• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - A day with Sting (Top Musicians 8) dla gimnazjum i liceum - poziom intermediate

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - A day with Sting (Top Musicians 8) dla gimnazjum i liceum - poziom intermediate"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - A day with Sting (Top Musicians 8)

dla gimnazjum i liceum - poziom intermediate

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Jest to ósmy z serii scenariuszów „Top Musicians" poświęconych słynnym artystom krajów anglojęzycznych. Tym razem lekcja poświęcona jest słynnemu brytyjskiemu artyście - Stingowi.

Celem lekcji jest ćwiczenie umiejętności czytania oraz słuchania ze zrozumieniem. Temat lekcji - legenda Stinga, historia jego życia i kariery, działa nie tylko przyciągająco na uczniów i zachęca ich do pracy, ale jest również ważnym elementem współczesnej historii i kultury Wielkiej Brytanii. Pracując z naturalnym tekstem oraz ze słynną piosenką wokalisty („Fragile"), uczniowie ćwiczą praktyczne zastosowanie języka angielskiego.

b) Umiejętności

Uczniowie ćwiczą umiejętność mówienia - biorąc udział w krótkiej rozmowie z nauczycielem na temat Stinga, jego kariery i osobowości. Pomocą w rozwinięciu rozmowy są pytania zadawane przez nauczyciela.

Ćwiczona jest również umiejętność rozumienia tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia informacji szczegółowych) - w drugiej części lekcji uczniowie, podzieleni na dwie grupy, czytają fragmenty reportażu poświęconemu pracy Stinga.

Następnie łączą wybrane z tekstu słowa z ich definicjami. Tu ćwiczona jest umiejętność czytania ze zrozumieniem szczegółów.

Kolejnym zadaniem jest zrelacjonowanie przeczytanego fragmentu raportu grupie przeciwnej.

Ostatnia część lekcji poświęcona jest na ćwiczenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem - słuchając piosenki „Fragile" uczniowie uzupełniają luki w jej tekście usłyszanymi słowami.

2. Metoda i forma pracy

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują jako jedna grupa - rozmawiają z nauczycielem na temat słynnego muzyka, Stinga. Odpowiadają na pytania zadane przez prowadzącego.

Następnie uczniowie pracują w parach - czytają fragmenty reportażu poświęconego Stingowi.

Po wykonaniu tego zadania, łączą wybrane z tekstu słowa z ich definicjami.

Wybrane przez nauczyciela pojedyncze osoby mają za zadanie zreferować grupie przeciwnej przeczytany tekst.

W ostatniej części lekcji, podczas słuchania, uczniowie pracują nadal samodzielnie - słuchają piosenki „Fragile" i uzupełniają luki usłyszanymi słowami.

3. Środki dydaktyczne

Ćwiczenia zawarte w karcie pracy ucznia: 2 zestawy tekstów (dla dwóch grup) wraz z ćwiczeniami; nagranie piosenki Stinga- „Fragile" oraz test tej piosenki zawierający luki do uzupełniania; zdjęcie Stinga

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Pokazuje im zdjęcie prezentujące postać Stinga.

Następnie zadaje kilka pytań, takich jak:

(2)

Who is Sting?

What is he famous for?

What kind of music does he play?

What instrument does he play?

Where is he from?

When was he born?

What songs performed by Sting do you know?

Would you like to spend a day with Sting? Why?

b. Faza realizacyjna

READING FOR THE GIST - Uczniowie, podzieleni na dwie grupy, otrzymują teksty do przeczytania. Zapoznają się z fragmentami reportażu poświęconego pracy Stinga.

READING FOR SPECIFIC INFORMATION - Następnie uczniowie łączą wypisane z tekstu nowe słowa z ich definicjami. Ćwiczenie wykonują w parach.

WRITING, SPEAKING - Każda z grup przygotowuje krótki wykaz najważniejszych informacji zawartych w przeczytanym przez nich tekście. Następnie kilka osób z grupy (wybranych przez nauczyciela) opowiada treść przeczytanego tekstu drugiej grupie. Druga grupa robi notatki a następnie (znów wybrane przez nauczyciela) osoby opowiadają, co zapamiętały z prezentacji.

c. Faza podsumowująca

LISTENING, WRITING - Pracując samodzielnie, uczniowie słuchają piosenki "Fragile" Stinga i uzupełniają luki w jej tekście usłyszanymi słowami i zwrotami.

5. Załączniki

Karta pracy ucznia

Zawiera ćwiczenia opisane w scenariuszu - 2 zestawy tekstów (dla dwóch grup) wraz z ćwiczeniami; oraz tekst piosenki "Fragile" z lukami.

Scenariusz do pracy z uczniem

Zawiera klucz do wszystkich ćwiczeń oraz pytania do zadania uczniom.

6. Czas trwania lekcji 45 minut

7. Uwagi do scenariusza

Zaleca się wykorzystanie karty pracy ucznia oraz szablonu do pracy z uczniem.

Jest to ósmy z serii scenariuszów „Top Musicians" poświęconych słynnym artystom krajów anglojęzycznych.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pracując z kolejnym tekstem - listem nieformalnym, uczniowie kontynuują rozwijanie tej umiejętności. Ostatnim etapem jest ćwiczenie umiejętności pisania - w tej części

W ostatniej części lekcji, podczas słuchania, uczniowie pracują samodzielnie - słuchają piosenki „Stairway to heaven" i uzupełniają luki usłyszanymi słowami..

Dzieci podkreślają wszystkie zdania w czasie Present Perfect, po czym nauczyciel tłumaczy podstawowe zastosowania i budowę poznawanej struktury (można w

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W pierwszej części lekcji uczniowie pracują samodzielnie – czytają tekst i starają się go zrozumieć (ewentualnie tekst czytany jest głośno na forum klasy).. Dzieci

W czasie dyskusji na temat zbrodni i kary dzieci ćwiczą także umiejętność mówienia, próbując samodzielnie skonstruować swoją opinię na temat wykroczeń, adekwatności kar (np.

Uczniowie opisują graniastosłupy, wymieniają ich charakterystyczne cechy, wskazują na modelach przekątne podstawy, ściany bocznej oraz graniastosłupa.. Przypominają

Ćwiczona jest również umiejętność rozumienia tekstu czytanego (czytanie w celu zrozumienia ogółu oraz informacji szczegółowych), pisania i mówienia – w drugiej