• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Co słychać w stawie?Treści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Co słychać w stawie?Treści kształcenia:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Co słychać w stawie?

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Potrafi twórczo i krytycznie myśleć, rozwiązywać problemy, podejmować decyzje, pokonywać trudności o charakterze praktycznym – edukacja społeczna, treści rozszerzające,

2) Opisuje życie w wybranych ekosystemach: w lesie, ogrodzie, parku, na łące i w zbiornikach wodnych: wie, jakie warunki są konieczne do rozwoju roślin i zwierząt w gospodarstwie domowym, w szkolnych uprawach i hodowlach itp.; jaki pożytek przynoszą zwierzęta środowisku, podaje proste przykłady – edukacja przyrodnicza (6.2), 3) Wie, jakie znaczenie ma powietrze i woda dla życia ludzi, zwierząt i roślin – edukacja

przyrodnicza (6.7b),

4) Uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych – edukacja polonistyczna (1.3c),

5) Czyta teksty i recytuje wiersze, z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji – edukacja polonistyczna(1.2c),

6) Wyszukuje w tekście potrzebne informacje i w miarę możliwości korzysta ze słowników i encyklopedii przeznaczonych dla dzieci – edukacja polonistyczna (1.1c),

7) Współpracuje z innymi w nauce szkolnej; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej – edukacja społeczna (5.4).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi rozwiązywać problemy i pokonywać trudności,

● Rozumie życie w zbiornikach wodnych,

● Wie, jakie znaczenie ma powietrze i woda w życiu zwierząt wodnych,

● Prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski,

● Wyszukuje w tekście potrzebne informacje,

● Potrafi czytać ze zrozumieniem,

● Współpracuje z innymi w nauce,

● Przestrzega reguł w społeczności dziecięcej.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Pokonuje trudności i problemy,

● Prezentuje własne zdanie,

● Wyszukuje informacje,

● Czyta ze zrozumieniem,

● Podejmuje współpracę.

(2)

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: nagranie wiersza Jana Brzechwy pt. Ryby, żaby i raki, karty pracy (Na niby nad staw oraz Co wiesz o życiu w stawie?),

● Komputer z głośnikami,

● Duże arkusze papieru,

● Pisaki,

● Kolorowa kreda,

● Magnesy do mocowania plansz,

● Tablica interaktywna oraz komputery (jeden dla grupy) lub arkusze papieru i kredki,

● Materiał źródłowy: Encyklopedia powszechna – Larousse, red. Tomasz Michałowski, Wrocław 2006, hasło: „staw”, s. 917.

Metody nauczania:

● Problemowe: aktywizujące – mapa myśli, burza mózgów, dyskusja dydaktyczna,

● Praktyczna: metoda przewodniego tekstu,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● Grupowa jednolita,

● Zbiorowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Prowadzący wita uczniów i zaprasza ich do wysłuchania wiersza Jana Brzechwy pt. Ryby, żaby i raki. Dzieciom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją uwagi można wręczyć kartę pracy Na niby nad staw z tekstem utworu, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogły w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

2. Po wysłuchaniu recytacji wiersza nauczyciel rozdaje pozostałym dzieciom kartę pracy Na niby nad staw. Następnie wspólnie z uczniami tworzy na tablicy lub dużym arkuszu papieru mapę myśli, która w jasny sposób ilustruje treść utworu.

Sposób wykonania mapy myśli:

● Na środku tablicy lub dużego arkusza papieru narysować owal, który będzie symbolizował staw,

● Wpisać w obrębie owalnego kształtu słowa: „ryby”, „rak”, „żaby” oraz narysować odpowiadające im piktogramy – czynność tę należy powierzyć uczniom uzdolnionym plastycznie,

● Do owalu powinno zostać także wpisane pytanie: „Czym się zajmowały?”,

● Narysować grubą, kolorową kreską pięć promieni odchodzących od owalu, a nad nimi wpisać czynności ryb, raka i żab: „śpiewały”, „budowały mosty”, „szyły buty”, „kuły podkowy”, „płakały”,

● Pod każdą kreską wpisać pytanie: „Jak?”,

● Od każdej kolorowej, grubej kreski dorysować po trzy cienkie i krótsze promyki – nad jednym napisać „ryby”, nad drugim „żaby”, a nad trzecim „rak”,

● To samo powtórzyć przy każdym głównym promieniu,

● Następnie uzupełnić mapę, stawiając np. takie pytania: „Jak śpiewały ryby?” – „Tylko

(3)

Wszystkie te czynności przy opracowywaniu mapy – poza rysowaniem piktogramów – wykonują uczniowie z problemami społecznymi (zapraszani kolejno przez nauczyciela).

