• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Crimes dla szkoły podstawowej – poziom intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Crimes dla szkoły podstawowej – poziom intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Crimes

dla szkoły podstawowej – poziom intermediate

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Celem lekcji jest poznanie słownictwa związanego ze zbrodnią i łamaniem prawa.

Poznawanie nowych słówek oparte jest na lekturze tekstu jak i na samodzielnym dopasowywaniu definicji do konkretnych słów.

Uczeń wie, jak nazwać różnego rodzaju zbrodnie, przewinienia, kradzieże itp. – poznaje nowy zasób słownictwa.

b. Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego, podkreślają w nim słówka niezrozumiałe i próbują z kontekstu domyślić się ich znaczenia. Dzieci samodzielnie próbują odgadnąć znaczenie nazw zbrodni i wykroczeń (drogą dedukcji), rozwiązując ćwiczenie znajdujące się pod tekstem.

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np. w Polsce), słuszności kary śmierci itp.

Pod koniec lekcji (lub jeżeli nie starczy czasu – na lekcji następnej) dzieci słuchają tekstu z płyty CD i rozwiązują ćwiczenia dołączone do listeningu. Ćwiczona jest tym samym umiejętność rozumienia ze słuchu.

Uczeń potrafi opisać konkretne przewinienia i przestępstwa, umie również wyrazić sąd na temat stopnia ich szkodliwości dla społeczeństwa, powinności zastosowania kary, wielkości tej kary itp.

2. Metoda i forma pracy

1. Metoda: dyskusja, ćwiczenia, wynotowywanie, tłumaczenie, słuchanie (rozumienie ze słuchu).

2. Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach.

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie, czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie jedna lub kilka osób, jedna po drugiej, czytają tekst głośno na forum klasy).

Nauczyciel sprawdza, czy tekst został zrozumiany jako całość zadając wszystkim, bądź

poszczególnym dzieciom, pytania dotyczące tekstu. Można również poprosić ucznia (uczniów) o krótkie streszczenie przeczytanego materiału.

Następnie w parach lub samodzielnie dzieci rozwiązują ćwiczenie zawarte pod tekstem i poznają znaczenia słów związanych ze zbrodnią. Dodatkowo wszystkie nowe słówka, pojawiające się w tekście, są tłumaczone i zapisywane w zeszytach.

Następnie, przez ok. 15 min prowadzona jest dyskusja (speaking) na tematy związane ze zbrodnią,

(2)

karą, prawem itp.

Pod koniec lekcji (jeżeli starczy czasu, co najmniej 15 min) przeprowadzany jest listening (patrz:

uwagi do scenariusza).

3. Środki dydaktyczne

Tekst źródłowy „Mike – the criminal”.

Ćwiczenie do tekstu.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel może, ale nie musi, wprowadzić uczniów w temat, zadając im pytania na temat zbrodni i kary (czy potępiają lub są za karą śmierci, co sądzą o karach wymierzanych przestępcom, czy wszystkie zbrodnie zasługują na karę, jeżeli tak, to na jaką itp.) b. Faza realizacyjna

Uczniowie czytają tekst i na jego podstawie odgadują znaczenia danych słów (nazw przestępstw). W parach lub grupach dzieci dopasowują definicje zawarte pod tekstem do odpowiednich wyrazów.

c. Faza podsumowująca

Następnie rozpoczyna się dyskusja na temat zbrodni i kary. Jest ona prowadzona na początku w małych grupach, a potem wspólnie na forum klasy. Uczniowie podzieleni na grupy wynotowują rodzaje zbrodni i przestępstw i układają je od najbardziej do najmniej poważnego. Następnie wyniki są porównywane i następuje ustna międzygrupowa

konfrontacja, wymiana argumentów za i przeciw słuszności danej tezy itp. Całą dyskusję moderuje nauczyciel.

Jeżeli czas na to pozwala przeprowadzany jest listening.

5. Załączniki

a. Materiał źródłowy Tekst „Mike – the criminal”.

b. Ćwiczenie do tekstu

Dopasuj słowo lub wyrażenie do definicji:

1. juvenile delinquents 2. petty thefts

3. pickpocket 4. shoplifting 5. misdemeanors 6. to burgle 7. to steal

8. armed robbery

(3)

9. manslaughter 10. fatally injured 11. to kill

a type of crime (theft) which is not considered serious when compared with some other crimes

to cause someone or something to die

a thief who steals things out of pockets or bags, especially in a crowd

the crime of stealing from somewhere or someone (eg. bank) in which a weapon is used

to take something without the permission or knowledge of the owner and keep it

the crime of killing a person by someone who did not intend to do it or who cannot be responsible for their actions

to illegally enter a building and steal things

a young persons who commit crimes

a crime considered to be one of the less serious types of crime

the illegal act of taking goods from a shop without paying for them

to be hurt and die as a result

c. Zadanie domowe

Wypracowanie np. na temat „Kara śmierci – za lub przeciw”; lub: nauka nowych słówek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

Uczeń potrafi budować zdania (twierdzące, pytające i przeczące) w czasie Present Continuous, umie określić, co one wyrażają, a także odróżnić

Każdej z grup zostało przydzielone zadanie zaplanowania kształtu działki.. Rozwiązując zadanie, uczniowie muszą pamiętać o

Jakie jest stężenie solanki, czyli słonej wody, skoro do 20 gram wody wsypano 5 gram soli?. Nauczyciel wskazuje ucznia, który ma zbudować model pasujący do tego zadania (5 żółtych

Tym samym uczniowie poznają nazwy przedstawionych w tekście członków rodziny czy zwierzątek domowych, jak również uczą się przymiotników i wyrażeń je opisujących..

Ćwiczenie zawarte w karcie pracy ucznia: lista przymiotników określających cechy charakteru i osobowości człowieka oraz grupa synonimów i antonimów, które

Przybory: piłki i rakieta do tenisa ziemnego, piłeczki plastikowe lub woreczki, mini- szczudła, piłka do skakania, kręgle, lina, pałeczki sztafetowe (lub gazeta zwinięta w

Odwołując się do wcześniej zdobytych umiejętności, nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Jakie organizmy można hodować w domu, szkole i na czym taka hodowla