• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji języka angielskiego: Problems of the Earth

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji języka angielskiego: Problems of the Earth"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji języka angielskiego:

Problems of the Earth

(dla IV klasy liceum ogólnokształcącego, poziom advanced)

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z problemem wycinania lasów, a także wprowadzenie słownictwa związanego z tym tematem. Uczniowie będą posiadali ogólną wiedzę na temat bezmyślnego wycinania lasów, a także będą umieli wypowiadać się na dany temat używając odpowiednich zwrotów.

b) Umiejętności

Uczniowie ćwiczą umiejętność pisania oraz wypowiadania się na temat wycinania lasów.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: ćwiczenie pisemne, dyskusja.

Forma: praca zbiorowa, indywidualna i w parach.

W pierwszej części lekcji, będącej wprowadzeniem do tematu, uczniowie pracują jako jedna grupa. Nauczyciel pokazuje im zdjęcia związane z wycinaniem lasów i pobudza w ten sposób do dyskusji. Jeśli rozmowa zaczyna się urywać nauczyciel zadaje dodatkowe pytania.

Kolejny etap lekcji ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób uczniowie ograniczają na co dzień zużycie drzew. Uczniowie zapisują na kartkach swoje pomysły i potem w parach dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

W trzeciej części lekcji uczniowie dostają kartkę z ćwiczeniem (słowa + definicje). Ich zadaniem jest przyporządkowanie definicji do słów. Pracują indywidualnie, a następnie sprawdzają odpowiedzi w kilkuosobowych grupach.

Głównym punktem lekcji jest dyskusja klasowa. Nauczyciel zadaje pytania a uczniowie dyskutują.

Ostatni etap zajęć to zadanie pisemne. Nauczyciel daje każdej parze jedno przysłowie.

Zadaniem uczniów jest napisanie referatu na temat wycinania lasów. Przysłowia mają ich do tego zainspirować.

Ważne jest, aby nauczyciel cały czas kontrolował pracę uczniów, mobilizował do niej tych, którzy sprawiają wrażenie znudzonych i sprawdzał prawidłowość wykonanych ćwiczeń.

Na koniec każdego zadania można prosić któregoś z uczniów o głośne odczytanie swojej pracy. Oczywiście należy poprawić ewentualne błędy.

3. Środki dydaktyczne

 Zdjęcia zniszczonych lasów (przygotowanie uprzednio przez nauczyciela).

 Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: ćwiczenie (słowa + definicje), kartka z przysłowiami.

(2)

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

SPEAKING

Nauczyciel prezentuje uczniom zdjęcia powycinanych lasów. Uczniowie, pracując jako cała grupa, opisują je i dyskutują na temat wycinki lasów.

b) Faza realizacyjna

MAKING NOTES

Uczniowie notują sposoby, w jakie w życiu codziennym można ograniczyć wycinanie lasów.

Zastanawiają się jak mogą sami w tym pomóc. Potem w parach dzielą się swoimi pomysłami.

MATCHING

Uczniowie dostają kartkę z ćwiczeniem (słowa + definicje). Ich zadaniem jest

przyporządkowanie definicji do słów. Pracują indywidualnie, a następnie sprawdzają odpowiedzi w kilkuosobowych grupach.

DISCUSSION

Nauczyciel zadaje pytania dotyczące wycinania lasów. Uczniowie dyskutują o tym problemie jako cała klasa. Jeśli rozmowa zaczyna się urywać nauczyciel zadaje dodatkowe pytania.

c) Faza podsumowująca

WRITING

Uczniowie pracują w parach. Każda z nich dostaje kartkę z przysłowiem. Ma ich ono zainspirować do napisania referatu na temat wycinania lasów.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Zawiera wszystkie ćwiczenia podane w scenariuszu: ćwiczenie (słowa + definicje), kartka z przysłowiami.

b) Scenariusz do pracy z uczniem

Zawiera klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń zawartych w karcie pracy ucznia oraz pytania do zadania uczniom.

7. Czas trwania lekcji

45 minut

8. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

(3)

Cytaty

Powiązane dokumenty

• języka angielskiego: nazywa części ciała, wskazuje na nie (ze słuchu), śpiewa piosenkę, tworzy pro- jekt o częściach ciała człowieka posługując się obrazkiem z

 Nauczyciel omawia rolę mózgu w procesie odbierania bodźców z zewnątrz, oraz zależności pomiędzy narządami zmysłów, np: węch wpływający za rozpoznawanie

Podstawa programowa: Punkt (8.3) [uczeń] rozpoznaje i nazywa, na podstawie opisu, fotografii lub rysunku, etapy rozwoju człowieka (zarodkowy i płodowy,

Wyjaśnia jakie czynniki (min. temperatura, woda) mają wpływ na powstawanie korozji.  Nauczyciel dzieli klasę na

Przedstawia uczniom na ekranie projekcyjny zestaw ilustracji przedstawiających instrumenty - Zestaw zdjęć „Instrumenty muzyczne”- uczniowie odgadują, w jaki

Ćwiczona jest umiejętność mówienia (uczniowie muszą opisywać wygląd zewnętrzny różnych osób) oraz słuchania (uczniowie muszą wyłapać z tekstu, który czyta

Nauczyciel czyta 5 z 10 zdań (pozostałe będą pracą domową) i sugeruje, do której części zdania uczniowie mają ułożyć pytanie w czasie Past Simple. Następnie nauczyciel wybiera

Uczniowie pracują w czwórkach. Dostają przygotowaną wcześniej kartkę z rysunkami snów i wymyślają ich interpretację. Jeśli jakaś grupa szybko skończy, poprzestając tylko