• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji języka angielskiego: Our Dreams – speaking

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji języka angielskiego: Our Dreams – speaking"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka angielskiego:

Our Dreams – speaking

(dla II klasy liceum ogólnokształcącego, poziom intermediate)

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczniowie poznają znaczenie snów. Ćwiczą umiejętność opowiadania o swoich snach, a także udzielania rad.

b) Umiejętności

Uczniowie opowiadają o swoich snach używając czasowników modalnych. Ćwiczą również umiejętność wypowiadania się oraz słuchania siebie nawzajem.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: ćwiczenia pisemne, dyskusja.

Forma: praca z całą klasą, praca indywidualna i w grupach.

W pierwszej części lekcji, będącej wprowadzeniem do tematu, uczniowie

wypowiadają się na temat swoich snów. Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, które mają im ułatwić wypowiadanie się.

W drugim etapie zajęć uczniowie pracują w czwórkach. Dostają kartkę z sześcioma snami. Zadaniem jest ułożenie ich interpretacji.

Następne ćwiczenie odbywa się w parach. Jeden uczeń jest pacjentem, drugi

psychoanalitykiem. Pacjent dostaje rysunek (który jest jego snem) i musi go opisać lekarzowi.

Lekarz natomiast, z użyciem czasowników modalnych, udziela rad, co należy zrobić.

Ostatnim zadaniem jest napisanie wypracowania o swoim ostatnim śnie lub o śnie, który się dobrze pamięta. Uczniowie próbują również wyjaśnić, co mógł on oznaczać.

Używają przy tym czasowników modalnych.

Ważne jest, aby nauczyciel cały czas kontrolował pracę uczniów, mobilizował do niej tych, którzy sprawiają wrażenie znudzonych i sprawdzał prawidłowość wykonanych ćwiczeń.

Na koniec każdego zadania można prosić któregoś z uczniów o głośne odczytanie swojej pracy.

3. Środki dydaktyczne

 Obrazki snów (przygotowane wcześniej przez nauczyciela).

 Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: kartka ze snami.

(2)

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

SPEAKING

Uczniowie wypowiadają się na temat swoich snów. Jeśli pojawiają się problemy, nauczyciel zadaje pytania pomocnicze, np.:

1) How often do you dream?

2) When did you last have a dream?

3) Was it a good dream or a bad dream?

4) What do you think it means?

b) Faza realizacyjna

EXERCISE

Uczniowie pracują w czwórkach. Dostają przygotowaną wcześniej kartkę z rysunkami snów i wymyślają ich interpretację. Jeśli jakaś grupa szybko skończy, poprzestając tylko na kilku zdaniach, należy ich zmobilizować do dalszej pracy i poprosić o wysilenie wyobraźni i wykazanie się całą swoją pomysłowością.

SPEAKING / GRAMMAR

Uczniowie pracują w parach. Jeden uczeń jest pacjentem, drugi psychoanalitykiem. Pacjent dostaje rysunek, który przedstawia jego sen, i musi go opisać lekarzowi. Lekarz natomiast udziela rad, co należy zrobić. Używa przy tym czasowników modalnych.

c) Faza podsumowująca

WRITING

Uczniowie piszą wypracowanie o swoim ostatnim śnie lub o śnie, który dobrze pamiętają.

Próbują również wytłumaczyć, co mógł on oznaczać. Używają przy tym czasowników modalnych. Przed zakończeniem lekcji dobrze będzie sprawdzić część tego ćwiczenia, tzn.

tyle, ile udało się uczniom napisać już teraz. Ponieważ jednak jest to zadanie wymagające większej ilości czasu, jego skończenie będzie pracą domową. Należy pamiętać o tym, żeby poprosić o odczytanie jej na następnej lekcji.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu (kartka ze snami).

b) Scenariusz do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń zawartych w karcie pracy ucznia oraz pytania do zadania uczniom.

7. Czas trwania lekcji

45 minut

(3)

8. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel czyta 5 z 10 zdań (pozostałe będą pracą domową) i sugeruje, do której części zdania uczniowie mają ułożyć pytanie w czasie Past Simple. Następnie nauczyciel wybiera

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z problemem wycinania lasów, a także wprowadzenie słownictwa związanego z tym tematem. Uczniowie będą posiadali ogólną wiedzę na

Uczniowie czytają ze zrozumieniem oryginalne teksty anglojęzyczne uzyskane z internetu, nie korzystając ze słownika; wybierają z nich informacje, które zamieszczają w notatkach

Praca z autentycznym materiałem –anglojęzyczną wersją bajki o Kopciuszku (ćwiczenie sprawności słuchania i czytania).. Uczniowie oglądają film i rozumieją jego treść

Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki, prosząc, aby uczniowie skoncentrowali się na ogólnej wymowie utworu wysłuchanej piosenki oraz zadaje pytania dotyczące?. głównej myśli

Główne założenia dotyczące uczenia się języków (You are never too old to learn foreign languages. You can communicate with other people knowing a little language. Nowadays

Krótkie przypomnienie faktów oraz zwyczajów związanych z obchodami świąt wielkanocnych w Polsce (burza mózgów).. Prezentacja filmu w języku

Uczeń, który otrzymał kartę z informacją, że zaczyna grę, zadaje pytanie:. Wer schaltet das