• Nie Znaleziono Wyników

Temat: Niezadowolenie zebryTreści kształcenia:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Temat: Niezadowolenie zebryTreści kształcenia:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Niezadowolenie zebry

Treści kształcenia:

Uczeń:

1) Potrafi twórczo i krytycznie myśleć, rozwiązywać problemy, podejmować decyzje, pokonywać trudności o charakterze praktycznym – treści rozszerzające,

2) Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych;

przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych;

wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników (formy grzecznościowe) – edukacja społeczna (5.4),

3) Uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji – edukacja polonistyczna (1.1a),

4) Uczestniczy w rozmowach, także inspirowanych literaturą: zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie i formułuje wnioski; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych – edukacja polonistyczna (1.3c),

5) Podejmuje działalność twórczą, posługując się takimi środkami wyrazu plastycznego jak:

kształt, barwa, faktura w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki plastyczne) – edukacja plastyczna (4.2b).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Myśli twórczo i krytycznie,

● Rozwiązuje problemy i pokonuje trudności o charakterze praktycznym,

● Podejmuje decyzje,

● Uważnie słucha,

● Współpracuje z innymi w nauce szkolnej,

● Udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Umie myśleć twórczo i krytycznie,

● Potrafi rozwiązywać problemy i pokonywać trudności,

● Dyskutuje i podejmuje decyzje,

● Działa w sposób twórczy,

● Umie zaprezentować własne zdanie,

● Współpracuje w zespole,

● Uważnie słucha i korzysta z przekazanych informacji.

Środki dydaktyczne:

● Zasoby multimedialne: nagranie wiersza Hanny Niewiadomskiej pt. Zebra, karty pracy (W paski i w kratkę oraz Spełnione życzenie zebry),

● Komputer z głośnikami,

● Grube pisaki (markery o szerokich końcówkach) i kredki – tłuste pastele,

● Myślowe kapelusze,

(2)

● Tablica, kreda/pisak,

● Wizytówki na stoliki z napisami „Jest biała w czarne paski” oraz „Jest czarna w białe paski”,

● Materiał źródłowy: Jan Rurański, Dlaczego zebra jest w paski, czyli odpowiedzi na głupie pytania, Warszawa 1988,

● Maty lub karimaty.

Metody nauczania:

● Problemowe: aktywizujące – dyskusja (sześć myślowych kapeluszy Edwarda de Bono),

● Praktyczna: metoda przewodniego tekstu,

● Waloryzacyjna: ekspresyjna.

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita,

● Indywidualna zróżnicowana,

● Grupowa jednolita,

● Zbiorowa jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Prowadzący zajęcia wita uczniów i prosi ich, żeby usiedli wygodnie i uważnie wysłuchali nagrania recytacji wiersza Hanny Niewiadomskiej pt. Zebra. Następnie nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu. Jeśli pojawi się taka potrzeba, odtwarza nagranie jeszcze raz. Uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem uwagi można wręczyć wydruk z wierszem, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogli w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

Nauczyciel zadaje pytania sprawdzające, zwracając szczególną uwagę na aktywizację uczniów z deficytami w zakresie uzdolnień do nauki literatury i czytelniczych oraz mających trudności z koncentracją:

● Do kogo przyszła zebra?

● Jakie zebra miała zmartwienie?

● O co zebra prosiła malarza?

● Co zrobił malarz?

2. Prowadzący przygotowuje tabelę na tablicy. Tabela składa się z dwóch rubryk. W jednej widnieje napis: „Biała w czarne paski”, a w drugiej: „Czarna w białe paski”.

3. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy W paski i w kratkę z narysowaną zebrą. Stawia przed klasą pytanie problemowe: „Czy zebra jest biała w czarne paski, czy też – czarna w białe paski?”. Daje dzieciom kilka chwil na przemyślenie opinii, a następnie prosi je o zaznaczenie swojego sądu w odpowiedniej kolumnie tabeli. Uczniowie zgodnie ze swoją decyzją zajmują miejsca przy stolikach wcześniej oznaczonych wizytówkami: „Jest biała w czarne paski” lub „Jest czarna w białe paski”.

(Gdyby się okazało, że któraś grupa dyskusyjna jest zbyt liczna, należy ją podzielić na dwie mniejsze. Podzielone grupy dyskutują nad tym samym zagadnieniem)

.

4. Prowadzący zajęcia w celu rozstrzygnięcia omawianej kwestii proponuje dzieciom metodę sześciu myślowych kapeluszy1, która jest szczególnie przydatna wówczas, gdy uczniowie muszą współpracować ze sobą i zgodnie ze swoimi predyspozycjami brać udział 1 Sześciu kapeluszom w różnych kolorach odpowiada sześć różnych sposobów myślenia:

(3)

w rozwiązywaniu problemów. Myśli i poglądy przedstawiane są wtedy w sposób bardzo uporządkowany, co zwiększa szansę wypracowania dużej liczby korzystnych rozwiązań.

W tym zadaniu wykorzystano pięć sposobów myślenia, dlatego nauczyciel przygotowuje:

● Dwa kapelusze niebieskie (jeden kapelusz w grupie) – dziecko zakładające niebieski kapelusz kieruje dyskusją i podsumowuje ją. Należy do tej roli wybrać ucznia przejawiającego uzdolnienia przywódcze.

● Cztery kapelusze białe (dwa kapelusze w grupie) – uczniowie noszący białe kapelusze odgrywają rolę „komputerków” – zapisują fakty/głosy w dyskusji i wspomagają się wzajemnie w zapisywaniu pomysłów. Mogą korzystać z komputera.

Te kapelusze powinni nosić uczniowie uzdolnieni matematycznie, którzy przejawiają umiejętność logicznego myślenia i skłonność do jasnych, racjonalnych rozwiązań, a w parze z nimi uczniowie z trudnościami w matematyce.

● Dwa kapelusze żółte (jeden kapelusz w grupie) – osoba w żółtym kapeluszu wskazuje na zalety rozwiązania. Należy do tego zadania wybrać uczniów uzdolnionych towarzysko.

● Zielone kapelusze (liczba zależna od liczebności dzieci w klasie – tyle, ile trzeba, żeby wszyscy uczniowie brali udział w dyskusji) – zielony kapelusz wskazuje na osobę myślącą twórczo; zadaniem twórcy jest wskazywanie zupełnie nowych, oryginalnych pomysłów.

● Dwa kapelusze czarne (jeden kapelusz w grupie) – czarny krytykuje, widzi braki w rozwiązaniu; tę rolę powinni odegrać uczniowie uzdolnieni towarzysko, którzy będą potrafili podejść do zadania z humorem.

Kapelusze można wykonać z kolorowego papieru metodą składania – początkowe etapy składania łódki. Mogą to też być małe kapelusiki wycięte z kartonu, które uczniowie przypinają do ubrania. Na jednych i drugich należy przykleić informację o sposobie myślenia.

Kapelusiki mogą wykonać dzieci w ramach zajęć technicznych lub też może to być dodatkowe zadanie dla uczniów uzdolnionych plastycznie. Kapelusze można wykorzystywać wielokrotnie.

Praca w grupach – uczeń w niebieskim kapeluszu kieruje dyskusją i podsumowuje ją; dzieci w kapeluszach zielonych podają argumenty uzasadniające wybór; w czarnych – krytykują pomysły; w żółtych – wskazują zalety rozwiązania; w białych – zapisują wszystkie argumenty, nawet te, które wydają się bezsensowne.

Nauczyciel dba o to, żeby żaden pomysł nie został wyśmiany, i określa czas dyskusji.

Następnie uczniowie w białych kapeluszach przedstawiają zapisane propozycje swojej grupie, która poprzez głosowanie wybiera trzy najlepsze argumenty – każdy uczestnik grupy ma tylko jeden głos.

