• Nie Znaleziono Wyników

Autor scenariusza: Przedmiot: Poziom nauczania: Szkoła: Temat: Czas trwania: Cel ogólny: Cele operacyjne: Cele terapeutyczne: Metody: Formy:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Autor scenariusza: Przedmiot: Poziom nauczania: Szkoła: Temat: Czas trwania: Cel ogólny: Cele operacyjne: Cele terapeutyczne: Metody: Formy:"

Copied!
9
0
0

Pełen tekst

(1)

Autor scenariusza: Katarzyna Michalczak

Przedmiot: Zajęcia terapeutyczne metodą Integracji sensorycznej – zajęcia rewalidacyjne z uczennicą klasy III z afazją ruchową.

Poziom nauczania: Edukacja wczesnoszkolna

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Integracyjnymi im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej w Lublinie

Temat: Usprawnianie prawidłowej lateralizacji i doskonalenie orientacji przestrzennej w schemacie własnego ciała

Czas trwania: 60 minut Cel ogólny:

1. Kształtowanie prawidłowej lateralizacji i orientacji w lewej i prawej stronie schematu ciała.

2. Usprawnianie dużej i małej motoryki w zakresie schematu ciała i koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Cele operacyjne:

1. Określenie przez terapeutę dominacji stronnej dla oka, ręki i nogi u dziecka.

2. Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała.

3. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania kierunków prawo/lewo w przestrzeni.

4. Usprawnianie percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

5. Rozwijanie znajomości stosunków przestrzennych.

Cele terapeutyczne:

1. Budowanie poczucia sprawstwa i poczucia własnej wartości.

2. Stymulowanie zmysłu propriocepcji i dotyku.

3. Wydłużanie czasu koncentracji uwagi.

4. Budowanie poczucia świadomości własnego ciała.

5. Usprawnianie somatognozji i funkcji okulomotorycznych.

Metody:

 praktycznego działania,

 terapii Integracji Sensorycznej.

Formy:

 indywidualna.

Środki dydaktyczne:

 laptop,

 materac rehabilitacyjny,

 piłeczka rehabilitacyjna,

 taca z kaszą,

 kartki papieru A4,

 kredki,

 kolorowe szkiełko,

 Wyd. Nowa Era, program Edusensus - pakiet Wspomaganie rozwoju PRO, część 1 -

“Z Tosią przez pory roku – Wiosna",

 Wyd. Nowa Era, program Edusensus - pakiet DYSLEKSJA PRO, moduł- Dysleksja diagnoza 2. Ocena przyczyn trudności w nauce czytania i pisania. Zestaw zadań dla dzieci ośmioletnich.

Kształtowane kompetencje kluczowe:

porozumiewanie się w języku ojczystym,

 kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne,

 kompetencje informatyczne,

 umiejętność uczenia się.

I. Faza przygotowawcza

(2)

1. Przywitanie z dzieckiem 2. Masażyk sensoryczny

Na prośbę nauczyciela dziecko kładzie się na plecach na materacu rehabilitacyjnym, a nauczyciel piłeczką terapeutyczną zaczyna kolejno masować części ciała dziecka, zaczynając od góry ciała. Zadaniem dziecka jest odgadywać czy masowana jest jego prawa czy lewa ręka/noga.

II Faza realizacyjna

1. Wykonywanie zadań z wykorzystaniem programów multimedialnych.

Nauczyciel uruchamia laptopa z programem: Wyd. Nowa Era, program Edusensus - pakiet Wspomaganie rozwoju PRO, część 1 - “Z Tosią przez pory roku – Wiosna".

Dziecko wykonuje poszczególne ćwiczenia wskazane przez nauczyciela:

* motyl – dziecko zaznacza skrzydło, które znajduje się po lewej a następnie po prawej stronie obrazka

* sadzimy kwiaty – po prawej i po lewej stronie

(3)

* kwiaty – wskazuje na kwiaty na górze i na dole

Nauczyciel uruchamia narzędzie do badania ryzyka dysleksji, za pomocą którego określa profil lateralizacji dziecka: Wyd. Nowa Era, program Edusensus - pakiet DYSLEKSJA PRO, moduł- Dysleksja diagnoza 2. Ocena przyczyn trudności w nauce czytania i pisania. Zestaw zadań dla dzieci ośmioletnich.

Dziecko wykonuje wybrane zadania zgodnie z ilustracjami i głosowymi instrukcjami w programie:

• Orientacja w schemacie ciała, różnicowanie prawo/lewo:

(4)

* klepie swoje prawe kolano

* dotyka swojego prawego ramienia

* macha do nauczyciela prawą ręką

* zaznacza prawe ucho chłopca na obrazku

• Dominacja nogi:

* wstaje z krzesła i próbuje przyjąć pozycję jak chłopiec na obrazku

(5)

* pokazuje, jak skacze na jednej nodze

Dominacja ręki:

* pokazuje jak używa przedmiotów które znajdują się na obrazku – łyżki, szczotki do włosów, szczoteczki do zębów

• Dominacja oka:

(6)

* z kartki papieru zwija rulonik i przykłada do oka

* bierze kolorowe szkiełko i przykłada do oka

(7)

Nauczyciel zapisuje wyniki badania w zakładce - Karta obserwacji.

