Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Obszar wsparcia:
Zajęcia edukacyjne rozwijające spostrzeganie wzrokowo słuchowe, pamięć, myślenie przyczynowo skutkowe z wykorzystaniem opowiadań, historyjek i ilustracji (praca z tekstem).
Scenariusz zajęć Autor: Paulina Szmagier
Grupa wiekowa: Grupa zróżnicowana wiekowo(3, 4, 5-latki) Temat: Moja ulubiona zabawka. Klocki.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Uważnie patrzy i próbuje zapamiętać, co znajduje się na ilustracji, uzupełnia brakujące części obrazka, układa puzzle.
Uważnie słucha, buduje wg instrukcji słownej.
Przelicza elementy, ustala prawidłowy wynik liczenia.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.
Treści kształcenia:
rozwijanie sprawności manualnej oraz percepcji wzrokowej i słuchowej;
ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
rozwijanie pamięci i myślenia przyczynowo-skutkowego.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Przebieg Lp. Rodzaj ćwiczenia
3-latki/ uwagi o realizacji
4-latki/ uwagi o realizacji
5-latki/ uwagi o realizacji 1. Nawiązanie do tematu
zajęć. 1 min.
1. Klocki:
rozwiązywanie zagadki (załącznik nr 1).
1. Wieża z klocków:
do wyboru, w zależności od wieku i indywidualnych możliwości dzieci, puzzle obrazkowe 6 lub 9 - elementowe (załącznik nr 2).
2. Ćwiczenia usprawniające 3 min.
2. Magiczne klocki:
uczenie się tekstu utworu, następnie wspólne odśpiewanie piosenki (tekst – załącznik nr 5, podkład muzyczny – załącznik nr 6).
1. Budujemy z klocków:
układanie klocków według instrukcji słownej przedstawionej przez nauczyciela (N). Porównywanie otrzymanej konstrukcji z ilustracją (załącznik 3b).
1. Budujemy z klocków:
układanie
klocków wg instrukcji słownej N. Porównywanie otrzymanej
konstrukcji z ilustracją (załącznik 3a).
N prosi dzieci, aby samodzielnie wybrały
odpowiednie klocki spośród dostępnych.
3. Ćwiczenia właściwe 4 min.
3 min.
2. Mur:
wyszukiwanie i zaznaczanie odpowiedniego klocka w ustalony sposób (załącznik nr 4a).
2. Policz cegły w murze:
wyszukiwanie i zaznaczanie odpowiedniego klocka w ustalony sposób,
przeliczanie elementów,
ustalanie wyniku;
następnie przyklejenie odpowiedniej cyfry (załącznik nr 4b).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4. Ćwiczenia kończące 3 min.
1. Kolorowe klocki:
dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do wybranego przez siebie rodzaju aktywności.
Dzieci chętne wykorzystują kolorowankę multimedialną (załącznik nr 9) lub grę multimedialną typu dobierz w pary (załącznik nr 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 – 20 minut.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.
Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
kredki, klej, nożyczki, klocki plastikowe (czerwone, zielone, niebieskie i żółte), arkusze papieru formatu A4 dla każdego dziecka, arkusze papieru formatu A4 w kolorze zielonym dla każdego dziecka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Treść zagadki Klocki - materiał do wydrukowania;
2. Wieża z klocków - puzzle obrazkowe 6 i 9-elementowe – materiał do wydrukowania;
3. a), b) Budujemy z klocków – materiał do wydrukowania;
4. a), b) Mur - wyszukiwanie odpowiedniego klocka – materiał do wydrukowania;
5. Tekst piosenki Magiczne klocki – materiał do wydrukowania;
6. Puzzle multimedialne Budowle z klocków;
7. Podkład muzyczny do piosenki Magiczne klocki – nagranie audio;
8. Multimedialna gra typu dobierz w pary - Kolorowe klocki;
9. Kolorowanka multimedialna Co Celinka zbudowała z klocków?