Scenariusz lekcji – Ilustracja do wiersza „Mróz” Juliana Tuwima. Kompozycja otwarta w barwach zimnych.
Korelacja z informatyką – Komunikowanie się z komputerem w środowisku Windows.
Korzystanie z programów użytkowych i multimedialnych.
1. Cele
Cel ogólny:
- Doskonalenie czytania ze zrozumieniem.
- Rozwijanie wyobraźni twórczej inspirowanej treścią wiersza.
- Tworzenie kompozycji plastycznych za pomocą komputera.
- Wykorzystywanie komputera do tworzenia dokumentu tekstowego z grafiką.
- Korelacja międzyprzedmiotowa – plastyki, informatyki, języka polskiego.
Cele operacyjne:
Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości.
- Uczeń wie, jakie są rodzaje kompozycji; zamknięta, otwarta, z rytmem, symetryczna.
- Zna barwy podstawowe, pochodne, dopełniające.
Kategoria B: Rozumienie wiadomości.
- Dostrzega różnice w rodzajach kompozycji.
- Rozumie pojęcie gama barwna: zimna, ciepła, czysta, złamana.
- Uczeń czyta ze zrozumieniem treść wiersza.
Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych.
- Wykorzystuje wiadomości o kompozycji do ilustrowania przeczytanej treści.
- Interpretuje wiersz za pomocą odpowiednich form i stosownej gamy barwnej.
- Uczeń świadomie gromadzi wyobrażenia o przeczytanych elementach występujących w wierszu.
- Uczeń sprawnie posługuje się komputerowym programem graficznym – Paint.
Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
- Uczeń narysuje z wyobraźni kompozycję barwną za pomocą komputera.
- Zastosuje oryginalne i ciekawe formy plastyczne przybliżające treść wiersza.
- Świadomie zastosuje barwy należące do gamy zimnej.
- Zaprojektuje ilustrację w formie kompozycji otwartej.
Cele operacyjne realizowane z celami emocjonalnymi:
- Pogłębia wrażliwość estetyczną.
- Dostrzega znaczenie ilustracji książkowej.
- Rozwija i wzbogaca wyobraźnię o treści realne i fantastyczne.
Umiejętności nabyte w czasie lekcji.
- Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
- Sprawne posługiwanie się komputerem przy tworzeniu dokumentu tekstowego i graficznego z możliwością drukowania wielu egzemplarzy.
- Tworzenie kompozycji barwnej w układzie otwartym.
1
- Doskonalenie posługiwania się programem graficznym – Paint, jako nowym
narzędziem twórczym, umożliwiającym zmianę palety standardowej na dostosowaną do potrzeb.
- Wzbogacanie umiejętności tworzenia gamy barw zimnych.
- Wywołanie zadowolenia z własnej pracy.
- Zwrócenie uwagi na znaczenie grafiki użytkowej w odbiorze tekstów literackich.
- Kształcenie odpowiedzialności za pracę własna – ilustrator i cudzą (autor wiersza).
2. Metoda i forma pracy
Forma pracy – indywidualna. Metody: pogadanka na temat grafiki użytkowej, praktyczne działanie przy komputerach oraz prezentacja prac uczniów, wspólna ocena i możliwość drukowania najlepszych prac z ekspozycją w klasie.
3. Środki dydaktyczne
Tomiki wierszy o tematyce zimowej, plansze z rodzajami kompozycji, plansze – systematyka barw – walor i nasycenie, oprogramowanie użytkowe – Paint.
4. Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie:
- Wybór wierszy o tematyce zimowej.
- Analizowanie treści wiersza ze zwróceniem uwagi na odkrywanie elementów i obrazów przybliżających treść.
- Przypomnienie zasad kompozycji otwartej.
- Oglądanie plansz z rodzajami kompozycji oraz plansz – walor barwny.
- Przypomnienie barw z gamy zimnej.
2. Zapoznanie z tematem lekcji i określenie zadania.
- Po uważnym przeczytaniu wiersza, ilustrowanie treści przy użyciu komputerowego programu graficznego.
3. Praca twórcza uczniów (indywidualna).
- Projektowanie własnych kompozycji.
- Stosowanie uproszczonych form.
- Wykorzystywanie elementów pobranych z galerii ClipArtu.
- Dokonywanie korekt i wzbogacanie rysunku symbolami pochodzącymi z różnych źródeł np. czcionka Webdings ze znakami gwiazdki, śnieżynki, aniołka, choinki, architekturą.
- Malowanie gotowej pracy, tworząc barwą odpowiednią atmosferę i klimat ukazany w tekście wiersza.
4. Zapisywanie prac na dysku twardym.
5. Ocena prac i podsumowanie nabytych umiejętności.
- Umiejętność tworzenia kompozycji otwartej.
- Poprawność zastosowanych kolorów, wynikających z treści przekazu tekstowego.
- Wyczerpanie tematu.
- Umiejętność pracy z komputerem, (bogactwo zastosowanych możliwości).
- Estetyka wykonania.
6. Wybór najładniejszych prac i drukowanie.
7. Ekspozycja w klasie wybranych prac uczniów.
2
Praca Ani
Praca Joasi
Praca Patryka
Praca Tomka
3