• Nie Znaleziono Wyników

Obszar wsparcia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Obszar wsparcia:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Obszar wsparcia:

Zajęcia edukacyjne rozwijające spostrzeganie wzrokowo słuchowe, pamięć, myślenie przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem opowiadań, historyjek i ilustracji (praca z tekstem).

Scenariusz zajęć Autor: Paulina Szmagier

Grupa wiekowa: Grupa zróżnicowana wiekowo(3, 4, 5-latki) Temat: Zdrowo jem i zdrowo rosnę. Nabiał.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Uważnie słucha treści wiersza i opowiadania.

Układa historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością wydarzeń.

Porównuje ilość obiektów, zaznacza w określony sposób gdzie jest więcej, a gdzie mniej.

Porównuje ilość obiektów, przelicza, ustala wynik.

Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach.

Treści kształcenia:

 ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;

 rozwijanie sprawności manualnej, prawidłowego chwytu kredki, nożyczek, przygotowanie do nauki pisania;

 rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej;

 rozwijanie pamięci oraz myślenia przyczynowo-skutkowego;

 wzbogacanie słownika dzieci.

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Opis sposobu realizacji:

Przebieg Lp. Rodzaj ćwiczenia

3-latki/ uwagi o realizacji

4-latki/ uwagi o realizacji

5-latki/ uwagi o realizacji 1. Nawiązanie do tematu

zajęć. 2 min.

1. Czy odgadniesz?:

rozwiązywanie zagadek (załącznik nr 1).

2. Ćwiczenia usprawniające 2-3 min.

1. Myszka:

układanie puzzli multimedialnych (załącznik nr 9).

1. Jajeczkowa świnka:

układanie puzzli multimedialnych (załącznik nr 10).

1. Jajko:

prezentacja multimedialna (załącznik nr 8). Nauczyciel (N) odtwarza kolejne slajdy zachęcając dzieci, aby omówiły poszczególne zdjęcia. Jeżeli zadanie sprawia dzieciom kłopoty, N zadaje pytania pomocnicze.

2. Jajka:

porównywanie liczby elementów, oznaczanie

ilustracji, na której znajduje się ich więcej (załącznik nr 5a).

2. Jajka:

porównywanie liczby

elementów, oznaczanie

ilustracji, na której znajduje się ich najmniej więcej najwięcej (załącznik nr 5b).

2. Jajka:

przeliczanie elementów, ustalanie wyniku liczenia,

układanie ilustracji

w kolejności od najmniejszej do największej liczby elementów

(załącznik nr 5c).

3. Ćwiczenia właściwe Ok. 10-12 min

3. Skąd się bierze ser?:

ułożenie ilustracji w odpowiedniej kolejności po uprzednim wyjaśnieniu przez chętne dzieci lub przez N, że ser wytwarzany jest z mleka, które pochodzi od krowy (załącznik nr 3). Następnie i/lub kolorowanie zwierząt, które dają mleko – zadania o różnym stopniu trudności – 3-latki - załącznik nr 2a, 4-latki – załącznik nr 2b, 5-latki - załącznik nr 2c.

Ćwiczenia kończące ok. 5 min.

4. Mleczne pyszności:

zabawa ruchowa przy piosence (załączniki nr 6 i 7).

N śpiewa, zachęcając dzieci do swobodnej zabawy ruchowej przy muzyce. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności.

4.

5. Dwie świnki:

odnajdywanie różnic między ilustracjami (załącznik nr 4).

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 – 20 minut.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.

Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

kredki, klej, nożyczki, serki lub jogurty dla każdego dziecka, arkusze papieru formatu A4 dla każdego dziecka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Czy odgadniesz? - tekst zagadek – materiał do wydrukowania;

2. a), b), c) Skąd się bierze ser? - materiał do wydrukowania;

3. Stwórz własną historię - szeregowanie ilustracji w odpowiedniej kolejności - materiał do wydrukowania;

4. Dwie świnki - odnajdywanie różnic między obrazkami;

5. a), b), c) Jajka - materiał do wydrukowania;

6. Tekst piosenki Mleczne pyszności;

7. Nagranie piosenki Mleczne pyszności;

8. Prezentacja multimedialna Jajko;

9. Puzzle multimedialne Myszka;

10. Puzzle multimedialne Jajeczkowa świnka.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności