• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Warzywnie, owocowo, zdrowo - scenariusz zajęć. z elementami kodowania. Cele operacyjne: Dziecko. Cele ogólne

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Warzywnie, owocowo, zdrowo - scenariusz zajęć. z elementami kodowania. Cele operacyjne: Dziecko. Cele ogólne"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

1

Temat: Warzywnie, owocowo, zdrowo - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Wiek: edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna

Autor: Anna Świć

Czas trwania: 45 - 60 min (uzależniony od wieku, możliwości rozwojowych grupy oraz jej liczebności)

Na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowa- nego scenariusza dzieci zamienią się w kucharzy i przy- gotują sałatkę owocową. Wcześniej zastanowią się, czy przepis na potrawę można uznać za kod. Stworzą też przy pomocy kolorowych kubków i krążków piramidę ży- wieniową.

Cele operacyjne:

Dziecko

·

Szuka rozwiązań stawianych przed nim problemów,

·

Potrafi przygotować sałatkę owocową,

·

Potrafi rozpisać przy pomocy symboli graficznych przepis na sałatkę,

·

Potrafi stworzyć piramidę żywieniową,

·

Chętnie pracuje w zespołach.

Cele ogólne

·

Kształtowanie postaw prozdrowotnych,

·

Poszerzenie wiadomości na temat warzyw i owoców,

·

Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów,

·

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

(2)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

2

·

Przywitaj się z dziećmi, powiedz, że na dzisiejszych zajęciach przygotujecie sałatkę owocową,

·

Zapytaj dzieci, które owoce są ich ulubionymi, poproś żeby spróbowały opisać ich smak,

·

Zapytaj dzieci, skąd ich zdaniem, kucharz wie jak ma przyrządzić daną potrawę, jakich użyć składników, jak ją doprawić,

·

Zastanówcie się, czy przepis, z którego korzysta kucharz nie przypomina troszkę programu (też są rozpisane kolejne kroki, które musi wykonać),

·

Zwróć uwagę dzieci na fakt, że kod musi być bardzo precyzyjny,

w przygotowywaniu potraw kucharz może sobie pozwolić na pewne odstępstwa od przepisu,

·

Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 03, omówcie co się na nim znajduje,

·

Poproś dzieci, żeby spróbowały ułożyć krążki w taki sposób, żeby przedstawiały kolejność wykonywania sałatki owocowej,

·

Zwróć uwagę dzieci na konieczność mycia zarówno owoców jak i rąk przed przystąpieniem do pracy,

Przebieg zajęć

Warzywnie, owocowo, zdrowo

Kompetencje kluczowe kształtowane podczas zajęć:

·

Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,

·

Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

Metody

Poszukujące, podające, praktycznego działania.

Formy

Grupowe, zespołowe, indywidualne.

Pomoce dydaktyczne

Mata do kodowania „Kodowanie na dywanie”, materiał pomocniczy 01, materiał pomocniczy 02, materiał pomocniczy 03, kolorowe kubki, owoce, przybory kuchenne, fartuszki

Przygotowanie

Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały.

(3)

www.uczymydzieciprogramować.pl | kontakt: program@uczymydzieciprogramowac.pl

3

Warzywnie, owocowo, zdrowo

·

Wykonajcie sałatkę owocową, a następnie zróbcie degustację,

·

Rozłóż matę do kodowania kratownicą do góry, rozdaj dzieciom kolorowe kubki,

·

Powiedz, że wykorzystacie kubki do stworzenia piramidy żywieniowej, każdy kolor, to będzie inny poziom piramidy, liczba kubków będzie się stopniowo ku górze zmniejszała, czym więcej kubków na poziomie, tym częściej powinniśmy sięgać po produkty, które ten kolor będzie symbolizował,

·

Zaprezentuj dzieciom materiał pomocniczy 01 i 02, omówcie co się na nim znajduje,

·

Porozmawiajcie o produktach znajdujących się w poszczególnych kategoriach, zastanówcie się, które z nich są zdrowe, a które nam szkodzą,

·

Przypiszcie kolor kubków do danej kategorii produktów, w taki sposób, żeby był spójny zpiramidą żywieniową,

·

Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

(4)

Materiał pomocniczy 01

Warzywnie, owocowo, zdrowo

(5)

Materiał pomocniczy 02

Warzywnie, owocowo, zdrowo

(6)

Materiał pomocniczy 03

Warzywnie, owocowo, zdrowo

Cytaty

Powiązane dokumenty

Środki dydaktyczne: obrazki wiosennych kwiatów, obrazki będące rozwiązaniem zagadek, podpisy do zagadek, kwiaty w doniczkach: hiacynt, żonkil, kwiaty cięte: tulipany, żonkile,

Dodać umytą i pokrojoną czerwoną paprykę, szczyptę soli, pieprzu i dwie lub trzy łyżki

· Puzzle dziewięcioelementowe, wzór z tęczą, wymiar pojedynczego puzzla 8 na 8 centymetrów: materiał pomocniczy 03, materiał pomocniczy 04,. · Puzzle dziewięcioelementowe, wzór

Mimo że twórcy uważają, że robota tego łatwo zbudować i wszystko w jego budowie jest proste, my odkryliśmy, że z używaniem  Poppy Ergo Jr wiąże się wiele wyzwań..

Rodzic prosi dziecko aby rozłożyło przed sobą rzeczy, które przyniosło i aby dobrze im się przyjrzało i zapamiętało co się wśród nich znajduje.. Następnie prosi aby

Można również wprowadzić uczniów w problematykę druku 3D wykorzystując już istniejące modele możliwe do wydruku. Pliki .stl  mogą być pobrane z takich stron internetowych

Rozłóż na macie materiał pomocniczy 05 (fragmenty napisu „w marcu jak w garncu”), a następnie poproś wychowanków, żeby przy pomocy zaprogramowanego GeniBota

Dopiero mydło sprawia, że woda i tłuszcz łączą się i to co tłuste jest skutecznie zmywane z naszych dłoni2. Częste mycie