Scenariusz lekcji - Round the world
dla liceum - poziom intermediate
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Celem lekcji, opartej na ćwiczeniach pochodzących z książkek nauczyciela do podręczników
„Enterprise Intermediate" (którego autorami są Virginia Evans i Jenny Dooley) oraz "Hotline Elementary" (Toma Hutchinsona), jest ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem ogólnej treści danego tekstu, jak i szczegółowych informacji oraz zapoznanie uczniów ze słownictwem związanym z podróżowaniem. Uczniowie opanują również umiejętność opisania podróży swoich marzeń czy pisania nieformalnego listu do kolegi, w którym opowiedzą o ostatnio odwiedzonym miejscu.
b) Umiejętności
Ćwiczona jest umiejętność mówienia - w pierwszej części lekcji uczniowie rozmawiają z nauczycielem na temat wakacji ich marzeń. Prowadząc rozmowy w parach, dowiadują się, w jakie miejsce ich kolega najbardziej chciałby pojechać. Niektórzy uczniowie dzielą się zdobytymi informacjami z całą klasą.
Kolejnym etapem jest ćwiczenie umiejętności czytania - uczniowie czytają tekst, a następnie układają jego fragmenty w odpowiedniej kolejności. Rozwiązują test wyboru, którego celem jest sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem szczegółowych informacji.
Pracując z kolejnym tekstem - listem nieformalnym, uczniowie kontynuują rozwijanie tej umiejętności. Decydują , które z podanych zdań jest poprawne, a które fałszywe.
Ostatnim etapem jest ćwiczenie umiejętności pisania - w tej części lekcji uczniowie piszą krótki list do kolegi, w którym opisują swoją ostatnią wakacyjną podróż. Ich zadaniem jest
wykorzystanie słów i zwrotów, które poznali, rozwiązując wszystkie poprzednie zadania.
2. Metoda i forma pracy
Uczniowie przez część lekcji pracują samodzielnie. Część pracy wykonują również w parach - prowadząc dialogi na zadany temat, czy pisząc list do kolegi.
3. Środki dydaktyczne
Ćwiczenia zawarte w książkach nauczyciela do podręczników:
„Enterprise Intermediate", wydanego przez Express Publishing, którego autorami są Virginia Evans i Jenny Dooley
"Hotline Elementary" Tom Hutchinsona, wydanego przez Oxford University Press.
Oraz:
zeszyty uczniów
tablica i kreda (mazak)
słowniki angielsko-angielskie (nie są jednak obowiązkowe).
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pyta o ich wymarzone wakacje. Uczniowie
opowiadają o tym, jak powinny wyglądać ich wakacje marzeń. Następnie, pracując w parach, opowiadają sobie nawzajem o miejscach, do których chcieliby pojechać. Wybrani przez nauczyciela uczniowie relacjonują przeprowadzoną rozmowę całej klasie.
b) Faza realizacyjna
Uczniowie, pracując samodzielnie, czytają tekst „Manchester" („Enterprise Intermediate.
Teacher's Book - progress test 1"). Ich zadaniem jest ułożenie fragmentów czytanego tekstu w odpowiedniej kolejności.
Pracując dalej z wcześniej przeczytanym tekstem, uczniowie sprawdzają znaczenie słów, które są im nieznane. Jeśli istnieje taka możliwość, korzystają z angielsko-angielskich słowników, ewentualnie z pomocy nauczyciela.
Celem kolejnego zadania jest ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
szczegółów. Uczniowie rozwiązują test wyboru. Pytania dotyczą wiadomości zawartych w przeczytanym przez nich tekście „Manchester".
Następnie uczniowie czytają krótki list nieformalny (tekst pochodzi z „Hotline Elementary.
Teacher's Book"). Jest to list Teresy do jej koleżanki. Zadanie polega na zdecydowaniu, które ze zdań dołączonych do tekstu jest prawdziwe, a które fałszywe.
c) Faza podsumowująca
Po wykonaniu poprzedniego zadania uczniowie ponownie pracują w parach. Tym razem piszą swój własny list do koleżanki/kolegi. Opowiadają w nim o wakacjach, z których właśnie wrócili.
Do napisania listu uczniowie wykorzystują słownictwo, z którym zapoznali się podczas rozwiązywania wcześniejszych ćwiczeń.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Zawiera ćwiczenia opisane w scenariuszu - teksty pochodzące z książek „Enterprise Intermediate. Teacher's Book" i „Hotline Elementary. Teacher's Book" wraz z zadaniami do wykonania
b. Zadanie domowe
Uczniowie proszeni są o przygotowanie zdjęć prezentujących miejsca, które chcieliby odwiedzić (zdjęcia mogą pochodzić z gazet, internetu czy prywatnych albumów). Ich zadaniem jest przygotowanie krótkich prezentacji na temat tych miejsc oraz materiałów dla reszty klasy, które będą zawierały listę słownictwa związanego z tematem i używanego podczas prezentacji.
7. Czas trwania lekcji 45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Jest to lekcja oparta o ćwiczenia zawarte w książkach nauczyciela do podręczników:
„Enterprise Intermediate", którego autorami są Virginia Evans i Jenny Dooley oraz "Hotline Elementary" Toma Hutchinsona.