Scenariusz lekcji – Future tenses – przyszłość w języku angielskim
Cele lekcji
a. Wiadomości
1. Uczeń wie, za pomocą jakich czasów i konstrukcji może wyrażać przyszłość w języku angielskim.
2. Uczeń zna budowę i zasady tworzenia zdań z czasami Future Simple, Present Simple i Present Continuous oraz konstrukcją gramatyczną ‘to be going to’ w jezyku angielskim.
3. Dziecko wie, w jakich sytuacjach używać omawianej struktury gramatycznej lub czasu i jakie słówka i konteksty sytuacyjne sugerują jej zastosowanie.
4. Uczeń odróżnia zastosowanie czasu Future Simple, Present Simple i Present Continuous w odniesieniu do przyszłości od użycia konstrukcji gramatycznej ‘to be going to’.
5. Uczeń zna słówka charakterystyczne omawianych czasów i konstrukcji.
b. Umiejętności
1. Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania w języku angielskim poprzez wyrażanie planów na przyszłość.
2. Uczeń umie tworzyć pytania, przeczenia i zdania twierdzące z omawianymi konstrukcjami.
3. Dziecko potrafi wyrażać plan, zamiar zrobienia czegoś i tworzyć zdania odnoszące się do przyszłości w języku angielskim.
4. Uczeń rozróżnia zastosowanie wszystkich czasów, wie w jakiej sytuacji i kontekście stosować daną konstrukcję.
2. Metoda i forma pracy
Metoda: metoda podająca, ćwiczenia, budowanie i tłumaczenie zdań, pisanie krótkich wypracowań.
Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.
W pierwszej części lekcji nauczyciel stosuje metodę podającą – tłumaczy uczniom temat lekcji (budowę i zastosowania konstrukcji gramatycznej ‘to be going to’ oraz czasów Future Simple, Present Simple i Present Continuous w odniesieniu do przyszłości). Należy także wytłumaczyć różnice i ewentualne podobieństwa w zastosowaniu wszystkich czasów i konstrukcji w odniesieniu do przyszłości, jak również częstotliwość i popularność stosowania każdej z form.
Uczniowie zapoznają się z różnymi sposobami wyrażania przyszłości w języku angielskim, układają przykładowe zdania i zapisują je w zeszytach.
Dzieci rozwiązują ćwiczenia i wypełniają karty pracy.
Pod koniec lekcji każde dziecko stara się napisać krótkie wypracowanie na temat swoich planów na przyszłość z użyciem omawianych struktur gramatycznych.
3. Środki dydaktyczne
a. Karta pracy ‘ Future I’.
b. Dodatkowe ćwiczenia z książek.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
Przypomnienie uczniom budowy i zastosowania czasów Future Simple, Present Simple i Present Continuous oraz konstrukcji ‘to be going to’.
b. Faza realizacyjna
1. Wytłumaczenie sposobów i różnic zastosowania czasów Future Simple i Present Continuous oraz konstrukcji ‘to be going to’ w odniesieniu do przyszłości.
2. Omówienie wariantów zastosowania omawianych konstrukcji gramatycznych – porównanie użycia w odniesieniu do przyszłości (układanie zdań typowych dla każdego czasu: np.
prognozowanie pogody z użyciem ‘to be going to’, rozkład jazdy z użyciem Prezent Simple itp.)
3. Układanie przykładowych zdań i dłuższych wypowiedzi.
4. Przekształcanie pytań i przeczeń w zdania twierdzące i odwrotnie.
5. Napisanie krótkiego wypracowania z użyciem omawianych struktur gramatycznych.
c. Faza podsumowująca
Uczniowie rozwiązują ćwiczenia i zdania związane z tematem lekcji. Tłumaczą zdania na język polski i angielski. Układaja plany dnia, listy zamiarów zrobienia czegoś, przyszłych sytuacji itp.
5. Załączniki
a. Karty pracy Karta pracy ‘ Future I’.
b. Zadanie domowe
Pracą domową mogą być ćwiczenia do rozwiązywania z książek lub stworzenie np.
planu zajęć i obowiązków na następny dzień/rok/przyszłość.