Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna
Autor: Anna Świć
Czas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)
W marcu jak w garncu - jakie jest znaczenie tego przy- słowia dowiedzą się dzieci na zajęciach przeprowadzo- nych według zaproponowanego scenariusza. Dodatko- wo zaprogramują robota GeniBot w taki sposób, żeby zobrazował omawiane przysłowie, a następnie „zapisał”
je, ustawiając na właściwych polach fragmenty napisu.
Cele operacyjne:
Dziecko
·
Wie, jakie jest znaczenie przysłowia „w marcu jak w garncu”,·
Potrafi oszacować odległość,·
Potrafi utworzyć przy pomocy specjalnych kart program dla robota GeniBot,·
Wie, w jaki sposób wgrać program do robota GeniBot,·
Chętnie pracuje w zespołach.·
Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów),·
Rozwijanie orientacji przestrzennej,·
Kształtowanie kompetencji kluczowych ze szczególnym naciskiem na kompetencje cyfrowe,·
Programowanie robota GeniBot przy pomocy specjalnych kart,·
Rozwijanie kreatywności.Cele ogólne
www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl
2 Podstawa programowa:
Przedszkole:
IV.8, IV.14, IV.18, IV.19 Szkoła Podstawowa:
IV.3.6, VII.1.1, VII.1.2, VII.1.3
Metody
Poszukujące, podające, praktycznego działania.
Formy
Grupowe, zespołowe, indywidualne.
Pomoce dydaktyczne
·
mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”,·
robot Genibot z akcesoriami,·
karty do kodowania,·
materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02, materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04, materiał pomocniczy·
05,tablet lub smartfon (opcjonalnie)Przygotowanie
·
Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały,·
Sprawdź, czy roboty są naładowane,·
Dopasuj długość kroku robota do wielkości pola na macieW marcu jak w garncu
·
Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach popracujecie z wykorzystaniem robota GeniBot,·
Zaprezentuj uczniom materiały pomocnicze (01, 02, 03, 04), omówcie co się na nich znajduje,Przebieg zajęć
·
Zapytaj dzieci z czym kojarzą im się te grafiki, jaki związek może mieć garnek i rysunki tematycznie związane z pogodą,·
Rozłóż matę do kodowania kratownicą do góry, postaw na niej elementy, które powstaną po wycięciu materiału pomocniczego i wytłumacz na czym będzie polegało zadanie (należy zaprogramować robota w taki sposób, żeby przetransportował wybrany element - grafikę z pogodą przed pole, na którym znajduje się garnek),·
Umówcie się z dziećmi, z którego pola startuje GeniBot, następnie podziel uczniów na kilkuosobowe zespoły i zaproś do wykonania zadania (każdy zespół wybiera jeden/dwa elementy do przetransportowania),www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl