• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Dawno, dawno temu - scenariusz zajęć z elementami. kodowania. Cele ogólne. Cele operacyjne: Dziecko

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Dawno, dawno temu - scenariusz zajęć z elementami. kodowania. Cele ogólne. Cele operacyjne: Dziecko"

Copied!
8
0
0

Pełen tekst

(1)

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna

Autor: Anna Świć

Czas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Dawno, dawno temu...czyli właściwie kiedy? Skąd wie- my jak wyglądały dinozaury i dlaczego wyginęły? Który dinozaur to diplodocus, a który to stegozaur? Odpowie- dzi na te pytania poszukają dzieci podczas zajęć prze- prowadzonych według zaproponowanego scenariusza zajęć. Dodatkowo wykonają kilka aktywności około pro- gramistycznych.

Cele operacyjne:

Dziecko

·

Wie kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały i jaka była przyczyna ich wymarcia,

·

Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,

·

Układa obrazki według wskazanych warunków,

·

Chętnie pracuje w zespołach.

·

Poszerzenie wiadomości na temat dinozaurów,

·

Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),

·

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego,

·

Kształtowanie orientacji na kartce papieru.

Cele ogólne

(2)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

2

Dawno, dawno, temu

Kompetencje kluczowe kształtowane podczas zajęć

·

Kompetencje cyfrowe,

·

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

Podstawa programowa:

Przedszkole:

III.9, IV.12, IV.14 Szkoła Podstawowa:

I.1.2, I.2.2, I.2.5, II.1.1, II.1.2, II.1.3, II.6.9, IV.1.4, VII.1.1, VII.1.2, VII.1.3,

Metody

Poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy

Grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne

Mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”, materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02, materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04

Przygotowanie

Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały

·

Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach porozmawiacie o bardzo dawnych czasach,

·

Zapytaj dzieci co ich zdaniem znaczy określenie dawno, dawno temu,

·

Powiedz, że na dzisiejszych zajęciach cofniecie się o 237 milionów lat, do czasów, w których żyły dinozaury,

·

Wytłumacz wychowankom, że wiedza o dinozaurach pochodzi ze śladów jakie pozostawiły. Są nimi skamieniałości, takie jak kawałki kości i szkielety. Według aktualnej wiedzy przyczyną wyginięcia dinozaurów było uderzenie asteroidy. Większa aktywność wulkaniczna i zwiększony poziom mórz sprawiły, że dinozaury nie miały warunków, w których mogłyby przeżyć,

·

Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 03 i 04, pomóż dzieciom odczytać znajdujące się na nim napisy,

Przebieg zajęć

(3)

·

Spróbujcie dopasować napisy do odpowiednich rysunków. Następnie wysłuchajcie krótkich informacji o wybranych dinozaurach, jeśli macie możliwość poszukajcie informacji i grafik w internecie i ponownie dopasujcie nazwy do obrazków (na krążkach układ grafik odpowiada układowi nazw)

Stegozaur (cyt.: wikipedia)

Duży, ciężko zbudowany czworonożny roślinożerca, cechował się charakterystyczną posturą, silnie zaokrąglonym grzbietem, krótkimi

przednimi łapami, głową leżącą nisko nad podłożem i usztywnionym ogonem trzymanym wysoko w powietrzu. Jego rzędy płyt i kolce pobudzały naukowców do spekulacji. Te drugie służyły prawdopodobnie do obrony, podczas gdy pierwsze mogły prócz tego pełnić rolę w popisach zwierząt czy w termoregulacji. Rodzaj ten cechował się największymi rozmiarami wśród stegozaurów, osiągając mniej więcej rozmiary autobusu. Dzielił jednak mnóstwo cech anatomicznych z innymi, mniejszymi członkami Stegosauria.

Kentrosaurus (cyt.: wikipedia)

Roślinożerny dinozaur należący do rodziny stegozaurów. Żył na obszarze wschodniej Afryki.

Żył w późnej jurze, około 155 mln lat temu. Miał ok. 5 m długości, ważył ok. 1 tony i żywił się roślinami.

Ankylosaurus (cyt.: wikipedia)

Rodzaj dinozaura pancernego. Obejmuje jeden gatunek – A. magniventris. Skamieniałe szczątki odnajdywano w formacjach geologicznych datowanych na koniec okresu kredowego, położonych na zachodzie Ameryki Północnej.

Amargasaurus (cyt.: wikipedia)

Został odkryty przez argentyńskich paleontologów – Leonarda Salgado i José Bonapartego. Jak inne dikreozaury, amargazaur osiągał niewielkie jak na zauropoda rozmiary 8–9 m długości, co tłumaczy się progenezą lub pedomorfozą. Cechowała go czaszka typu diplodoka i niezwykle długie, rozwidlone wyrostki kolczyste proksymalnej części kręgosłupa. Mogły one służyć do obrony lub ustalania hierarchii pomiędzy poszczególnymi osobnikami. Poruszał się na czterech kończynach. Nie potrafił osiągać znacznych szybkości.

