• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SEGREGACJA ODPADÓW” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SEGREGACJA ODPADÓW” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „SEGREGACJA ODPADÓW”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Segregacja odpadów.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (6.8) [uczeń] uzasadnia potrzebę segregacji odpadów, wskazując na możliwość ich ponownego przetwarzania (powołując się na właściwości substancji).

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ Definiuje pojęcia:

odpady stałe, segregacja, recykling,

makulatura Rozpoznaje symbol

recyklingu Podaje przyczyny zwiększenia ilości produkowanych odpadów i wymienia

sposoby jej ograniczenia Ocenia negatywne skutki nadmiernego składowania odpadów i

wyjaśnia przyczynę konieczności

segregowania odpadów Wymienia sposoby

segregacji i zagospodarowania

(2)

odpadów Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Dostrzega związki przyczynowo-skutkowe

między działalnością człowieka a degradacją

środowiska przyrodniczego Rozumie konieczność

podjęcia działań na rzecz ochrony przyrody

Wie, jak wyglądają pojemniki do

przydomowej segregacji odpadów i potrafi segregować odpady Zna przykłady odpadów

szczególnie nieprzyjaznych dla

środowiska

Potrafi wyjaśnić zasadę 3U: „Unikaj kupowania

zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj"

Podaje przykłady ponownego

wykorzystania plastiku, szkła, makulatury Formułuje wnioski na podstawie zdobytych

informacji Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

 Umiejętność uczenia się

(3)

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Pogadanka na temat przyczyn zwiększającej się ilości odpadów (większe zużycie, wykorzystywanie opakowań jednorazowych, częsta wymiana przedmiotów użytkowych na nowsze). Omówienie niekorzystnego wpływu składowanych śmieci na środowisko (zatruwanie gleby, zanieczyszczanie zbiorników wodnych, skażenie roślinności).

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel pyta uczniów, w jaki sposób człowiek może wpływać na ilość śmieci. Uczniowie kolejno zapisują podane przykłady na tablicy. Nauczyciel zwraca uwagę na zgniatanie wyrzucanych śmieci, by zajmowały mniej miejsca.

Nauczyciel omawia przykłady substancji trudno rozkładalnych, jak: szkło, plastikowe butelki i folie, metal.

Uczniowie w grupach zapisują przykłady „największych trucicieli” środowiska, po czym wybrani przedstawiciele grup prezentują wyniki swojej pracy przed klasą.

Nauczyciel prezentuje film „Segregacja odpadów”, wyjaśniając potrzebę sortowania śmieci.

Pyta uczniów o znaczenie symbolu recyklingu zawieszonego na planszy na tablicy. Zapoznaje uczniów ze zdjęciami pojemników do przydomowej segregacji z zestawu „Segregacja odpadów”.

Nauczyciel podaje możliwości wtórnego wykorzystania odpadów. Kieruje do uczniów pytania:

Jakie tworzywa można odzyskiwać w celu przetworzenia i ponownego wykorzystania?

(4)

W jaki sposób można opakowania wykorzystać powtórnie w domu?

Czy potrafią wymienić produkty znajdujące się w ich domu, które mogą pochodzić z recyklingu?

Dla przykładu nauczyciel przestawia film „Cuda z makulatury”

3) Podsumowanie :

Uczniowie podkreślają zasadność ograniczania ilości śmieci, wnioskują o konieczności stosowania segregacji odpadów celem ich powtórnego wykorzystania oraz podsumowują wartość recyklingu dla ochrony środowiska.

Środki dydaktyczne

 Filmy: „Segregacja odpadów”, „Cuda z makulatury”

 Zestaw zdjęć „Segregacja odpadów”

 Plansza z symbolem recyklingu Metody nauczania

 Pogadanka

 Dyskusja

 Obserwacja

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny

 Praca grupowa

 Praca zbiorowa

Praca domowa

(5)

Podaj 5 przykładów odpadów nadających się do ponownego wykorzystania.

Zadanie dla chętnych

Prowadź przez 3 dni obserwacje śmieci gromadzonych w Twoim domu. Wyniki zanotuj w tabeli i zaznacz, które z odpadów należy wyrzucić do specjalnego pojemnika do segregacji.

Dzień obserwacji Rodzaj odpadu Gdzie należy wyrzucić?

1

2

3

Lista załączników multimedialnych Film „Recykling”

Film „Cuda z makulatury”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Posługując się ilustracjami w formie multimedialnej z części pierwszej galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje i nazywa typowe

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż