• Nie Znaleziono Wyników

LUBIĘ TECHNIKĘ JOANNA BORGENSZTAJN

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "LUBIĘ TECHNIKĘ JOANNA BORGENSZTAJN"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

LUBIĘ

TECHNIKĘ JOANNA

BORGENSZTAJN

SCENARIUSZ LEKCJI

Program nauczania techniki dla szkoły podstawowej

opracowany w ramach projektu

„Tworzenie programów nauczania oraz scenariuszy lekcji i zajęć wchodzących w skład zestawów narzędzi edukacyjnych wspierających proces kształcenia ogólnego w zakresie

kompetencji kluczowych uczniów niezbędnych do poruszania się na rynku pracy”

dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty

Warszawa 2019

(2)

Recenzja merytoryczna – dr Anna Rybak

dr inż. Wiesław Półjanowicz Jadwiga Iwanowska

dr Beata Rola Redakcja językowa i korekta – Altix Projekt graficzny i projekt okładki – Altix Skład i redakcja techniczna – Altix Warszawa 2019

Ośrodek Rozwoju Edukacji Aleje Ujazdowskie 28 00-478 Warszawa www.ore.edu.pl

Publikacja jest rozpowszechniana na zasadach wolnej licencji Creative Commons – Użycie niekomercyjne 4.0 Polska (CC-BY-NC).

https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/deed.pl

(3)

3

Temat lekcji

Wykonujemy wyroby z tekstyliów Klasa/czas trwania lekcji

klasa V, 4 x minut

Cel ogólny lekcji

Kształtowanie umiejętności czytania i sporządzania dokumentacji technicznej na przykładzie rysunków krawieckich.

Cele szczegółowe Uczeń:

„ dokonuje pomiaru wybranych części ciała (np. obwód głowy, długość i szerokość stopy) i na podstawie uzyskanych wyników sporządza wykrój krawiecki;

„ posługując się gotowym wykrojem, wycina elementy ubioru, uwzględniając zapas materiału na szycie;

„ łączy elementy ubioru w całość i estetycznie wykańcza.

Metody/Techniki/Formy pracy

Metody i techniki pracy: prezentacja, burza mózgów, studium przypadku, metoda projektu, dyskusja

Formy pracy: praca grupowa, praca zbiorowa

Środki dydaktyczne

„ tablica tradycyjna i komputer z rzutnikiem lub tablica multimedialna;

„ resztki tkanin (ubraniowych, obiciowych), resztki skóry naturalnej lub sztucznej;

gruby sznurek konopny, nici, igły, maszyny do szycia;

„ (opcjonalnie) znoszone i niepotrzebne bawełniane podkoszulki lub kolorowe foliowe reklamówki oraz odpowiednio grube druty lub szydełka;

„ manekin krawiecki lub duża lalka;

„ aplikacja Wykroje krawieckie, dostępna pod adresem https://learningapps.org/

display?v=pqzvekg8k19 lub za pomocą poniższego QR kodu.

(4)

Opis przebiegu lekcji

Faza przygotowawcza

1. Przed zajęciami prowadzący zapoznaje się z aplikacją Wykroje krawieckie oraz przygotowuje materiały i narzędzia potrzebne do wykonania projektów.

2. Na zajęciach nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji i zapoznaje uczniów z jej celem.

Faza realizacyjna

(pierwsza godzina lekcyjna)

1. Prowadzący prezentuje uczniom aplikację Wykroje krawieckie, a następnie inicjuje burzę mózgów, której celem jest ustalenie odpowiedzi na postawione w aplikacji pytanie o pomiary, które należy wykonać, aby skonstruować przedstawione wykroje krawieckie.

2. Uczniowie notują wszystkie pomysły.

3. Nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie w grupach analizują przedstawione wykroje krawieckie i na manekinie lub ochotniku wykonują odpowiednie pomiary.

4. Na podstawie wykonanych pomiarów uczniowie ustalają rozmiar odzieży lub obuwia i projektują wykrój odpowiadający temu rozmiarowi.

(druga godzina lekcyjna)

5. Z niepotrzebnych resztek lub z materiałów gorszej jakości uczniowie kroją

odpowiednie elementy uwzględniając zapasy na szwy, podłożenia i inne elementy wykończenia.

