −1 3,+∞ ∩ (−∞, 0), czyli x ∈ −1 3,0.

Ad. 2) Dla x ∈ h0, +∞) mamy:

x < 1 + 2x x− 2x < 1 −x < 1 x > −1 Zatem  x∈ (−1, +∞) x∈ h0, +∞) Stąd x ∈ (−1, +∞) ∩ h0, +∞), 2

(3)

Konspekt Maria Małycha Listopad 2002 czyli x ∈ h0, +∞). Na koniec: x∈  −1 3,0  ∨ x ∈ h0, +∞) ⇔ ⇔ x ∈  −1 3,0  ∪ h0, +∞) ⇔ ⇔ x ∈  −1 3,+∞  Odp: |x| < 1 + 2x ⇔ x ∈ −1 3,+∞. h) |2x − 8| + |x − 5| < 4 h) |2x − 8| + |x − 5| < 4

Rozważmy trzy przypadki:

-1 0 1 2 3 4 5 6 7

2x-8 - - - 0 + + + + + + X x-5 - - - 0 + + + +

1) x ∈ (−∞, 4) ∨ 2)x ∈ h4, 5) ∨ 3) x ∈ h5, +∞) Ad. 1) Dla x ∈ (−∞, 4) mamy:

−2x + 8 − x + 5 < 4 −3x < 4 − 13 −3x < −9 x > 3 Zatem  x∈ (3, +∞) x∈ (−∞, 4) Stąd x ∈ (3, +∞) ∩ (−∞, 4), czyli x ∈ (3, 4).

Ad. 2) Dla x ∈ h4, 5) mamy:

2x − 8 − x + 5 < 4 x < 4 + 3 x < 7 Zatem  x∈ (−∞, 7) x∈ h4, 5) Stąd x ∈ (−∞, 7) ∩ h4, 5), czyli x ∈ h4, 5).

Ad. 3) Dla x ∈ h5, +∞) mamy:

2x − 8 + x − 5 < 4 3x < 4 + 13 3x < 17 x < 17 3 3

(4)

Konspekt Maria Małycha Listopad 2002 Zatem  x∈ (−∞,173) x∈ h5, +∞) Stąd x ∈ −∞,17 3 ∩ h5, +∞), czyli x ∈ 5, 17 3. Na koniec: x∈ (3, 4) ∨ x ∈ h4, 5) ∨ x ∈  5,17 3  ⇔ ⇔ x ∈ (3, 4) ∪ h4, 5) ∪  5,17 3  ⇔ ⇔ x ∈  3,17 3  Odp: |2x − 8| + |x − 5| < 4 ⇔ x ∈ 3,17 3.

C. Część podsumowująca Najważniejszą czynnością w rozwią-zywaniu nierówności z wartością bez-względną jest prawidłowe ocenienie, czy należy ją rozwiązywać z definicji, czy z własności.

D. Praca domowa Zadania 2, 4/83, dla chętnych zada-nie 5/83.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Bez pomocy oświecenia człowiek poznaje praw dę rzeczy, idee wzorcze i Boga, jako podmiot w ykrytych idei wzorczych. Przy pomocy oświecenia człowiek poznaje jedynie

 Jaki jest związek pomiędzy ilorazem (c/a) a odległością końców przedziału od jego środka..  Opiszmy

Natomiast gdy Rorty głosi, że pojęcie prawdy stoi na przeszkodzie solidarności ludzkiej, jest powo ­ dem nieszczęść społecznych, wobec tego należy je odrzucić, to

To, że świadomość mogłaby przestać istnieć - skoro dla siebie samej zawsze przecież istniała i jako taka właśnie identyfikowała się ze sobą - jest dla niej

Natomiast języki kontekstowe (3g), zwane też monotonicznymi (3h), stanowią właściwą podklasę języków rekurencyjnych.. Kontrprzykładem

Żeby sprawdzić, czy słowo jest postaci ww R w można policzyć jego długość (musi to być liczba postaci 3k) a następnie użyć 3 liczników zmieniających się odpowiednio od 1 do

Rozwiązania proszę starannie i samodzielnie zredagować i wpisać do zeszytu prac domowych.. Zadania dotyczą sposobu wybiarania posłów do Parlamentu Europejskiego

Rodzi się pytanie, czy także w szerszym polskim kontekście kulturowym i środowiskowym rodzina wielodzietna postrzegana jest jako wartość. W lite- raturze tylko nieliczne