Scenariusz lekcji – Powtórzenie wiadomości o prasowaniu
1. Cele lekcji
a) Wiadomości1. Uczeń zna podstawowe maszyny prasowalnicze.
2. Uczeń zna operacje obróbki parowo-cieplnej.
3. Uczeń zna zasady ustalania parametrów obróbki parowo-cieplnej.
4. Uczeń zna temperatury prasowania wyrobów włókienniczych o różnym składzie surowcowym.
b) Umiejętności
1. Uczeń umie scharakteryzować operacje obróbki parowo-cieplnej;
2. Uczeń umie wymienić temperatury prasowania wyrobów włókienniczych o różnym składzie surowcowym.
3. Uczeń umie scharakteryzować maszyny prasowalnicze.
4. Uczeń kształtuje umiejętność zadawania pytań.
5. Uczeń doskonali umiejętność pracy w grupie.
6. Uczeń doskonali umiejętność bycia dokładnym, dba o estetykę wykonania pracy.
2. Metoda i forma pracy
praca w grupach dwu-, trzyosobowych
3. Środki dydaktyczne
1. Podręcznik.
2. Arkusz papieru.
3. Przybory do pisania.
4. Linijka.
4. Przebieg lekcji
a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel wyjaśnia, w jaki sposób będzie przebiegała lekcja i co jest jej celem.
Celem lekcji jest powtórzenie wiadomości o obróbce parowo-cieplnej oraz o maszynach prasowalniczych (dział „Maszyny i urządzenia prasowalnicze”). Klasa zostanie podzielona na grupy dwu-, trzyosobowe. Grupy mają przygotowany arkusz papieru, linijkę i przybory do pisania i rysowania.
Każda z grup będzie miała za zadanie ułożyć krzyżówkę z hasłem. Hasło powinno być ośmio-, dziesięcioliterowe. Podczas układania krzyżówek możecie korzystać z podręczników oraz swoich
notatek z lekcji. Na wykonanie zadania macie 20 minut. Po upływie tego czasu zbiorę wszystkie krzyżówki i rozdam je tak, aby każda grupa otrzymała krzyżówkę, której nie układała. Krzyżówkę rozwiązujecie również w grupach, lecz bez pomocy podręczników i notatek. Krzyżówkę powinniście rozwiązać w ciągu 10 minut.
Krzyżówki powinny być podpisane z zaznaczeniem, kto ją układał i kto rozwiązywał. Potem krzyżówki zostaną zebrane i ocenione przez nauczyciela. Na ocenę będą miały wpływ:
Trafność zadawania pytań.
Pomysłowość.
Prawidłowość rozwiązania.
Pamiętajcie, aby wyraźnie pisać oraz dokładnie sprawdzić prawidłowość siatki krzyżówki.
Życzę miłej zabawy!
b) Faza realizacyjna
1. Uczniowie podzieleni na grupy układają krzyżówki (20 minut).
2. Po upływie określonego czasu nauczyciel zbiera prace, uczniowie chowają podręczniki i zeszyty.
3. Nauczyciel rozdaje grupom krzyżówki do rozwiązania. Grupy mają na to 10 minut.
4. Po upływie określonego czasu nauczyciel zbiera prace do oceny (po zajęciach).
c) Faza podsumowująca
Podczas podsumowania zajęć należy wyjaśnić zagadnienia i pojęcia sprawiające uczniom najwięcej trudności.
5. Bibliografia 6. Załączniki
Przykładowa krzyżówka na temat obróbki parowo-cieplnej, która powstała w czasie takiej lekcji:
1. Element składowy prasy.
2. Maszyna prasowalnicza umożliwiająca zmechanizowanie operacji prasowania.
3. Rodzaj tkaniny, którą prasujemy żelazkiem o temp. 160oC.
4. Urządzenie do prasowania zarówno międzyoperacyjnego, jak i ostatecznego.
5. Usunięcie śladów szwów, załamań za pomocą żelazka.
6. Rodzaj tkaniny, którą prasujemy żelazkiem o temp. 210oC.
7. Poddanie tkaniny działaniu pary lub gorącej wody w celu zapobieżenia kurczliwości.
8. Jeden z parametrów prasowania.
9. Element wyposażenia stanowiska prasowania ręcznego.
10. Urządzenie do ostatecznego prasowania, np. spodni.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Rozwiązanie:
1. poduszka 2. agregat 3. jedwab 4. prasa
5. odprasowanie 6. bawełna 7. dekatyzowanie 8. ciśnienie 9. rękawnik 10. manekin Hasło: prasowanie