• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Sztuka pisania wierszy w dwóch odsłonach…Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Sztuka pisania wierszy w dwóch odsłonach…Treści kształcenia:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, język polski

Temat: Sztuka pisania wierszy w dwóch odsłonach…

Treści kształcenia:

II. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń zna teksty literackie i inne teksty kultury wskazane przez nauczyciela.

2. Analiza. Uczeń:

5) rozpoznaje: wers, zwrotkę (strofę), rym, odróżnia wiersz rymowany od nierymowanego (biały).

Cele operacyjne:

● Utrwalenie wiadomości o budowie wiersza,

● Właściwe określanie budowy wiersza,

● Rozpoznawanie składników wiersza.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Rozróżnia wiersz stroficzny i biały,

● Wie, czym są wers, strofa (zwrotka), rym,

● Czyta i rozumie teksty kultury,

● Wyraża swoje spostrzeżenia i myśli w sposób prawidłowy,

● Komunikuje się i współpracuje w grupie.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Umiejętność uczenia się,

● Świadomość i ekspresja kulturalna.

Środki dydaktyczne:

● Teksty wierszy: Tadeusz Różewicz „Kto jest poetą”1 i Jarosław Iwaszkiewicz „Do czytelnika”2,

● Kartony z pytaniami: „Kto może być poetą (wiersz Różewicza)?”, „Co chce poeta opisywać (wiersz Iwaszkiewicza)?”,

1 Proponowane źródła: Tadeusz Różewicz, Kto jest poetą, [w:] tegoż, Nic w płaszczu Prospera, PIW, Warszawa 1962 lub http://www.poland.gov.pl/tadeusz,rozewicz,,kto,jest,poeta,11001.html

(2)

● Sprzęt multimedialny: (komputer, ewentualnie podłączony do telewizora/projektor multimedialny/tablica interaktywna),

● Zasób multimedialny: film „Poetów dwóch”,

● Kartony (duży papier), pisaki do pracy w grupach.

Metody nauczania:

● Problemowe: rozmowa kierowana, dyskusja, metaplan,

● Eksponująca: film,

● Praktyczne: ćwiczenia, praca z tekstem, metoda projektów.

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa zróżnicowana.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność, zapisuje temat zajęć na tablicy i zapoznaje dzieci z ich celami: mówi, że lekcja będzie dotyczyć wierszy – ich budowy i charakterystyki.

Następnie prowadzący zajęcia zaprasza uczniów do rozwiązania krzyżówki (prosty diagram można przygotować przed lekcją, np. na kartonie, lub narysować na tablicy; można również zapisywać odpowiedzi na tablicy i zaznaczać jedną z liter innym kolorem kredy/pisaka: kolorowe czytane kolejno utworzą hasło „Poeta”).

Hasła do krzyżówki:

1. Środek poetycki, najczęściej przymiotnik (epitet).

2. Środek poetycki polegający na zestawieniu podobnych cech różnych obiektów: zawiera wyrazy: jak, jakby, niby, na kształt (porównanie).

3. Natchnienie poetyckie (wena).

4. Inaczej zwrotka (strofa).

5. Talent to ... od Boga (dar).

Po rozwiązaniu diagramu prowadzący zajęcia zadaje pytanie: „Kto to jest poeta?". Kieruje rozmową tak, by otrzymać odpowiedzi: twórca, ten, kto pisze wiersze, autor, osoba wrażliwa.

Podaje kolejne pytanie: „Po czym poznajemy, że dany utwór jest wierszem?". Sugerowanie odpowiedzi: po budowie – zwrotki, wersy; po obecności środków poetyckich; po tym, że wypowiada się podmiot liryczny; po tematyce (refleksja, myśli i uczucia „ja" lirycznego).

(3)

Etap realizacji

Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę obejrzą film. Prosi, by zwrócili uwagę, kto jest jego bohaterem, jaka sytuacja została w nim przedstawiona, jakie wiersze (czyjego autorstwa) zaprezentowano i jakie mają one cechy charakterystyczne, co jest ich tematem itp.

Po emisji materiału prowadzący zajęcia wysłuchuje spostrzeżeń uczniów. Wiersze, jakie zostały wykorzystane w materiale, są autorstwa Tadeusza Różewicza i Jarosława Iwaszkiewicza.

Nauczyciel rozdaje wydrukowane teksty i poleca dzieciom przeczytać je po cichu.

Tadeusz Różewicz

Kto jest poetą

Poetą jest ten który pisze wiersze I ten który wierszy nie pisze

Poetą jest ten który zrzuca więzy I ten który więzy sobie nakłada

Poetą jest ten który wierzy I ten który uwierzyć nie może

Poetą jest ten który kłamał I ten którego okłamano

Ten który upadł I ten który się podnosi

Poetą jest ten który odchodzi I ten który odejść nie może Jarosław Iwaszkiewicz Do czytelnika

Chciałbym napisać, jak pies biegnie, Wóz cały w słońcu jedzie laskiem, Baba rowerem skręca jezdnią I bańki lśnią blaszanym blaskiem.

Czerwony pociąg mija domy, A z elektrowni czarne dymy, Spłoszony kasztan szarpie brony, Topola składa liść jak rymy.

(4)

Żeby to wszystko w słońcu błysło I żeby było tak jak żywe – I żebyś ty to widział wszystko, I żebyś był, jak ja – szczęśliwy.

Następnie nauczyciel zadaje uczniom przykładowe pytania i prosi ich o zastanowienie się nad odpowiedziami:

● Kto jest poetą według tekstu Różewicza?

