• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – An event that changed my choice of career dla liceum: poziom pre-intermediate i intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – An event that changed my choice of career dla liceum: poziom pre-intermediate i intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – An event that changed my choice of career dla liceum: poziom pre-intermediate i intermediate

1. Cele lekcji a) Wiadomości

Podstawowym celem lekcji jest zapoznanie uczniów z tematem: wydarzenie, które wpłynęło na ich wybór drogi kariery oraz ze związaną z nim leksyką. Praca z tekstem czytanym umożliwia poznanie zarówno nowych, jak i często spotykanych naturalnych sformułowań, zaś dalsze ćwiczenia pomagają rozbudować ich zasób. Przygotowanie do dyskusji, prowadzonej w ostatniej części lekcji, jest etapem, w którym uczniowie zbierają odpowiednie słownictwo przydatne do wyrażenia własnej opinii na omawiany temat. Celem końcowym lekcji jest przygotowanie przez uczniów wypowiedzi pisemnej, opartej na leksyce poznanej na zajęciach.

„An event that changed my choice of career” jest tematem szczególnie polecanym maturzystom, których czeka podjęcie decyzji o kierunku, w którym będą się rozwijać.

b) Umiejętności

Uczniowie ćwiczą rozumienie tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia zarówno ogólnej treści , jak i szczegółów artykułu), dopasowują wytłuszczone w tekście nowe słowa do ich definicji.

W trakcie dyskusji uczniowie kształcą umiejętność mówienia: podzieleni na dwie grupy przygotowują, a następnie prezentują swoje argumenty na zadany temat. Tym sposobem ćwiczą nie tylko umiejętność porozumiewania się w grupie, lecz również przedstawiania swoich opinii i samodzielnego mówienia przed większym audytorium.

Uczniowie rozwijają umiejętność pisania – przygotowują krótki plan wypowiedzi pisemnej na temat: „wydarzenie, które wpłynęło na mój wybór drogi kariery”.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują w parach: łączą słowa, pochodzące z tekstu z ich definicjami.

Następnie uczniowie w kilkuosobowych grupach przygotowują argumenty potrzebne im do wyrażenia swojej opinii na zadany temat.

Na koniec uczniowie samodzielnie przygotowują plan swojej wypowiedzi pisemnej.

(2)

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenie zawarte na karcie pracy ucznia: tekst „An event that changed my choice of career”, w którym uczniowie podczas czytania łączą słowa z ich definicjami.

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat: zadaje im pytania związane z ich planami dotyczącymi kierunku, w którym chcą rozwijać się po kończeniu szkoły średniej; pyta również czy te plany są akceptowane przez ich rodziców.

b) Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST – Uczniowie czytają tekst „An event that changed my choice of career”.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION – Uczniowie łączą słowa wybrane z tekstu z ich definicjami: pracują w parach.

SPEAKING, WRITING − Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, przygotowują się do dyskusji na temat „Is it good that your parents do not accept your choice of career ?”. Grupa pierwsza przygotowuje argumenty za, grupa druga − przeciw.

W trakcie dyskusji wszystkie argumenty zostają zapisane na tablicy, uczniowie przepisują je do swoich zeszytów.

c) Faza podsumowująca

WRITING – Uczniowie, pracując samodzielnie, przygotowują plan swojej wypowiedzi pisemnej na temat „An event that changed my choice of career”.

5. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenie opisane w scenariuszu: tekst „An event that changed my choice of career” oraz polecenia do niego.

b) Zadanie domowe

Opierając się na planie sporządzonym w trakcie lekcji oraz argumentach wykorzystanych podczas dyskusji, uczniowie piszą paragraf na temat „An event that changed my choice of Career”.

(3)

6. Czas trwania lekcji 45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Aleksandra Kazimierczyk Nauczyciel języka angielskiego British School

Warszawa

Cytaty

Powiązane dokumenty

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie - odpowiadają na pytania do przeczytanego uprzednio tekstu „Writing a letter is a lot like writing a paragraph". Kolejnym

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

Ćwiczona jest również umiejętność rozumienia tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogółu oraz informacji szczegółowych), pisania i mówienia – w drugiej

several an animal which is kept in the home living space to experience physical or mental pain living conditions to give food to a person, group or animal. cage quality

My father occasionally added something like: ‘ If one wants to develop their interests, one can always do it on one’s own.’ Unfortunately, secondary schools with its emphasis put

In short, animals living in zoos feel safer and more comfortable than those in the wild.. However, we have to remember that they are still wild animals, they need more living space