Scenariusz lekcji języka angielskiego – Physical appearance
(dla I klasy liceum ogólnokształcącego, poziom intermediate)
1. Cele lekcji
a) WiadomościCelem lekcji jest wprowadzenie słownictwa związanego z wyglądem zewnętrznym ludzi.
Uczniowie poznają słowa, dzięki którym będą w stanie opisać dosyć szczegółowo konkretną osobę.
b) Umiejętności
Przede wszystkim uczniowie rozwijają zdolność wypowiadania się z użyciem nowo poznanego słownictwa. Ćwiczona jest umiejętność mówienia (uczniowie muszą opisywać wygląd zewnętrzny różnych osób) oraz słuchania (uczniowie muszą wyłapać z tekstu, który czyta nauczyciel, słowa dotyczące wyglądu zewnętrznego).
Uczniowie muszą też napisać list do kolegi / koleżanki, w którym opisują wygląd swojej sympatii. Zadanie to ćwiczy nie tylko umiejętność pisania listów, ale także pokazuje czy uczniowie potrafią poprawnie użyć słownictwa dotyczącego wyglądu.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: ćwiczenia pisemne, dialog, słuchanie tekstu.
Forma: praca zbiorowa, indywidualna i w parach.
W pierwszej części lekcji uczniowie pracują jako jedna grupa i opisują przedstawione im zdjęcia różnych ludzi. Nauczyciel notuje wyrażenia na tablicy. Później uczniowie porządkują słownictwo w odpowiednie kategorie. Kolejnym ćwiczeniem jest dopasowanie opisów do obrazków. Potem następują ćwiczenie ze słuchania tekstu i z mówienia. Wykorzystany jest przy tym element gry. Ostatnim zadaniem jest pisanie listu do kolegi. Ważne jest, aby nauczyciel cały czas kontrolował pracę uczniów, mobilizował do niej tych, którzy sprawiają wrażenie znudzonych i sprawdzał prawidłowość wykonanych ćwiczeń.
3. Środki dydaktyczne
Zdjęcia różnych ludzi (przygotowanie uprzednio przez nauczyciela).
Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia:
kartka z ćwiczeniem (na kartce jest sześcioro ludzi i sześć różnych opisów wyglądu zewnętrznego),
-kartka zawierająca zdania z lukami i krzyżówkę.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
BRAINSTORMING
Uczniowie pracują jako jedna grupa. Opisują przedstawione im przez nauczyciela zdjęcia różnych ludzi. Nauczyciel notuje wszystkie słowa na tablicy, dodając na koniec takie, które jeszcze się nie pojawiły. Następnie uczniowie, pracując samodzielnie, porządkują słownictwo w różne kategorie (twarz, wiek itd.).
b) Faza realizacyjna
MATCHING
Uczniowie dostają kartkę z ćwiczeniem (na kartce jest sześcioro ludzi i sześć różnych opisów wyglądu zewnętrznego). Muszą połączyć odpowiedni opis z odpowiednią osobą. Następnie uczniowie czytają na głos opisy. Jeśli jest taka konieczność, nauczyciel koryguje wymowę.
LISTENING
Uczniowie dostają kartkę z ćwiczeniem (zdania z lukami i krzyżówka). Słuchają tekstu czytanego przez nauczyciela i uzupełniają luki w zdaniach. Następnie wstawiają te słowa do krzyżówki.
SPEAKING
Uczniowie pracują w parach. Wybierają po cichu jedną osobę z klasy i opisują ją, ale w ten sposób, żeby klasa nie od razu zgadła o kogo chodzi. Klasa zadaje pytania odnośnie wyglądu (Has he got pale complexion? etc.).
c) Faza podsumowująca
WRITING
Uczniowie piszą list do kolegi / koleżanki, w którym opisują wygląd swojej sympatii.
Używają słownictwa poznanego podczas lekcji.
6. Załączniki
a) Karta pracy ucznia
Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu:
- kartka z ćwiczeniem (sześcioro ludzi i sześć różnych opisów wyglądu zewnętrznego) - kartka zawierająca zdania z lukami i krzyżówkę.
b) Scenariusz do pracy z uczniem
Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń zawartych w karcie pracy ucznia.
7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.