● Do jakich uczuć, emocji odwołuje się podmiot liryczny, opisując cechy poety?

● Jakie cechy ma ten utwór?

● O czym chce pisać poeta w wierszu Iwaszkiewicza?

● W czym poeta widzi swoje natchnienie?

● Jakie emocje chce odczuwać poeta?

Nauczyciel wyraźnie, odpowiednio akcentując istotne fragmenty utworów, odczytuje oba teksty i zaprasza uczniów do dyskusji. Podczas wymiany zdań przymocowuje do tablicy plansze z pytaniami:

● Kto może być poetą (wiersz Różewicza)?

● Co chce poeta opisywać (wiersz Iwaszkiewicza)?

Zgłaszający się uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują swoje odpowiedzi, np.:

● Poetą może być każdy, bez względu na poglądy, zainteresowania, styl życia, warunki materialne, przekonania.

● Poeci chcą pisać o zwykłym życiu, o codzienności, w której tkwi proste piękno, dające poczucie spełnienia i szczęścia.

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel dzieli klasę na grupy i każdej z nich udziela instrukcji do wykonania konkretnych zadań:

● I grupa pracuje z tekstem „Kto jest poetą”. Badają budowę wiersza. Podają liczbę wersów, sprawdzają obecność rymów, znaków interpunkcyjnych.

● II grupa otrzymuje tekst „Do czytelnika” (według identycznej instrukcji).

● III grupa przygotowuje w dużym formacie (np. na kartonie) definicję – wiersz stroficzny – z rymami, podzielony na zwrotki (na podstawie wiersza „Do czytelnika”).

● IV grupa opracowuje w dużym formacie definicję – wiersz biały – bez rymów (na podstawie wiersza „Kto jest poetą”).

Po zakończonej pracy liderzy grup przedstawiają jej efekty na forum klasy. Uczniowie z innych zespołów zadają ewentualne pytania, na które „eksperci” z poszczególnych zespołów próbują odpowiadać z pomocą nauczyciela. Na koniec uczniowie zapisują w zeszytach wnioski w postaci metaplanu (tworzą go wszystkie dzieci):

1. „Kto jest poetą” to wiersz zbudowany z pięciu grup po dwa wersy, nie ma rymów, nie występują znaki interpunkcyjne.

(5)

2. „Do czytelnika” to wiersz zbudowany z trzech zwrotek po cztery wersy, występują rymy przeplatane (krzyżowe), żeńskie. Występują znaki interpunkcyjne zgodnie z zasadami interpunkcji. Każdy wers zaczyna się wielką literą.

3. Wiersz stroficzny – wiersz z rymującymi się wersami pogrupowanymi w zwrotki.

4. Wiersz biały – wiersz bez rymów.

Sporządzamy notatkę z efektów prac grup:

1. Wiersz biały a stroficzny. (Uczniowie przepisują z przygotowanych przez grupę III i IV definicji).

2. Budowa wierszy poznanych na lekcji:

● „Do czytelnika” jest przykładem wiersza stroficznego. Jest podzielony na trzy zwrotki po cztery wersy. Rymuje się w systemie abab – rymy przeplatane (krzyżowe), żeńskie.

● „Kto jest poetą” to wiersz biały – nie ma rymów. Tworzy go 10 wersów, nie występują znaki interpunkcyjne.

Etap końcowy

Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Prosi uczniów, by odpowiedzieli na pytanie, na czym polega piękno literatury (sztuki w ogóle). Kieruje rozmową tak, by dzieci same wywnioskowały, że piękno to wiąże się także z jej różnorodnością i bogactwem, które można było zaobserwować na przykładzie wierszy podejmujących podobną problematykę, ale posługujących się innymi środkami wyrazu.

Zapis pracy domowej:

Napisz, która forma – wiersz stroficzny czy biały – podoba ci się bardziej? Uzasadnij swój wybór.

Dodatkowo:

Zadaniem dla chętnych jest stworzenie dowolnego wiersza:

A może i Ty jesteś poetą...? Chciałbyś/chciałabyś stworzyć wiersz? Spróbuj!

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący zajęcia pyta uczniów, którzy wylosowali ilustracje wilka i kaczątka, jak się czują w tej sytuacji, kiedy nie należą do żadnej z grup.. Ważniejsze określenia z

Kwoka, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją!. Jan Brzechwa Kwoka Proszę

Dalsza część zajęć odbywa się w bibliotece, gdzie dzieci, z pomocą bibliotekarza, nauczyciela i uczniów dobrze czytających oraz piszących,

Po przywitaniu się z klasą nauczyciel zaprasza dzieci do wysłuchania recytacji wiersza Jana Brzechwy Jak rozmawiać trzeba z psem?.. Uczniom z trudnościami

Przy wykonywaniu zadania nauczyciel podkreśla, że postawa tolerancji łączy się z szacunkiem dla człowieka i to powinno stanowić podstawę do oceny

Zadaniem uczniów dobranych w pary jest zapisanie, jaka jest opinia profesora na temat takich reklam oraz jakie przykłady sloganów reklamowych oraz dzieł literackich on podaje.

Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że wykonane przez nich ćwiczenia były rozgrzewką przed czekającymi ich na zajęciach zadaniami i wiążą się z tematem i celem lekcji,

Uczniowie powinni też wskazać postać głównego bohatera, a następnie zdecydować, które z opowiadań przedstawiło najbardziej