Dopisują wyrazy pod dyktando reszty klasy, która wyszukuje je w wierszu. Nauczyciel czuwa nad całą sytuacją, tak by ułatwić dzieciom przy tablicy (lub arkuszu papieru) pozytywny odbiór w grupie.

3. Nauczyciel proponuje dzieciom przedstawienie treści wiersza za pomocą sporządzonej mapy myśli w odniesieniu do poszczególnych fragmentów utworu. Uczniowie uzdolnieni aktorsko lub literacko przytaczają kolejno wybrane strofy wiersza, a zgłaszający się chętni odczytują odpowiadające im zapisy z mapy myśli.

4. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:

● Jakie wnioski z tej sytuacji wysnuł lin?

● Co to jest staw?

● Jaką sytuację zastały zwierzęta, kiedy wróciły nad staw?

● Jak uważacie, czy ludzie postąpili rozsądnie?

● Jak sądzicie, dlaczego ryby, raki i żaby opuściły staw?

5. Nauczyciel wybiera ucznia uzdolnionego lingwistycznie i prosi go o wyszukanie oraz odczytanie w Encyklopedii powszechnej – Larousse hasła „staw” („Staw to naturalny lub sztuczny, bezodpływowy zbiornik wodny, niezbyt głęboki, zwykle mniejszy od jeziora”).

Następnie omawia hasło z klasą.

6. Działania w parach z kartą pracy „Co wiesz o życiu w stawie?”.

Zadaniem uczniów jest zaznaczenie zdań prawdziwych i fałszywych. Po wykonaniu ćwiczenia przedstawiciel wybranej pary czyta zdania prawdziwe, a pozostali uczniowie zgadzają się z nimi lub nie. Nauczyciel kieruje dyskusją, wyjaśniając sporne opinie.

Prowadzący zajęcia zadaje pytanie: „Jak sądzicie, dlaczego staw jest dobrym środowiskiem życia dla ryb i innych zwierząt wodnych?”. Uczniowie, wykorzystując zdobytą wiedzę, wygłaszają swoje argumenty.

7. Nauczyciel stawia przed uczniami kolejne zadanie problemowe:

„Co powinni robić ludzie, żeby chronić stawy – środowisko życia ryb i innych zwierząt wodnych?”.

Pracę nad rozwiązaniem problemu należy podzielić na trzy etapy:

● I etap – Uczniowie pracują w grupach. Każda grupa otrzymuje duży arkusz papieru z wpisanym pytaniem problemowym. Zadaniem dzieci jest zapisanie jak największej liczby pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Jeśli warunki na to pozwalają, należy wykorzystać komputer do zapisywania pomysłów i tablicę interaktywną do prezentacji.

● II etap – Prezentowanie pomysłów. Nauczyciel ustala zasady: 1. Nie krytykujemy pomysłów, 2. Ważna jest ich liczba, a nie jakość.

● III etap – Ocena i analiza pomysłów pod względem realności wykonania.

8. Podsumowanie i zakończenie.

Nauczyciel po krótkim podsumowaniu zajęć zadaje pytania, na które kolejno odpowiadają zwięźle wszyscy uczniowie:

● Co możesz zrobić, żeby chronić środowisko życia ryb i innych zwierząt wodnych?

● Czy możesz sam przebywać nad stawem? Dlaczego?

(4)

Dodatkowo:

● Nauczyciel może wykorzystać na zajęciach filmy o życiu w stawie, które są dostępne w Internecie i bibliotekach szkolnych.

● Realizując ten scenariusz, prowadzący zajęcia po wykonaniu mapy myśli może utrwalić wiedzę uczniów o rzeczownikach i czasownikach.

