• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Professions – zawody w języku angielskim. 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Professions – zawody w języku angielskim. 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Professions – zawody w języku angielskim.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Uczeń poznaje nowy zasób słownictwa.

2. Uczeń zna słowa nazywające rodzaje zawodów, a także czasowniki i inne słowa związane z różnego rodzaju profesjami.

3. Uczeń potrafi tworzyć odczasownikowe nazwy niektórych zawodów i wykonawców czynności za pomocą sufiksu -er.

4. Uczeń zna poprawną wymowę i pisownię poznawanych słów.

5. Uczeń zna czasowniki związane z danymi zawodami (typu: sing, dance, buy, sell, write, sew, repair, teach, cook etc.)

b. Umiejętności

1. Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania.

2. Dziecko umie tworzyć opisy osób wykonujących różne zawody za pomocą słówka ‘who’ i

‘that’ i ewentualnie ‘which’(np. A dentist is a person, who treats teeth) – poznaje tym samym zaimki względne.

3. Uczeń poznaje nazwy miejsc i sklepów związanych z wykonywaniem danej profesji.

4. Uczeń ćwiczy umiejętność mówienia i pisania poprzez tworzenie krótkich wypowiedzi lub dialogów (np. scenki w sklepach, u lekarza).

5. Dziecko uczy się na pamięć nowych słówek.

2. Metoda i forma pracy

Metoda: wynotowanie słówek, uczenie się słówek, tworzenie zdań, opisów i dialogów (ustnie i pisemnie), rozwiązywanie ćwiczeń.

Forma pracy: praca indywidualna, praca w parach i grupowa.

Dzieci podają nazwy zawodów, jakie znają. Nauczyciel wynotowuje słowa a tablicy. Wspólnie z nauczycielem dzieci uczą się wymowy i poznają znaczenie słów związanych z tematem lekcji, później wynotowują nowe słówka do zeszytu.

Następnie w parach lub grupach tworzone są przykładowy dialogi i sytuacje, które są

charakterystyczne dla różnych zawodów (głównie chodzi o scenki u lekarza, w szpitalu, w sklepie).

Dzieci poznają przydatne frazy i pytania. Można również przeprowadzić krótką dyskusję, na temat kim dzieci chciałyby być w przyszłości (zdania typu: I want to be a policeman/ I would like to be a dancer). Dzieci mogą także odgadywać zawody w trakcie zabawy ‘20 pytań do’ – jedna osoba wymyśla zawód, reszta grupy zadaje jej pytania, na które można odpowiadać jedynie ‘tak’ lub ‘nie’

(np. Are you brave? Are you clever? Do you like singing? etc.). Na podstawie odpowiedzi dzieci próbują odgadnąć zawód.

Dzieci rozwiązują ćwiczenia i uzupełniają karty pracy.

(2)

3. Środki dydaktyczne

a. Karta pracy ‘ Professions I’.

b. Karta pracy ‘Profession II’.

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Omówienie czasowników i przydatnych (już znanych) słów związanych tematycznie z tematem lekcji (typ: do, work, teach, sing, dance, write, cook, sell, buy, treat etc.) b. Faza realizacyjna

1. Omówienie i wynotowanie nazw zawodów.

2. Zapoznanie się z wymową słówek.

3. Tworzenie krótkich definicji zawodów (za pomocą zaimka ‘who’, ‘that’), opisywanie wykonywania danych czynności (użycie zaimka ‘which’).

4. Omówienie czasowników związanych tematycznie z wykonywaniem różnych zawodów (np.

dance, sing, treat, sell, fight, help).

5. Dopasowywanie zawodów do nazw sklepów, miejsc i innych.

6. Układanie zdań z nowymi słówkami; dyskusja; rozwiązywanie ćwiczeń.

c. Faza podsumowująca

Dzieci bawią się w ‘20 pytań do…’ i odgadują zawody kolegów z klasy.

Uczniowie mogą też rozwiązywać wszelkiego rodzaju ćwiczenia do uzupełniania z książek lub przygotowane wcześniej przez nauczyciela.

Na następnej lekcji może być przeprowadzona kartkówka, sprawdzająca znajomość poznanych słówek.

5. Załączniki

a. Karty pracy

Karta pracy ‘Professions I’.

Karta pracy ‘Professions II’.

b. Zadanie domowe

Nauka słówek. Układanie definicji do nazw zawodów.

Praca domową mogą być również ćwiczenia do rozwiązywania z książek.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Ustal wysokość miesięcznej raty, zakładając, że raty mają być równej wielkości i oprocentowanie w skali roku 9%?.

Uczeń potrafi wykonywać działania na ułamkach dziesiętnych i zwykłych, zapisać treść zadania działaniami matematycznymi i wyznaczyć szukane wielkości, potrafi rozróżnić

► Sprawdzenie pracy domowej ( 5min.): Jako pracę domową uczniowie mieli zadane przypomnieć stopniowanie przymiotników. Proszę jednego z uczniów o podanie ogólnych

W przypadku trudniejszych zadań bezpośrednie zastosowanie klasycznej definicji prawdopodobieństwa bywa kłopotliwe, do bardzo ważnych narzędzi uzupełniających należy metoda