• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „W

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ „W"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WODOROTLENKI CHEMIA, III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Wodorotlenki.

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (6.3) [uczeń] planuje i/lub wykonuje doświadczenia w wyniku, których można otrzymać wodorotlenek, (np. NaOH, Ca(OH)2, Al(OH)3); zapisuje odpowiednie równania reakcji.

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

wie, co to są wodorotlenki;

wie, co to jest grupa wodorotlenowa;

wie, co to są metale aktywne;

zna wzory sumaryczne i nazwy wybranych

wodorotlenków;

zna różne metody otrzymywania wodorotlenków;

wie, co to jest zasada;

zna właściwości fizyczne i chemiczne niektórych

wodorotlenków.

(2)

Nabywane umiejętności

UCZEŃ

pisze ogólny wzór wodorotlenków;

potrafi określić wartościowość metali;

wymienia najważniejsze wodorotlenki;

wymienia zastosowanie najważniejszych

wodorotlenków;

zapisuje równania reakcji chemicznych

otrzymywania wodorotlenków;

dzieli wodorotlenki na rozpuszczalne, słabo rozpuszczalne i trudno rozpuszczalne w wodzie;

potrafi zaprojektować doświadczenia, w których otrzymuje

wodorotlenki;

wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją;

rysuje schemat doświadczenia, obserwuje przebieg oraz

analizuje i wyciąga wnioski z

przeprowadzanych doświadczeń;

posługuje się w sposób bezpieczny

odczynnikami

chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym.

(3)

Kompetencje kluczowe

 kompetencje naukowe

 porozumiewanie się w języku ojczystym

 umiejętność uczenia się

 umiejętność pracy w grupie

Etapy lekcji

1) Wstęp:

Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji. Podaje temat zajęć.

2) Przebieg zajęć:

Nauczyciel w trakcie krótkiej pogadanki wprowadza uczniów do tematu lekcji. Podaje definicję wodorotlenków.

Rysuje na tablicy ogólny wzór wodorotlenków. Wskazuje grupę wodorotlenową. Nauczyciel pokazuje jak można wyznaczyć wartościowość metali. Uczniowie zapisują notatki w zeszycie.

Klasa korzystając z podręcznika, encyklopedii lub Internetu szuka informacji na temat aktywności metali. Wybrany uczeń wyjaśnia, które metale są aktywne oraz jak reaktywność metalu zależy od jego położenia w grupie i w okresie.

Uczniowie korzystając z układu okresowego pierwiastków wymieniają najważniejsze wodorotlenki. Zapisują ich nazwy oraz wzory sumaryczne na tablicy szkolnej.

Nauczyciel po każdym przykładzie wyświetla zdjęcie modelu cząsteczki na tablicy interaktywnej.

Klasa dzieli się na trzy grupy i przystępuje do ćwiczeń w laboratorium. Uczniowie rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwacje, formułują wnioski. Nauczyciel podsumowuje wyniki doświadczeń. Wyjaśnia, że wodorotlenki można otrzymać w reakcji: a) metali

(4)

aktywnych z wodą, b) tlenków metali z wodą, c) innego wodorotlenku i soli danego metalu.

Nauczyciel poleca wykonanie przez klasę ćwiczenia interaktywnego pt. „Zapisywanie reakcji chemicznych wodorotlenków”. Poprzez ćwiczenie interaktywne uczniowie uczą się zapisu reakcji chemicznych otrzymywania wodorotlenków.

W trakcie „burzy mózgów” uczniowie zastanawiają się, co to jest zasada i czym różni się od wodorotlenku. Zapisują notatki w zeszycie.

Uczniowie w trakcie rozmowy kierowanej przez nauczyciela dzielą wodorotlenki na rozpuszczalne, słabo i trudno rozpuszczalne w wodzie.

Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje szalkę Petriego, na której jest jeden z wodorotlenków: wodorotlenek sodu, wodorotlenek potasu lub wodorotlenek wapnia. Poleca uczniom opisanie ich właściwości chemicznych i fizycznych. Przedstawiciel każdej z grup odczytuje wyniki obserwacji.

