Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zajęcia edukacyjne rozwijające spostrzeganie wzrokowo słuchowe, pamięć, myślenie przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem opowiadań, historyjek i ilustracji (praca z tekstem).
Scenariusz zajęć Autor: Paulina Szmagier
Grupa wiekowa: Grupa zróżnicowana wiekowo (3, 4, 5-latki) Temat: W ogródku warzywnym. Kapusta i ślimak.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Uważnie patrzy (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracji, uzupełnia brakujące części obrazka, układa puzzle.
Uważnie słucha i ogłada, wypowiada się samorzutnie na temat historii przedstawionej przez nauczyciela.
Układa historyjkę obrazkową godnie z kolejnością wydarzeń.
Odróżnia stronę prawą oraz lewą, rysuje określoną liczbę obiektów.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
Treści kształcenia:
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
rozwijanie sprawności manualnej, prawidłowego chwytu kredki, nożyczek, odpowiedniego nacisku ręki (lepienie z plasteliny, wycinanie, rysowanie, kolorowanie);
rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej;
rozwijanie pamięci oraz myślenia przyczynowo-skutkowego.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj ćwiczenia
3-latki/ uwagi o realizacji
4-latki/ uwagi o realizacji
5-latki/ uwagi o realizacji 1. Nawiązanie do tematu zajęć
1 min.
1. Czy znasz to warzywo?:
nauczyciel (N) recytuje zagadkę (załącznik nr 1).W tle można odtwarzyć podkład muzyczny (załącznik nr 6).
2. Ćwiczenia usprawniające 4 min.
1. Plastelinowy ślimak:
praca plastyczna. Dzieci wykonują kapustę z arkusza zielonego papieru rysunkowego, który zgniatają formując w ten sposób kilka liści. Ślimaka lepią z plasteliny.
1. Kapusta i ślimak:
prezentacja multimedialna (załącznik nr 5). Uważne oglądanie prezentacji, opowiadanie przedstawionej w niej historii z zachowaniem kolejności wydarzeń.
2. Kapusta:
rysowanie po śladzie,
uzupełnianie ilustracji, kolorowanie (załącznik nr 2b).
2. Kapusta:
rysowanie po śladzie,
uzupełnianie ilustracji
o odpowiednią ilość elementów w określonym miejscu na kartce (załącznik nr 2c).
Ćwiczenia właściwe 3 min.
4 min. 2. Kapusta:
kolorowanie ilustracji
(załącznik nr 2a).
3. Opowiedz historię:
ułożenie obrazków chronologicznie (załącznik nr 4).
3.
4. Kto lubi kapustę?:
wklejanie ilustracji przedstawiających kapustę w odpowiednich miejscach (załącznik nr 3). Dzieci 4 i 5-letnie samodzielnie wycinają obrazki.
Ćwiczenia kończące 3 min.
1. Skaczemy przez główki kapusty!:
N zaprasza do wspólnej zabawy przy muzyce. Dzieci pląsają w dowolny sposób.
2. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności.
4.
3 min. 3. Kapusta i ślimaczek:
zabawy indywidualne dzieci - puzzle multimedialne (załącznik nr 7).
3. Kapusta
i ślimaki:
zabawy
indywidualne dzieci
- puzzle
multimedialne (załącznik nr 8).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 – 20 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.
Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kredki, klej, nożyczki, plastelina, arkusze papieru formatu A4 dla każdego dziecka, arkusze papieru formatu A4 w kolorze zielonym dla każdego dziecka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Treść zagadki Czy znasz to warzywo? - materiał do wydrukowania;
2. a), b), c) Kapusta – materiał do wydrukowania;
3. Kto lubi kapustę? – materiał do wydrukowania;
4. Opowiedz historię – materiał do wydrukowania;
5. Prezentacja multimedialna Kapusta i ślimak;
6. Podkład muzyczny do zagadki i zabawy ruchowej - nagranie audio;
7. Puzzle multimedialne Kapusta i ślimaczek;
8. Puzzle multimedialne Kapusta i ślimaki.