Diplodocus (cyt.: wikipedia)

Rodzaj dinozaura z rodziny diplodoków, którego skamieniałe szczątki odkrył po raz pierwszy w 1877 S.W. Williston. Zwierzę żyło na zachodzie Ameryki Północnej pod koniec jury. Należy do najpopularniejszych dinozaurów górnej formacji Morrison złożonej z osadów pochodzących z płytkiego morza i aluwialnych sprzed 150-147 milionów lat (kimeryd i tyton). Diplodocus należy do najłatwiejszych w identyfikacji dinozaurów, ze swym klasycznym zauropodzim kształtem, długą szyją i ogonem oraz czterema nogami o mocnej budowie. Przez wiele lat był najdłuższym znanym dinozaurem. Jego wielkie rozmiary mogły odstraszać drapieżniki, jak allozaur czy ceratozaur, których skamieliny znaleziono w tych samych warstwach, co oznacza, że koegzystowały razem z diplodokiem.

STEGOSAURUS KENTROSAURUS ANKYLOSAURUS

BRACHIOSAURUS AMARGASAURUS DIPLODOCUS

(4)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

4

Dawno, dawno, temu

·

Powiedz dzieciom, że teraz popracujecie na materiale obrazkowym, który przedstawia dinozaura, w różnych lekko zmienionych wersjach,

·

Zaprezentuj wychowankom materiał pomocniczy 01 i materiał pomocniczy 02, porozmawiajcie czym się różnią przedstawione grafiki,

·

Wybierz jedną lub kilka z poniższych propozycji wykorzystujących powyższy materiał obrazkowy i zrealizuj ją z dziećmi:

„Obrazkowe sudoku” (wydrukuj materiał w 9 egzemplarzach)

Rozłóż matę do kodowania kolorową stroną do góry, a następnie rozłóż krążki w taki sposób, żeby dany obrazek nie powtórzył się ani w linii pionowej, ani w linii poziomej, ani na poszczególnej płaszczyźnie kolorystycznej

„Memory” (wydrukuj obrazki w dwóch egzemplarzach)

Połóż obrazki białą stroną do góry (tak żeby dinozaury nie były widoczne). Podziel dzieci na zespoły. Poproś pierwszy zespół o odkrycie dwóch obrazków, jeśli to będą takie same obrazki, to o zabranie ich i ponowną próbę (aż do pierwszego błędu). Jeśli obrazki będą inne, to poproś dzieci o przekręcenie ich na białą stronę i daj szansę kolejnemu zespołowi. Wygrywa ten zespół, który nazbiera więcej obrazków.

„Rytmy” (wydrukuj obrazki w 4 - 6 egzemplarzach)

Podziel dzieci na zespoły, rozdaj pomiędzy nimi obrazki. Ułóż sekwencję 9 obrazków, a następnie poproś o dołożenie pozostałych w taki sposób, żeby zachować cykliczność wzoru.

„Bystre oczko” (wydrukuj 1 lub 2 komplety obrazków)

Rozłóż obrazki na macie (możesz rozłożyć dowolnie lub podawać koordynaty pól i prosić dzieci, żeby położyły je na wskazanych miejscach). Omówcie położenie obrazków używając określeń: „nad”, „pod”, „po lewej stronie”, „dwa pola wyżej” itp.. Następnie poproś wychowanków o zamknięcie oczu i zmień układ obrazków (zmień 2-4 obrazki, w zależności od wieku i możliwości rozwojowych dzieci). Zapytaj dzieci jakie nastąpiły zmiany.

·

Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

(5)
(6)

Materiał pomocniczy 02

Dawno, dawno temu

(7)
(8)

Materiał pomocniczy 04 Dawno, dawno temu

STEGOSAURUS KENTROSAURUS ANKYLOSAURUS BRACHIOSAURUS AMARGASAURUS DIPLODOCUS

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoG.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu SpołecznegoG.

do przyjętego przez Sejm RP dokumentu programowego Strategia dla Polski (w którym zapisano konieczność kompleksowej reformy systemu ubezpie- czeń społecznych, w tym

Każda zaś prostych linia, która nie jest prostą i nie składa się z części prostych, nazywa się krzywą.. Przerysuj do zeszytu z matematyki pokazane wyżej linie i

Stworzonka z trwogą i zaciekawieniem rozglądały się, ale nie widząc niczego niepokojącego, ponownie schowały się pod pniem, bo drgania ziemi przerażały tak bardzo,

· Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,. · Puzzle dziewięcioelementowe, wzór