• Nie Znaleziono Wyników

Doskonalenie zbicia dynamicznego piłki oraz zastawienia pojedynczego i podwójnego

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Doskonalenie zbicia dynamicznego piłki oraz zastawienia pojedynczego i podwójnego"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Doskonalenie zbicia dynamicznego piłki oraz zastawienia pojedynczego i podwójnego

Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

---

Wymagania szczegółowe:

3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:

3.2 ustawia się prawidłowo na boisku w ataku i obronie

Adresat

: Uczniowie klasy II

Czas trwania

: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

 zna przepisy gry w piłkę siatkową

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

 zbija i blokuje piłkę

 właściwie porusza się po boisku w ataku i obronie

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

 czerpie przyjemność z doskonalenia swoich umiejętności

Metody nauczania

: zadaniowa ścisła, naśladowcza ścisła

Formy i miejsce zajęć

Formy nauczania: indywidualna, grupowa Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy

: Piłki siatkowe dla każdego ucznia, wśród nich trzy różniące się kolorem, rzutnik, komputer.

(2)

Zasoby multimedialne

1. prezentacja multimedialna: „Atak i obrona w piłce siatkowej”.

2. zestaw ilustracji: „Zbicie dynamiczne oraz zastawienie pojedyncze i podwójne”.

Opis przebiegu zajęć

Tok Opis przebiegu zajęć Uwagi organizacyjno –

metodyczne Część

wstępna 5 – 10 minut

1. Czynności organizacyjno-porządkowe Zbiórka w szeregu, przywitanie, sprawdzenie

obecności i gotowości do zajęć. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji. Obejrzenie i omówienie prezentacji multimedialnej.

2. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Zbijak siatkarski”

Uczniowie mogą się przemieszczać tylko, krokiem podwójnym lub krokiem zwykłym, w obrębie linii boiska do siatkówki. Nauczyciel wybiera trzech zbijaków, którzy otrzymują piłki. Piłki powinny się różnić kolorem. Zbijaki biegają po boisku próbując trafić jak największą liczbę współćwiczących (rzuty kierowane są w tułów). Każda osoba trafiona piłką wykonuje określone ćwiczenie 10 razy za liniami boiska. Kto zostanie trafiony pierwszym kolorem wykonuje przysiady, trafienie drugim oznacza siady z leżenia („brzuszki”), a trzecim – uginanie

i prostowanie ramion w podporze przodem („pompki”). Co 30 sekund zbijaki się zmieniają.

Ćwiczenia indywidualne:

 W truchcie, piłka trzymana jest w prawej ręce uniesionej bokiem pod kątem 90 stopni, a lewa – wykonuje krążenia w przód i w tył (po 5x).

Zamiana rąk.

 w truchcie, podskoki obunóż z piłką pomiędzy kostkami i obustronne krążenia rąk w przód i w tył (po 10x),

 w truchcie, wysoki podrzut piłki oburącz do góry i chwyt w wyskoku (6x),

 skip „A”: dotykanie kolanami piłki trzymanej przed

Ustawienie w szeregu.

Uczniowie w dowolnym siadzie. Prezentacja multimedialna.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie na obwodzie koła.

(3)

sobą (10 sek.),

 skip „C”: dotykanie piętami piłki trzymanej za sobą na wysokości bioder (10 sek.),

 podczas marszu, wykroki i przekładanie piłki pod kolanem (10x),

 podczas marszu, odbijanie piłki sposobem oburącz górnym (10x),

 w ćwiczeniu jak wyżej po odbiciu klaśniecie w dłonie (po 10x).

Ćwiczenia w parach:

 Odbijanie piłki oburącz sposobem górnym (łącznie 20x),

 odbijanie piłki oburącz sposobem górnym

i dolnym; jeden ćwiczący odbija tylko górą, a drugi tylko dołem (każdy po 10x sposobem dolnym),

 odbicia piłki kombinowane: przyjęcie sposobem dolnym i odegranie sposobem górnym

(łącznie 12x).

Uczniowie dobrani w pary.

Część główna 25 – 30 minut

Doskonalenie zbicia dynamicznego

 Uczniowie ustawiają się w dwójkach naprzeciw siebie, po czym wykonują na zmianę prawą oraz lewą ręką podania piłki kozłem o ziemię (1 min),

 uczniowie w ustawieniu jak wyżej rzucają piłkę oburącz zza głowy (1 min),

 uczniowie ustawiają się twarzą do siebie po obu stronach siatki w odległości 3 – 4 m. Następnie starają się uderzyć piłkę, na zmianę prawą i lewą ręką o ziemię, tak aby po odbiciu przeleciała nad siatką do partnera (2 min),

 uczniowie stojąc 0,5 m od siatki wykonują zbicie z podrzutu. Partner ustawiony w odległości 5 metrów przyjmuje piłkę sposobem oburącz dolnym (2 min),

 uczniowie ustawieni w dwójkach pozostają na linii ataku, każdy po swojej stronie siatki. Jeden z nich wykonuje podrzut i zbicie piłki w kierunku

partnera, który łapie piłkę i sam powtarza ćwiczenie (2 min),

W części głównej nauczyciel wykorzystuje ilustracje.

