• Nie Znaleziono Wyników

Temat: W marcu jak w garncu - scenariusz zajęć z elementami. kodowania. Cele ogólne. Cele operacyjne: Dziecko

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: W marcu jak w garncu - scenariusz zajęć z elementami. kodowania. Cele ogólne. Cele operacyjne: Dziecko"

Copied!
30
0
0

Pełen tekst

(1)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

1

Temat: W marcu jak w garncu - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna

Autor: Anna Świć

Czas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

W marcu jak w garncu - jakie jest znaczenie tego przy- słowia dowiedzą się dzieci na zajęciach przeprowadzo- nych według zaproponowanego scenariusza. Zanim to zrobią wykonają kilka różnorodnych zadań, między inny- mi odkryją obrazek schowany pod pytaniami i zagadka- mi, stworzą wzór na podstawie podanych koordynatów lub na zasadzie „przesuwanki - kodowanki”.

Cele operacyjne:

Dziecko

·

Wie, co znaczy przysłowie „w marcu jak w garncu”,

·

Wie, że w marcu może być różna pogoda,

·

Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,

·

Układa obrazki według wskazanych warunków,

·

Potrafi stworzyć wzór na podstawie podanych koordynatów,

·

Chętnie pracuje w zespołach.

·

Poznanie znaczenia przysłowia „w marcu jak w garncu”,

·

Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),

·

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,

·

Kształtowanie orientacji na kartce papieru.

Cele ogólne

(2)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

2 Kompetencje kluczowe kształtowane podczas zajęć

·

Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

·

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

·

Kompetencje obywatelskie.

Podstawa programowa:

Przedszkole:

IV.2, IV.12, IV.15, IV.18 Szkoła Podstawowa:

IV.3.6, VII.1.1, VII.1.2, VII.1.3

Metody

Poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy

Grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne

Mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”, materiał pomocniczy 01 - 25 (w punkcie „przygotowanie do zajęć” zamieszczone są wskazówki, które załączniki wydrukować w zależności od posiadanych narzędzi dydaktycznych i wieku dzieci, z którymi pracujemy), karta pracy 01, kolorowe kubki.

Przygotowanie

Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały.

Puzzle występują w kilku rozmiarach. Wydrukuj tylko te, które będą potrzebne dla twoich dzieci (dziewięcioelementowe sprawdzą się w przedszkolu, trzydziestosześcioelementowe sprawdzą się w edukacji wczesnoszkolnej):

·

Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,

·

Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z niebieskim tłem, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02,

·

Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 12 na 12 centymetrów: materiał pomocniczy 05, materiał pomocniczy 06, materiał pomocniczy 07, materiał pomocniczy 08, materiał pomocniczy 09,

·

Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 12 na 12 centymetrów: materiał pomocniczy 10, materiał pomocniczy 11, materiał pomocniczy 12, materiał pomocniczy 13, materiał pomocniczy 14,

·

Puzzle trzydziestosześcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 20, materiał pomocniczy 21, materiał pomocniczy 22, materiał pomocniczy 23, materiał pomocniczy 24, materiał pomocniczy 25.

W marcu jak w garncu

(3)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

3

·

Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach

·

Sprawdźcie jaka jest dzisiaj data, który jest aktualnie miesiąc,

·

Rozłóż matę do kodowania pokratkowaną stroną do góry, przygotuj puzzle (wybierz jedne z zaproponowanych). W zależności od wieku i możliwości rozwojowych dzieci zaproponuj im jedno z poniższych zadań:

Młodsze dzieci - puzzle w sposób tradycyjny.

Starsze dzieci - ułóż puzzle na macie w taki sposób, żeby obrazek był niewidoczny, białą stroną do góry.

Przygotuj zadania/pytania (tematyka dowolna, spójna z tym co aktualnie robicie). Poproś dzieci o wskazanie współrzędnych pola, na którym znajduje się puzzel, który chcieliby odkryć. Zadaj im pytanie. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to przekręć puzzel na stronę z obrazkiem. Aktywność powtarzajcie do momentu odkrycia całego wzoru.