5. Podsumowanie zadania: liderzy w niebieskich kapeluszach prezentują wybrane argumenty całej klasie. Nauczyciel podsumowuje wyniki rozwiązania, a następnie prowokuje uczniów do myślenia, zadając pytanie: „Dlaczego zebra jest w paski?”.

– NIEBIESKI to tzw. dyrygent orkiestry, ktoś, kto przewodniczy całej dyskusji. To do niego należy kontrolowanie przebiegu spotkania, przyznawanie głosu poszczególnym mówcom, jak też podsumowywanie dyskusji,

– ZIELONY to tzw. innowator, osoba myśląca twórczo. Zadaniem twórcy jest wskazywanie zupełnie nowych, oryginalnych pomysłów,

– ŻÓŁTY to tzw. optymista, który patrzy na sprawy przez „różowe okulary”. Jest bardzo pozytywnie nastawiony, wskazuje na zalety i korzyści danego rozwiązania,

– BIAŁY to tzw. mały komputerek, który zajmuje się wyłącznie faktami, liczbami i ma do nich podejście obojętne, nie wydaje żadnych opinii,

– CZARNY to tzw. pesymista. Jeśli padają różne opinie – natychmiast je krytykuje. Widzi braki, zagrożenia i niebezpieczeństwa w proponowanym rozwiązaniu,

– CZERWONY to człowiek emocjonalny, ktoś, kto przekazuje swoje odczucia na gorąco, kierując się intuicją.

Zob. Jadwiga Krzyżewska, Aktywizujące metody i techniki w edukacji wczesnoszkolnej, Suwałki 1998, s. 85.

(4)

Prowadzący zajęcia przytacza ciekawostkę zaczerpnietą z książki Jana Rurańskiego pt. Dlaczego zebra jest w paski, czyli odpowiedzi na głupie pytania:

„Zoologowie, poszukując odpowiedzi na pytanie: «Dlaczego zebra jest w paski?», odkryli rzecz zaskakującą. Muchy tse-tse, roznoszące groźne dla ludzi i zwierząt choroby, omijają przedmioty pomalowane w czarno-białe pasy. Może więc zebra nosi swoje paski dla ochrony przed tym niebezpiecznym owadem? Otóż w przyrodzie jest regułą, że wiele organizmów żywych przejawia bardzo wyraźne związki między środowiskiem, w którym żyje, a ubarwieniem ciała. Najczęściej zwierzę ma taką barwę, jaka dominuje w otoczeniu.

Z przedstawionej reguły wypływa żarcik, że być może zebra urodziła się i wychowała na przejściu dla pieszych”.

Nauczyciel zachęca uczniów do wypowiedzenia swojej opinii dotyczącej ciekawostki.

6. Zadanie z kartą pracy W paski i w kratkę.

Prowadzący zajęcia rozdaje czarne markery z szeroką końcówką i poleca, żeby uczniowie najprostszym sposobem przemalowali zebrę w kratkę. Powinni oni sami odkryć właściwy sposób. Po wykonaniu zadania dzieci dzielą się swoimi pomysłami.

7. Ćwiczenie relaksacyjne.

Uczniowie przyjmują najwygodniejszą dla siebie pozycję: leżą na podłodze (np. na karimatach) lub na ławkach z zamkniętymi oczami. Prowadzący zajęcia ponownie włącza nagranie wiersza Zebra. Po wysłuchaniu utworu nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Jak zebra chciała wyglądać?”.

8. Karta pracy Spełnione życzenie zebry.

Nowym zadaniem jest działanie twórcze inspirowane następującym fragmentem wiersza:

„Chcę mieć smugi kolorowe, Tu niebieskie, tam różowe.

Mam być pięknie ubarwiona, Jak papuga, nie jak wrona.

Grzywkę proszę na czerwono, A kopytka na zielono.

Zaś ogonek, choć cieniutki, W kolorowe chcę mieć nutki”.

Prowadzący rozdaje uczniom karty pracy Spełnione życzenie zebry, zawierające rysunek konturowy zebry bez pasków. Dzieci mają pokolorować rysunek w taki sposób, by bohaterka utworu wyglądała na nim zgodnie z życzeniem wyrażonym w wierszu.

