• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Podsumowanie wiadomości o zdaniach pojedynczych.

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Podsumowanie wiadomości o zdaniach pojedynczych."

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji: Podsumowanie wiadomości o zdaniach pojedynczych.

Nazwa i numer programu: Program nauczania języka polskiego Ja i świat (nr w wykazie DKW–4014–212/99).

Cel ogólny:

Utrwalenie wiadomości o zdaniach pojedynczych.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

– buduje zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte, – układa poprawne zdania pojedyncze,

– rozwija zdania pojedyncze nierozwinięte, dodając określenia do podmiotu i orzeczenia, – wskazuje określenia podmiotu i orzeczenia,

– stosuje zasady interpunkcyjne w zdaniu pojedynczym, – poprawia błędnie zbudowane zdania.

Umiejętności ponadprzedmiotowe:

– umiejętność efektywnego i skutecznego współdziałania w grupie, – umiejętność skutecznego porozumiewania się.

Metody i techniki pracy:

– gra dydaktyczna „Prawda – Fałsz”, – praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

– materiały do gry ”Prawda – fałsz”, – zeszyt ćwiczeń kl. V.

Przebieg zajęć Faza wstępna

Zorganizowanie pracy w grupach. Zapoznanie z tematyką zajęć.

Faza właściwa Praca w grupach.

Stwierdzenia do wykorzystania podczas gry „Prawda – fałsz”:

– Zdaniem jest sensowna, logiczna wypowiedź składająca się z kilku wyrazów.

– Zdanie tworzą dowolnie dobrane wyrazy.

– Wyrazy w zdaniu muszą być zastosowane w odpowiednich formach.

– Wyrazy w zdaniu nie są uporządkowane w odpowiedniej kolejności.

– Zdaniem jest zespół wyrazów: Ola, książka, czytać.

– Zdanie jest zrozumiałą wypowiedzią.

– To zdanie jest poprawnie zbudowane: Ola czyta książkę.

– W zdaniu najważniejszy jest czasownik wskazujący na osobę, np.: Chłopcy biegną.

– Zdaniem jest wypowiedź, która nie zawiera czasownika.

– Wszystkie wyrazy w zdaniu są w odpowiedniej formie: Lubić moich nauczycieli.

– Wyraz oznaczający w zdaniu wykonawcę czynności nazywamy podmiotem.

– Podmiot najczęściej wyrażony jest czasownikiem i odpowiada na pytania: kto? co?

(2)

– Orzeczeniem nazywamy wyraz, który oznacza czynność lub stan podmiotu.

– W zdaniu Ola czyta, wyraz czyta jest orzeczeniem.

– O orzeczenie najczęściej pytamy co robi?, np. Ola czyta. Co robi Ola? odpowiadamy czyta.

– Orzeczenie dostosowuje swoją formę do podmiotu.

– Poprawnie zbudowane zdanie: Uczeń czytają.

– Zdanie zawierające jedno orzeczenie nazywamy zdaniem pojedynczym.

– Zdanie pojedyncze składa się z podmiotu i orzeczenia.

– To jest zdanie: Pada.

– Mały piesek szczeka jest to zdanie pojedyncze rozwinięte.

– W zdaniu oprócz podmiotu i orzeczenia występują określenia – to zdanie pojedyncze rozwinięte.

– W skład związku wyrazowego wchodzi wyraz nadrzędny i podrzędny.

– Wyraz podrzędny jest ważniejszy.

– To jest związek wyrazowy chłopiec (jaki?) mały.

– W zdaniu: Mała dziewczynka bawi się lalką wyodrębniamy następujące związki wyrazowe:

dziewczynka (jaka?) mała dziewczynka (co robi?) bawi się bawi się (czym?) lalką.

– Wyraz podrzędny nie określa wyrazu nadrzędnego.

– W zdaniu pojedynczym oddzielamy przecinkiem jednorodne części zdania.

– Nie stawiamy przecinka, jeśli jednorodne części zdania są połączone spójnikami: i, oraz, albo, lub, ani, ni, np. Ola i Tomek poszli do sklepu.

– Jeśli spójniki powtarzają się w zdaniu, nie stawiamy przecinka przed powtarzającym się spójnikiem.

– Przecinek stawiamy przed spójnikami ale i lecz.

– Poprawnie zbudowane zdania:

Marek interesuje się literaturą muzyką, filmem.

Zenek nie lubi ani matematyki ani historii.

Faza kończąca

Prezentacja efektów pracy grupy. Wyjaśnienie wspólnie z nauczycielem napotkanych trudności. Samoocena uczniów – wiem nad czym muszę jeszcze popracować, a co już rozumiem i potrafię wykonać.

Uzupełniające źródła informacji dla ucznia: zeszyt ćwiczeń kl. V, zeszyt przedmiotowy, słownik ortograficzny.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: Składnia polska – J. Podracki.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: – Nauczyciel pyta uczniów czy podobały im się zajęcia?

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Celem lekcji jest powtórzenie wiadomości o obróbce parowo-cieplnej oraz o maszynach prasowalniczych (dział „Maszyny i urządzenia prasowalnicze”). Klasa

Jest to podstawowy zasób słownictwa potrzebny do zrozumienia najbardziej typowych określeń medycznych czy wskazówek lekarza.. Druga część lekcji poświęcona jest na

Wśród czworokątów będących trapezami znajdziemy takie, które dodatkowo mają drugą parę boków równoległych – takie trapezy nazwiemy równoległobokami..