• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji - Conditionals - zdania warunkowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji - Conditionals - zdania warunkowe"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji - Conditionals - zdania warunkowe

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń wie, jak konstruować zdania warunkowe różnego typu w języku angielskim - poznaje nową strukturę gramatyczną.

2. Uczeń zna zastosowanie i użycie zdań warunkowych.

3. Uczeń poznaje słówka charakterystyczne używane w konstrukcjach zdań warunkowych.

4. Dziecko wie, kiedy (w odniesieniu do jakiego czasu) stosować dany typ zdań warunkowych.

b. Umiejętności

1. Uczeń umie tworzyć zdania z użyciem konstrukcji ‘If...'

2. Uczeń ćwiczy umiejętność konstruowania zdań warunkowych.

3. Uczeń potrafi odróżnić poszczególne typy zdań warunkowych i ich zastosowanie oraz odniesienia czasowe.

4. Dziecko umie wyrażać przypuszczenia, żale, marzenia, warunki w języku angielskim.

5. Uczeń potrafi łączyć różne typy zdań warunkowych i używać ich w różnych stosunkach czasowych.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: metoda podająca, objaśnianie tablic poglądowych, ćwiczenia, zadania.

Forma pracy: praca indywidualna, praca grupowa (lub w parach).

W pierwszej części lekcji nauczyciel tłumaczy zastosowania i budowę zdań warunkowych (w tym celu posługuje się tablicami poglądowymi). Każdy typ (0, 1, 2, 3) Conditionali utrwalany jest na materiale ćwiczeniowym (np. z książek lub ustnie). Szczególną uwagę uczniów trzeba zwrócić na czasy gramatyczne występujące w danym typie zdań warunkowych i na niemożność wystąpienia czasu przyszłego (will, would) po ‘if', ‘when'. Pod koniec lekcji każde dziecko stara się powiedzieć lub napisać parę zdań zawierających omawianą strukturę gramatyczną.

3. Środki dydaktyczne

a. Tablica poglądowa Conditionals ‘0' i ‘1' b. Tablica poglądowa Conditionals ‘2' i '3' c. Materiał źródłowy ‘If I were a millonaire...'.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Omówienie zdań warunkowych w języku polskim: zaznaczenie występujących różnic czasowych w języku polskim i angielskim, zwrócenie uwagi na użycia czasów przyszłych.

b. Faza realizacyjna

1. Objaśnienie budowy i zastosowania poszczególnych typów zdań warunkowych.

(2)

2. Zwrócenie uwagi na elementy szczególnie trudne i nietypowe (np. użycia czasu przyszłego w językach polskim i angielskim, wykluczenie użycia ‘will' i ‘would' po ‘if').

3. Omówienie słówek charakterystycznych: if, when, whether a także: could, should, might.

4. Ćwiczenie układania zdań warunkowych w różnych czasach.

5. Wyjaśnienie użycia danego trybu warunkowego w odniesieniu do czasu (przyszłości, teraźniejszości, przeszłości).

6. Zwrócenie uwagi na możliwość mieszania różnych trybów (mixed conditionals).

7. Omówienie relacji czasowych zachodzących w trybach mieszanych (mixed).

c. Faza podsumowująca

Rozwiązywanie ćwiczeń i zdań związanych z tematem lekcji; układanie zdań warunkowych.

Można również ‘pobawić się' w dokańczanie zdań typu ‘If I were a millionaire I...; If I met a famous rock star I...' itp. Uczniowie pracują wtedy w parach lub grupach i sami wymyślają różnego rodzaju początki zdań, które są dokańczane przez partnera lub kolegę/koleżankę z grupy. Takie gotowe formułki mogą być również wcześniej przygotowane przez nauczyciela i rozdane uczniom na małych karteczkach - każde dziecko dokańcza wtedy samodzielnie dane zdanie, a potem czyta je głośno na forum klasy.

5. Załączniki

a. Tablice poglądowe

Tablica poglądowa Conditionals ‘0' i ‘1' Tablica poglądowa Conditionals ‘2' i ‘3' Materiał źródłowy ‘If I were a millonaire...'.

b. Zadanie domowe

Uczniowie mogą napisać krótki esej na temat: 'Co bym zrobił gdybym był bardzo bogaty", „Gdybym był na bezludnej wyspie..." lub inny podobny. W tekście stosują jak najwięcej zdań warunkowych. Pracą domową mogą być również ćwiczenia do rozwiązywania (patrz: uwagi do scenariusza).

Cytaty

Powiązane dokumenty

Przedmiot ma na celu zapoznanie studenta ze specyfiką interwencji terapeutycznej i wzbogacenie jego warsztatu o wybrane metody i techniki terapii w pracy z

 Korzysta z literatury metodycznej, podręczników wychowania inkluzyjnego i porozumienia bez przemocy oraz podstawowych aktów prawnych z zakresu resocjalizacji w

C2 - ćwiczenie poprawnego użycia angielskiej gramatyki i leksyki w pracach pisemnych C3 - kształcenie umiejętności rozróżniania stylów, rejestrów i form języka pisanego.

W pierwszej części lekcji nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy uczniom temat lekcji (budowę i zastosowania konstrukcji gramatycznej ‘to be going to’ oraz czasów

Należy zauważyć, że kategoria subiektu jest przedmiotem zainteresowań uczonych różnych dziedzin (m.in. z Rosji, Francji czy Stanów Zjednoczonych85. Jak wynika z

Rzeczownik talent łączy się z czasownikami przechodnimi ujawnić, obja- wić (talent) oraz nieprzechodnimi odznaczać się (talentem), słynąć (z talentu) W języku

Dane tekstowe wskazują na najistotniejsze kate- gorie profilowania pojęcia prawo: jako zbioru norm postępowania, obowiązku w języku polskim, natomiast w języku angielskim jako

Jednak nie zawsze spotyka się termin „homonimia morfologiczna” w opozy- cji do terminu „homonimia leksykalna”. Czasem termin „homonimia morfolo- giczna” używany jest w