6. Uczniowie łączą elementy odzieży lub obuwia fastrygą, a następnie przymierzają na manekinie lub ochotniku.

7. Grupa wspólnie ustala, czy dany wyrób dobrze leży, a jeśli nie – jakie poprawki należy wprowadzić w celu dopasowania wykroju.

8. Uczniowie dopracowują szczegóły wykrojów i sporządzają ich ostateczne wersje.

(trzecia i czwarta godzina lekcyjna)

9. Każda grupa zszywa (ręcznie lub maszynowo) i estetycznie wykańcza wybrane wyroby z tekstyliów.

Faza podsumowująca

1. Uczniowie prezentują na manekinie lub ochotniku wykonaną odzież i objaśniają, jakie problemy napotkali w trakcie tworzenia wykroju oraz w jaki sposób je rozwiązali.

2. Pozostałe grupy dzielą się z zespołami prezentującymi swoimi doświadczeniami w rozwiązywaniu podobnych problemów.

3. Nauczyciel udziela poszczególnym grupom informacji zwrotnej na temat

wykonanych projektów i wskazuje przykładowe rozwiązania, pozwalające unikać większych błędów przy projektowaniu wykrojów.

(5)

5

4. Prowadzący dokonuje ewaluacji lekcji pod kątem skuteczności wykorzystanych form i metod pracy na podstawie przebiegu zajęć oraz postępów osiągniętych przez uczniów.

Komentarz metodyczny

Warto zaproponować uczniom wykonanie elementów garderoby, które można byłoby w przyszłości wykorzystać jako kostiumy do przedstawień szkolnych. Mogą to być takie elementy jak kapelusze, kamizelki, koszulki, proste spódnice czy pantofelki, które nawiązując do minionych epok lub cech niektórych zwierząt będą nadawać odpowiednie atrybuty osobie odtwarzającą daną postać. W przypadku, w którym nie ma wystarczającej ilości tkanin do uszycia kostiumów, można poprzestać na strojach dla lalek lub uszyć z uczniami tkaniny patchworkowe z mniejszych kawałków.

Interesującą techniką, za pomocą której można stworzyć atrakcyjne wyroby, w tym torebki, koszyki, nakrycia głowy, podeszwy butów, itp. jest dzierganie na drutach lub szydełku z włóczki wykonanej z pociętych bawełnianych koszulek lub foliowych reklamówek. W celu uzyskania takiej włóczki należy koszulkę (od dolnego końca do pach) lub reklamówkę pociąć na paski szerokości około 2 cm. Najlepiej ciąć tak, aby nie było konieczne łączenie ze sobą zbyt wielu krótkich kawałków. Istnieje kilka różnych technik takiego cięcia, między innymi przedstawiona w następującym materiale: https://www.youtube.com/watch?v=H_v3FGqhulE.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel udziela uczniom informacji zwrotnej na temat wykonanych prac oraz właściwości wykonanego przez nich materiału kompozytowego.. Jeśli istnieje możliwość jego

Uczniowie testują działanie obwodów prądu elektrycznego, łącząc je według propozycji przedstawionych w aplikacji Płytka do budowania obwodów elektrycznych.. Każda

Nauczyciel poleca uczniom w domu zapoznanie się z pojęciami rzutu aksonometrycznego oraz rzutu prostokątnego8. Na zajęciach prowadzący zapisuje na tablicy temat lekcji i

i niepotrzebnych zabawek mechanicznych, a następnie sprawdzić, które elementy (silniczki, osie, przekładnie) mogą zostać powtórnie wykorzystane na potrzeby lekcji. Warto

Nauczyciel wyświetla kolekcję aplikacji Budujemy i wyposażamy stację meteo oraz prosi uczniów, aby przypomnieli sobie, do czego służą zaprezentowane przyrządy pomiarowe..

szczególnie trzy kwestie: "pośrednie" pytanie się o motywy picia, lista stwierdzeń dotyczących powodów używania alko- holu, z których wiele znaleźć można

Spierali się nie o to, czy zdania, w których o jakimś x orzekamy, że jest człowiekiem, odnoszą się do pewnych faktów, tylko o to, jak to się dzieje..

Pytanie o przyczynę ważne jest w przypadku książki Niżnika przede wszystkim dlatego, że wydaje się, iż przyczyna ta jest tutaj o wiele głębsza niż sama tylko cieka­..