Przebieg zajęć

W marcu jak w garncu

(4)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

4

W marcu jak w garncu

·

Porozmawiaj z dziećmi o tym, co przedstawia obrazek, zapytaj ich czy kojarzy im się z jakimś przysłowiem,

·

Zastanówcie się jakie jest znaczenie przysłowia „w marcu jak w garncu”,

·

Zaproponuj dzieciom kolejną aktywność. Wybierz jedne z puzzli dziewięcioelementowych (zdecydujcie się na wzór, którego nie układaliście w poprzednim zadaniu). Rozłóż puzzle w nieprawidłowej kolejności (zanim to zrobisz ułóż je w wersji poprawnej, zdejmij jeden dowolny puzzel i przesuwając inne puzzle na powstałe wolne miejsce zrób „bałagan” z obrazkiem;

całkowicie losowe ułożenie puzzli może spowodować niemożliwość wykonania zadania). Wytłumacz uczniom na czym będzie polegało zadanie (na kratownicy brakuje jednego puzzla, a pozostałe są w przypadkowych miejscach; puste miejsce pozwala przesuwać sąsiadujące puzzle w górę, w dół, w prawo i w lewo; przesuwajcie je do momentu uzyskania właściwego wzoru),

·

Podziel uczniów na dwuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania,

·

Poproś zespoły o zaprezentowanie swoich prac,

·

Zaproś dzieci do wykonania ostatniego zadania, zróbcie go wspólnie na macie lub w parach na karcie pracy 01. Poproś wychowanków o ustawienie kubków lub pokolorowanie właściwych pól,

·

Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

(5)

Karta pracy 01 W marcu jak w garncu

A8, B7, B9, C10, D10, E10, F10, G10, H10, I7, I9, J8

C7, C8, C9, D7, D8, D9, E7, E8, E9, F7, F8, F9, G7, G8, G9, H7, H8, H9

D6

E5

E6

F5

F6

G6

(6)

Materiał pomocniczy 01

W marcu jak w garncu

(7)

Materiał pomocniczy 02

W marcu jak w garncu

(8)

Materiał pomocniczy 03

W marcu jak w garncu

(9)

Materiał pomocniczy 04 W marcu jak w garncu

.

(10)

Materiał pomocniczy 05

W marcu jak w garncu

(11)

Materiał pomocniczy 06

W marcu jak w garncu

(12)

Materiał pomocniczy 07

W marcu jak w garncu

(13)

Materiał pomocniczy 08

W marcu jak w garncu

(14)

Materiał pomocniczy 09

W marcu jak w garncu

(15)

Materiał pomocniczy 10

W marcu jak w garncu

(16)

Materiał pomocniczy 11

W marcu jak w garncu

(17)

Materiał pomocniczy 12

W marcu jak w garncu

(18)

Materiał pomocniczy 13 W marcu jak w garncu

.

(19)

Materiał pomocniczy 14

W marcu jak w garncu

(20)

Materiał pomocniczy 15 W marcu jak w garncu

.

(21)

Materiał pomocniczy 16

W marcu jak w garncu

(22)

Materiał pomocniczy 17 W marcu jak w garncu

W MARCU JAK

W GARNCU

(23)

Materiał pomocniczy 18

W marcu jak w garncu

(24)

Materiał pomocniczy 19

W marcu jak w garncu

(25)

Materiał pomocniczy 20

W marcu jak w garncu

(26)

Materiał pomocniczy 21

W marcu jak w garncu

(27)

Materiał pomocniczy 22

W marcu jak w garncu

(28)

Materiał pomocniczy 23

W marcu jak w garncu

(29)

Materiał pomocniczy 24

W marcu jak w garncu

(30)

Materiał pomocniczy 25

W marcu jak w garncu

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu

Środki dydaktyczne: obrazki wiosennych kwiatów, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, podpisy do zagadek, kwiaty w doniczkach: hiacynt, żonkil, kwiaty cięte: tulipany, żonkile,

PRACA DOMOWA – nauczyć się na pamięć wiersza Joanny Kulmowej pt.. „W marcu jak w garncu” lub wiersza Jana

· Ustal z uczniami, z którego pola na macie będzie startował robot GeniBot, rozdaj zespołom karty do kodowania robota, następnie wytłumacz na czym będzie polegało zadanie

Następnie poproś wychowanków o zamknięcie oczu i zmień układ obrazków (zmień 2-4 obrazki, w zależności od wieku i możliwości rozwojowych dzieci). Zapytaj dzieci

· Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach postaracie się wcielić w sytuację innych osób, zastanowić się jakie mogą być odczucia kolegów i koleżanek

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci zamienią się w kucharzy i przy- gotują sałatkę owocową.. Wcześniej zastanowią się, czy przepis na

Rozłóż na macie materiał pomocniczy 05 (fragmenty napisu „w marcu jak w garncu”), a następnie poproś wychowanków, żeby przy pomocy zaprogramowanego GeniBota