Instrukcja przeprowadzenia obserwacji 1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:

Wodorotlenki są to związki nieorganiczne, których cząsteczki zawierają kationy metali i aniony

wodorotlenowe. Najważniejsze metody otrzymywania wodorotlenków to: 1) reakcja aktywnych metali z wodą, 2) reakcja odpowiedniego tlenku metalu z wodą oraz 3)

otrzymywanie wodorotlenków nierozpuszczalnych w wodzie w reakcji mocnej zasady i soli danego metalu.

2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:

Celem obserwacji jest otrzymywanie wodorotlenków trzema różnymi sposobami.

3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):

Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: sód, tlenek wapnia, wodny roztwór chlorku glinu, wodny roztwór wodorotlenku sodu, woda, fenoloftaleina, zlewki, probówki, lejek,

(5)

łuczywo, zapałki, termometr, rękawice ochronne, okulary ochronne.

4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:

Przykładowe doświadczenie do przeprowadzenia przez grupy:

Grupa 1 – Otrzymywanie wodorotlenku sodu w reakcji sodu z wodą.

Pokrój sód i wrzuć go do zlewki z wodą. Nakryj całość lejkiem. Wydzielający się gaz zbierz do probówki, następnie później włóż łuczywo. Do zlewki z wodnym roztworem sodu wlej fenoloftaleinę. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

Grupa 2 – Otrzymywanie wodorotlenku wapna w reakcji tlenku wapnia z wodą.

Do zlewki wsyp tlenek wapnia. Umieść w niej termometr.

Wlej ostrożnie zimnej wody i zamieszaj. Wykonaj

doświadczenie w rękawicach oraz okularach ochronnych.

Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

Grupa 3: Otrzymywanie wodorotlenku glinu w reakcji chlorku glinu z wodorotlenkiem sodu.

Do 1/3 probówki wlej wodny roztwór chlorku glinu.

Następnie dodaj kilka kropel wodnego roztworu

wodorotlenku sodu. Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje i wyciągnij wnioski.

3) Podsumowanie:

Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości.

Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.

Zadanie domowe

Wymień zastosowania w życiu codziennym:

- wodorotlenku sodu - wodorotlenku potasu - wodorotlenku wapnia - wodorotlenku glinu.

(6)

Środki dydaktyczne

 podręcznik, encyklopedia

 komputery połączone z Internetem

 odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne

 układ okresowy pierwiastków;

 ćwiczenie interaktywne „Zapisywanie reakcji chemicznych wodorotlenków”.

 zestaw ilustracji „Modele cząsteczek wodorotlenków”.

Metody nauczania

 pogadanka

 „burza mózgów”

 rozmowa kierowana

 praca z podręcznikiem, encyklopedią, Internetem

 doświadczenia laboratoryjne

Formy pracy

 praca indywidualna

 praca zbiorowa

Zadanie dla chętnych

Wyjaśnij pojęcia: wapno palone, mleko wapienne, woda

wapienna, gaszenie wapna palonego, wapno gaszone, zaprawa wapienna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: płyn do mycia naczyń,

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla

Jakie cechy zalicza się do właściwości fizycznych a jakie do właściwości chemicznych substancji;4. Jaką metodą można

Glicyna wykazuje właściwości kwasowe (w reakcji bierze udział grupa karboksylowa).

7.Omówienie typu reakcji chemicznej (redoks), wskazanie utleniacza, reduktora, definiowanie pojęć utlenianie, redukcja.. c)

- utrwalenie pisowni oraz wymowy nowo poznanych wyrazów przy pomocy ćwiczeń multimedialnych,.. - rozpoczęcie dyskusji na temat ochrony środowiska z wykorzystaniem

Odwołanie się do wiedzy uczniów i zapytanie, z jakiego typu wypowiedzią kojarzy im się wiersz księdza Jana Twardowskiego.. Pożądane