2. Ćwiczenie relaksacyjne

Nauczyciel kładzie na materacu dużą tacę z nasionami kaszy, następnie prosi dziecko żeby usiadło naprzeciwko niego i spróbowało narysować kwiat posługując się najpierw prawą, a potem lewą ręką. To samo polecenie dziecko wykonuje stopami – lewymi i prawymi czubkami palców. Ostatnim zadaniem jest narysowanie serca prawym a następnie lewym łokciem.

3. Gimnastyka rączek i stóp.

Dziecko staje naprzeciwko nauczyciela i naśladuje jego ruchy –

* krążenie ramion - prawe, lewe i oba

* naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie palców

* rysowanie kółek czubkami palców – lewą i prawą nogą

* stawanie raz na czubkach palców a raz na samych piętach

4. Wykonywanie zadań z wykorzystaniem programów multimedialnych

Korzystając z laptopa dziecko wykonuje wybrane zadania z poprzednio uruchomionego narzędzia diagnostycznego (Ocena przyczyn trudności w nauce czytania i pisania. Zestaw zadań dla dzieci ośmioletnich):

•Dominacja ręki

* Lokomotywa - przerysowanie figury na kartkę papieru A4

Dziecko przygląda się obrazkowi na ekranie, który składa się z wielu różnych elementów i próbuje narysować kredką dokładnie taką samą lokomotywę na swojej kartce.

(8)

• Dominacja oka

* Luneta – dziecko zwija kartkę papieru w rulon i próbuje rozejrzeć się po pomieszczeniu szukając wskazanego przez nauczyciela przedmiotu (np. zielonej piłki).

Nauczyciel prosi by dziecko patrząc w lunetę rozpoznało i głośno wskazało kilka przedmiotów, które znajdują się po jego prawej a następnie po lewej stronie.

5. Masażyk relaksacyjny ciężką piłką rehabilitacyjną.

Na zakończenie zajęć nauczyciel masuje na materacu dziecko – najpierw prawą a potem lewą oś ciała, z przodu i z tyłu. Dziecko odgaduje po której stronie jest masowane.

III Podsumowanie zajęć

Nauczyciel podsumowuje zajęcia odwołując się do celów zajęć i zadań wykonywanych podczas spotkania.

IV. Praca domowa

(9)

Nauczyciel korzystając z materiałów dodatkowych dołączonych do programu multimedialnego wysyła rodzicom przez dziennik elektroniczny zalecenia do pracy w domu z dzieckiem.

Nowa Era, Edusensus, program Wspomaganie Rozwoju Pro, Materiały dodatkowe/

Porady dla rodziców/ zestaw ćwiczeń kształcenie orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni;

Bibliografia:

1. Wydawnictwo Nowa Era, seria Edusensus, program Dysleksja Pro, moduł - Dysleksja diagnoza 2, Ocena przyczyn trudności w nauce czytania i pisania. Zestaw zadań dla dzieci ośmioletnich, autorzy: M. Bogdanowicz, D. Kalka, B. Radtke, U. Sajewicz – Radtke

2. Wydawnictwo Nowa Era, seria Edusensus, program Wspomaganie rozwoju PRO, część 1 -

“Z Tosią przez pory roku – Wiosna", autorzy: K. Szady, A. Ptach

Cytaty

Powiązane dokumenty

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci zamienią się w kucharzy i przy- gotują sałatkę owocową.. Wcześniej zastanowią się, czy przepis na

Rozłóż na macie materiał pomocniczy 05 (fragmenty napisu „w marcu jak w garncu”), a następnie poproś wychowanków, żeby przy pomocy zaprogramowanego GeniBota

WSKAŹNIK PŁYNU NABŁYSZCZAJĄCEGO Gdy się świeci (pod koniec cyklu), należy uzupełnić poziom płynu nabłyszczającego w dozowniku.. PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM URZĄDZENIA

Dziecko porusza się po pokoju w rytm odtwarzanej muzyki (np. „Cztery pory roku "

Przed zajęciami przygotuj tablicę na PADLECIE (www.padlet.com), na której każda z osób uczestniczących w wymianie będzie miała swoją kolumnę (poproś wcześniej

Następnie poproś wychowanków o zamknięcie oczu i zmień układ obrazków (zmień 2-4 obrazki, w zależności od wieku i możliwości rozwojowych dzieci). Zapytaj dzieci

· Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach postaracie się wcielić w sytuację innych osób, zastanowić się jakie mogą być odczucia kolegów i koleżanek

Dziś zamek jest siedzibą główną Muzeum Lubelskiego, ale to, co najciekawsze, mieści się w jedynej zachowanej części pierwotnego zamku − kaplicy Świętej Trójcy z freskami