Ustawienie w parach.

Siatka jest zawieszona na wysokości głów ćwiczących.

Nauczyciel podnosi siatkę na normalną wysokość.

(4)

 jeden ćwiczący stoi pod siatką i podrzuca wysoko piłkę dając czas partnerowi ustawionemu na linii ataku na wykonanie kroku, doskoku i wyskoku podczas, którego w najwyższym punkcie chwyta piłkę oburącz (2 min),

 ćwiczenie jak poprzednio, tylko teraz zamiast chwytu następuje zbicie piłki w ostatniej fazie wyskoku (2 min),

 uczniowie ustawiają się w dwóch rzędach na pozycji prawego ataku. Ćwiczący ustawiony w rzędzie rzuca piłkę do wytypowanej, ustawionej pod siatką osoby, która wystawia piłkę do zbicia.

Kolejni uczniowie wykonują zbicie (całość 3 min),

 zmiana strony (skrzydła) ataku.

Doskonalenie zastawienia pojedynczego i podwójnego

 Uczniowie ustawiają się w dwóch szeregach twarzą do siatki. Znajdując się w odległości 0,5 m od siatki, wykonują zastawienie – „blok” (30 sek.),

 ćwiczenie jak poprzednio tylko teraz w ostatniej fazie skoku, w najwyższym punkcie wybicia, uczniowie próbują dotknąć swoich dłoni nad siatką (30 sek.),

 uczniowie ustawieni w dwóch rzędach po obu stronach siatki, na prawej linii ataku. Ćwiczenie polega na podbiegnięciu do siatki i wykonaniu zasłonięcia na prawym skrzydle, środku i lewym skrzydle, a następnie powrocie na koniec swojego rzędu. Ćwiczący mogą się przemieszczać pod siatką tylko krokiem dostawnym (2 min),

 uczniowie ustawiają się z obu stron siatki w dwóch rzędach na prawym i lewym skrzydle. Ćwiczenie polega na tym, aby równocześnie ruszyli do zastawienia indywidualnego na swoim skrzydle, a następnie wspólnie spotkali się na środku siatki i dokonali zastawienia podwójnego, po czym wracają na koniec swoich rzędów. Pod siatką mogą się poruszać również tylko krokiem dostawnym.

Nauczyciel wyznacza dwóch wystawiających, którzy ustawiają się pod siatką na środku.

Nauczyciel demonstruje zbicie z miejsca i po rozbiegu.

Nauczyciel demonstruje technikę wykonania zastawienia.

(5)

Gra właściwa

Uczniowie grają jednego seta. Nauczyciel zachęca do stosowania w grze poznanych elementów podczas zajęć:

 zbicia dynamicznego z miejsca i rozbiegu,

sugeruje zastawienie podwójne dla opanowania lepszej synchronizacji oraz lepszej skuteczności w obronie.

Podział na dwa zespoły.

Część końcowa 5– 10 minut

1. Ćwiczenia relaksacyjno-kompensacyjne W trakcie wszystkich ćwiczeń obowiązuje zasada wdechu nosem i wydechu ustami.

 W siadzie prostym podpartym, na wdech wypchniecie miednicy do przodu,

a następnie spokojny wydech z powolnym opustem bioder,

 w leżeniu przodem naprzemienne wznosy lewej ręki i prawej nogi oraz prawej ręki i lewej nogi,

 w leżeniu tyłem, przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej i wykonanie tzw. „kołyski”.

2. Czynności organizacyjne

Zbiórka, podsumowanie lekcji. Pożegnanie.

Ustawienie w rozsypce.

Ustawienie w szeregu.

W podsumowaniu nauczyciel podkreśla pozytywny wpływ doskonalenia na samoocenę i dobre samopoczucie.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Senge jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców idei organizacji uczącej się i definiuje organizacje uczącą się jako taką, w której ludzie poszukują wciąż

Rzucamy dwiema kostkami. Niech zdarzenie A polega na tym, że suma wyników jest równa 4, a B - na tym, że przynajmniej na jednej kostce wypadła liczba parzysta. Z talii 52 kart

Program XVII Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterolo- gii oferował uczestnikom prezentację ak- tualnej wiedzy i postępów w diagnostyce oraz terapii schorzeń w zakresie

Karty pracy do scenariuszy 47..

Realizacji projektu towarzyszy raport, czyli dokument podsumowujący pracę zespołów zadaniowych, który za- wiera: tytuł projektu, nazwiska i imiona członków zespołu,

10 przysiadów , w leżeniu na brzuchu ręce wyprostowane w bok dotykamy prawą nogą lewą rękę lekko się przekręcając , na przemian 10 razy1. Otwórzcie link i proszę

Uczeń pisze krótkie i proste teksty na znane mu tematy lub związane z jego zainteresowaniami np. wpisy na forum

Dziecko z Rodzicem tworzy parę, jedna osoba staje w rozkroku, a druga czołga się pod jej nogami2. Następnie następuje