• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „NASZE LASY” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „NASZE LASY” PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY Temat:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „NASZE LASY”

PRZYRODA, II ETAP EDUKACYJNY

Temat: Nasze lasy.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (4.7) [uczeń] rozpoznaje i nazywa warstwy lasu, charakteryzuje panujące w nich warunki abiotyczne.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ Wymienia gatunki roślin i zwierząt występujących w

poszczególnych warstwach lasu.

Rozpoznaje główne gatunki drzew liściastych i iglastych.

Odróżnia las iglasty, liściasty i mieszany.

Omawia budowę warstwową lasu.

Charakteryzuje warunki abiotyczne

ściółki leśnej.

Charakteryzuje warunki abiotyczne

runa leśnego.

Charakteryzuje warunki abiotyczne

(2)

panujące w warstwie podszytu.

Charakteryzuje warunki abiotyczne w

warstwie koron drzew.

Omawia rolę lasów w przyrodzie.

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

Objaśnia, z czego wynika zróżnicowanie

warunków abiotycznych w poszczególnych warstwach lasu.

Rozumie konieczność ochrony lasów.

Rozumie wpływ człowieka na

środowisko.

Poznaje zasady właściwego zachowania się w

lesie i sposoby ochrony lasów.

Kompetencje kluczowe

 Porozumiewanie się w języku ojczystym

 Kompetencje informatyczne.

 Umiejętność uczenia się.

(3)

Etapy lekcji 1) Wstęp:

Uczniowie próbują zdefiniować czym jest las i odpowiedzieć na pytania: Czy las to tylko drzewa? Czy każdy las jest taki sam? W dyskusji kierowanej określają las jako charakterystyczny dla danego klimatu kompleks roślinności (drzew, krzewów, drobnych roślin) i zwierząt, pozostające ze sobą we wzajemnych zależnościach.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel przedstawia warstwową budowę lasu i objaśnia, że warunki abiotyczne panujące w poszczególnych warstwach nie są jednakowe.

Uczniowie w parach zastanawiają się, z czego wynikają i na czym polegają te różnice. Wspólnie omawiają swoje pomysły. Oczekiwane odpowiedzi:

- W koronach drzew hula wiatr i świeci słońce.

- Do głębszych warstw dociera coraz mniej światła.

- W runie leśnym jest chłodno, ciemno i wilgotno.

Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną „Warstwy lasu”.

Nauczyciel sprawdza informacje zapamiętane z ilustracji.

Uczniowie indywidualnie uzupełniają tabelkę, przyporządkowując składniki do odpowiednich pięter.

Wskazani uczniowie odczytują i notują na tablicy prawidłowe rozwiązania.

Ściółka Runo leśne Podszyt Korony

drzew

Składniki: sosna, jarzębina, nasiona dębu, paproć, podgrzybek, odchody zwierząt, brzoza, lipa, młody dąb,

(4)

dziki bez, mech, świerk, poziomka, opadłe gałęzie dębu, malina, opadłe liście dębu.

Uczniowie w dyskusji kierowanej określają, jakie lasy najczęściej występują w ich okolicy i jakie gatunki roślinności można w nich spotkać. Wymieniają funkcje, jakie spełniają lasy.

Nauczyciel przedstawia prezentację „Polskie lasy”.

Uczniowie dzielą się na zespoły kilkuosobowe.

Zastanawiają się nad działaniami, które mogą chronić lasy.

Przedstawiciele prezentują pomysły zespołów.

3) Podsumowanie :

Uczniowie wnioskują, że istnienie lasów jest warunkiem koniecznym do utrzymania życia na Ziemi. Wspólnie podkreślają konieczność dbania o to, by było ich jak najwięcej. Nazywają las środowiskiem życia wielu gatunków roślin i schronieniem dla zwierząt, ponownie wymieniają nazwy wyróżnianych czterech warstw lasu.

Środki dydaktyczne

 Materiały multimedialne: prezentacja „Polskie lasy”.

 Ilustracja interaktywna „Warstwy lasu”.

 Stanowiska komputerowe.

Metody nauczania

 Pogadanka.

 Dyskusja.

 Pokaz.

(5)

Formy pracy

 System klasowo-lekcyjny.

 Praca indywidualna.

 Praca w parach.

 Praca grupowa.

 Praca zbiorowa.

Praca domowa

1. Scharakteryzuj warunki panujące w warstwie runa leśnego.

Podaj przykłady występujących tu zwierząt i roślin.

2. Opisz zasady właściwego zachowania się w lesie.

Zadanie dla chętnych

Wybierz się do najbliższego lasu. Rozpoznaj i zanotuj zwierzęta i rośliny żyjące w poszczególnych warstwach.

Lista załączników multimedialnych Ilustracja interaktywna „Warstwy lasu”

Prezentacja multimedialna „Polskie lasy”

Cytaty

Powiązane dokumenty

Pokaz prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez nauczyciela. Uczniowie dokonują obserwacji, wyciągając wnioski. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Nauczyciel

Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań: Celem obserwacji jest zapoznanie uczniów z objawami grypy oraz nauczenie ich odróżniania ich od objawów przeziębienia. Sposób

Tę metodę rozdziału można stosować tylko wówczas, gdy składniki mieszaniny różnią się właściwościami magnetycznymi (jednym ze składników jest

5.Inne informacje, np. analiza obserwacji, sposób wyciągania wniosków, karta pracy, drzewka decyzyjne, formularze itd.: Roztwór wody i soli stanowi

Wymienia dostępność energii słonecznej, temperaturę, długość dnia i kąt padania promieni słonecznych jako czynniki różnicujące strefy krajobrazowe na

Posługując się ilustracjami w formie multimedialnej z części pierwszej galerii zdjęć „Wycieczki na łono natury”, prezentuje i nazywa typowe

Pogadanka: skąd się bierze deszcz? Uczniowie podają swoje propozycje. Przypomnienie pojęcia pary wodnej, stanów skupienia substancji oraz zjawisk

Ćwiczenia praktyczne prowadzone są podczas zajęć lekcyjnych w klasie. Sposób przeprowadzenia ćwiczenia: Uczniowie rozsuwają ławki w klasie i wyznaczają wzdłuż