9. Przygotowanie wystawy prac uczniów.

Dzieci wybierają najlepsze według nich rysunki i uzasadniają swoje wybory. Nauczyciel powinien zwracać uwagę także na walory prac uczniów mniej uzdolnionych plastycznie.

Następnie uczniowie dopinają do ekspozycji zebry w kratkę i zebry w paski.

Prowadzący zajęcia zadaje pytania:

● Która zebra według was jest najładniejsza?

● Czy chcielibyście oglądać w naturze takie zebry?

● Jak sądzicie, czy wszystkie zebry byłyby zadowolone z takiego wyglądu?

● Jak uważacie, dlaczego zebra z wiersza chciała zmienić swój wizerunek?

(5)

10. Podsumowanie zajęć.

Nauczyciel inspiruje dzieci do swobodnych wypowiedzi:

● Najciekawszym fragmentem zajęć była/było…

● Największą trudność sprawiało mi…

● Dowiedziałam/dowiedziałem się…

11. Prowadzący zajęcia przedstawia chętnym dzieciom zadanie domowe, którego istotą ma być przygotowanie ciekawej informacji o zebrach.

Nauczyciel, który chce zachęcać uczniów do wykonywania zadań indywidualnych, rozwijających zainteresowania, powinien stworzyć w klasie warunki do prezentacji tych prac na kolejnych zajęciach.

Uwagi:

Tekst wiersza Hanny Niewiadomskiej pt. Zebra do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupianiem się.

Hanna Niewiadomska Zebra Przyszła zebra do malarza.

– Moja barwa mnie przeraża!

Dłużej już tak być nie może, Ktoś zapomniał o kolorze!

Chociaż jestem jeszcze mała, Nie chcę być wciąż czarno-biała.

Wizerunek zmienić muszę,

W czarnych pasach już się duszę.

Chcę mieć smugi kolorowe, Tu niebieskie, tam różowe.

Mam być pięknie ubarwiona, Jak papuga, nie jak wrona.

Grzywkę proszę na czerwono, A kopytka na zielono.

Zaś ogonek, choć cieniutki, W kolorowe chcę mieć nutki.

Malarz szybko zjadł śniadanie, Zaczął zebry malowanie.

Lecz się bardzo denerwował I ją w kratę pomalował.

Ale czy to być tak może?

Widział zebrę ktoś w kolorze?

I do tego w szkocką kratkę, Jak spódniczkę czy makatkę?

Cytaty

Powiązane dokumenty

dodatkowe pieniądze. Dynamika środków w NFZ jest  w takich sytuacjach wyższa od dynamiki PKB. Dla-

I tak, odpowiedzią tej sfery medialnej na kontrowersyjną kampanię z 2015 roku „Nie zdążyłam zostać mamą” okaza- ły się treści, których bohaterką stała się między

Proszę zaprojektować co najmniej 2 możliwe warianty rozwiązania sytuacji konfliktu ( w przypadku mediacji rodzinnej: stosunki majątkowe rodziców, kwestie dostarczania

Należy zwrócić uwagę na możliwie różnorodny skład grup, tak żeby obok uczniów uzdolnionych lingwistycznie i umiejących logicznie wnioskować znalazły się osoby gorzej

Szukając rozwiązania problemów, uczniowie powinni wziąć pod uwagę: po pierwsze wiedzę zdobytą w poprzednim ćwiczeniu, po drugie narzędzia, jakie oferuje schemat

Zadaniem uczniów dobranych w pary jest zapisanie, jaka jest opinia profesora na temat takich reklam oraz jakie przykłady sloganów reklamowych oraz dzieł literackich on podaje.

Nauczyciel informuje, że zajęcia na tej godzinie lekcyjnej pozwolą przyjrzeć się bliżej spektaklowi teatralnemu: jego częściom składowym,

Nauczyciel proponuje uczniom obejrzenie materiału filmowego (zasoby multimedialne), w którym publicysta Jacek Żakowski wyjaśnia, jaka jest wartość w