● Uczniowie mogą nauczyć się wiersza na pamięć i zainscenizować go.

● Gdyby dzieci były zainteresowane wątkiem przyrodniczym i zadawały pytania, mógłby to być początek projektu, którego uczniowie byliby inicjatorami. Nauczyciel powinien wtedy zapisać pytania problemowe zadawane przez uczniów i zaangażować ich do zaplanowania projektu oraz poszukiwania materiałów źródłowych.

● Można także opowiedzieć uczniom następującą ciekawostkę:

Minirezerwat dla płazów urządził na swojej 2-hektarowej działce w 1998 roku w Krośnie Jan Luśnia, były wicemistrz Polski w żużlu. Dwa oczka wodne zasiedlone są przez płazy ogoniaste, m.in. traszki grzebieniaste i zwyczajne, oraz płazy bezogonowe: żaby trawne, ropuchy, rzekotki drzewne. Przyrodnicza ostoja zapewnia krośnieńskim płazom jedyną szansę przeżycia1.

Uwagi:

Tekst wiersza wykorzystanego w czasie zajęć do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją:

Jan Brzechwa Ryby, żaby i raki Ryby, żaby i raki

Raz wpadły na pomysł taki,

Żeby opuścić staw, siąść pod drzewem I zacząć zarabiać śpiewem.

No, ale cóż, kiedy ryby Śpiewały tylko na niby, Żaby

Na aby-aby, A rak Byle jak.

Karp wydął żałośnie skrzele:

„Słuchajcie mnie przyjaciele, Mam sposób zupełnie prosty – Zacznijmy budować mosty!”

No, ale cóż, kiedy ryby Budowały tylko na niby, Żaby

Na aby-aby, A rak Byle jak.

Rak tedy rzecze: „Rodacy, Musimy się wziąć do pracy,

(5)

Mam pomysł zupełnie nowy – Zacznijmy kuć podkowy!”

No, ale cóż, kiedy ryby Kuły tylko na niby, Żaby

Na aby-aby, A rak Byle jak.

Odezwie się więc ropucha:

„Straszna u nas posucha, Coś zróbmy, coś zaróbmy, Trochę żywności kupmy!

Jest sposób, ja wam mówię, Zacznijmy szyć obuwie!”

No, ale cóż, kiedy ryby Szyły tylko na niby, Żaby

Na aby-aby, A rak Byle jak.

Lin wreszcie tak powiada:

„Czeka nas tu zagłada,

Opuściliśmy staw przeciw prawu – Musimy wrócić do stawu”.

I poszły. Lecz na ich szkodę Ludzie spuścili wodę.

Ryby w płacz, reszta też, lecz czy łzami Zapełni się staw? Zważcie sami,

Zwłaszcza że przecież ryby Płakały tylko na niby, Żaby

Na aby-aby, A rak Byle jak.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dalsza część zajęć odbywa się w bibliotece, gdzie dzieci, z pomocą bibliotekarza, nauczyciela i uczniów dobrze czytających oraz piszących,

Wszystkie dzieci otrzymują wydruk łamigłówki, choć praca odbywa się w kilkuosobowych grupach.. Każdy zespół ma swojego

Pewne rzeczy po prostu muszą zostać zrobione, więc lepiej wziąć się z optymizmem do roboty, niż trząść się ze strachu przed nimi.. Rada numer

Każde dziecko otrzymuje kartę pracy Droga do celu część 1, a każdy zespół po dwie karty pomocy do zadania Droga do celu lub dwa arkusze brystolu.. W dalszej części ćwiczenia

Przy wykonywaniu zadania nauczyciel podkreśla, że postawa tolerancji łączy się z szacunkiem dla człowieka i to powinno stanowić podstawę do oceny

Także sam prowadzący przygotowuje szablony figurek, symbolizujących osoby z życia publicznego – zbiór jego „ludzików” powinien obejmować kilkanaście postaci

Osobom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z treścią

Zadaniem uczniów dobranych w pary jest zapisanie, jaka jest opinia profesora na temat takich reklam oraz jakie przykłady sloganów reklamowych oraz dzieł literackich on podaje.