Scenariusz lekcji
Scenariusz lekcji
1 T EMAT LEKCJI :
Formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym
2 C ELE LEKCJI :
2.1 Wiadomości:
Uczeń potrafi:
opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu;
wskazać jak dane i komórki w Excelu
wymienić jakie elementy wchodzą w skład formatowania komórek w arkuszu Excel.
Wymienić sposoby formatowania tekstu
Wymienić przykładowe kategorie danych
2.2 Umiejętności:
Uczeń potrafi:
zmieniać szerokość kolumn i wierszy;
wypełniać komórki kolorem;
zmieniać orientację tekstu w komórkach;
sterować tekstem;
zmienić kategorię danych w komórkach;
zmienić krój czcionki i rozmiar tekstu.
3 M ETODY NAUCZANIA
pogadanka;
indywidualna – praca z lekcją multimedialną i praca z kartą pracy;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu
eksponująca- lekcja multimedialna.
Excel 1
komputery;
lekcja multimedialna;
podręcznik;
karta pracy.
5 U WARUNKOWANIA TECHNICZNE
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym pakietem Microsoft Office;
przynajmniej jeden komputer z dostępem do Internetu;
projektor multimedialny i ekran.
6 P RZEBIEG LEKCJI
Excel 2
Scenariusz lekcji
Etap Zadanie Przebieg realizacji Uwagi do realizacji
Faza przygotowawcza - czynności
organizacyjne (5 min)
sprawdzenie obecności;
krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera;
sprawdzenie czy wszystkie komputery są włączone i jest uruchomiona lekcja multimedialna.
- wprowadzenie do tematu formatowanie danych w arkuszu kalkulacyjnym (5 min)
- podanie tematu lekcji;
- przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;
- podanie celów lekcji;
- pogadanka z uczniami na temat ich doświadczeń w formatowaniu komórek w arkuszu kalkulacyjnym.
- lekcja multmedialna
(25 min) - uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;
- zwrócenie przez nauczyciela uwagi na jakie elementy lekcji multimedialnej należy zwrócić szczególną uwagę,
- praca uczniów z lekcją multimedialną.
Lekcja multimedialna
Algorytmika i programowanie
3
Faza realizacyjna - ćwiczenia praktyczne (45 min)
- przygotowanie pliku z planem lekcji z zastosowaniem poznanych funkcji wypełnianie kolorem komórek o tych samych przedmiotach, wyśrodkowanie tekstu w komórkach, uwypuklenie dni tygodnia większym rozmiarem czcionki i innym krojem, obramowanie tabelki,
- podgląd wykonanej pracy na podglądzie wydruku,
- ćwiczenie utrwalające znajomość przycisków z paska formatowania (formatowanie komórek z tekstem),
- uruchomienie arkusza ze skrótu przygotowanego na pulpicie i wypełnienie tabeli zgodnie z poleceniem - przypomnienie poznanych kategorii danych i zastosowanie nowych (na przykładzie aplikacji arkusz kalkulacyjny), - przypomnienie zastosowań poznanych kategorii danych;
- przepisanie tekstu z zastosowaniem wszystkich efektów dotyczących formatowania czcionki
- podgląd przygotowanego arkusz w podglądzie wydruku
- omówienie znaczenie podglądu wydruku dla estetyki dokumentu.
Zestaw komputerowy
P Fazapodsumowująca
- usystematyzowanie
treści lekcji (10 min) - utrwalenie informacji dotyczących formatowania danych poprzez wykonanie karty pracy
- zadanie zadania domowego
Karta pracy
7 B IBLIOGRAFIA
[1] Danuta Kiałka z zespołem „Informatyka Europejczyka” dla szkoły podstawowej” nr dop. DKW-149/05 [2] Danuta Kiałka „Poradnik metodyczny dla szkoły podstawowej” wyd. Helion, Gliwice 2006
Algorytmika i programowanie
4
Scenariusz lekcji
8 Z AŁACZNIKI 8.1 Karta pracy
8.2 Zadanie domowe:
Przerysuj do zeszytu pasek formatowania i opisz wszystkie znane Ci przyciski, które się na nim znajdują.
9 C ZAS TRWANIA LEKCJI :
2 x 45 minut
Algorytmika i programowanie
5