• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć Autor: Renata Madzia

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Obszar/blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Jestem samodzielny.

Cele operacyjne:

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Poznaje zasady postępowania w razie skaleczenia i omdlenia, wie, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Dba o swoje zdrowie oraz higienę osobistą. Potrafi założyć prosty opatrunek.

Uczestniczy we wspólnych zabawach tematycznych, bawi się bezpiecznie; zgodnie współdziała z innymi przyjmując określone role.

Łączy ze sobą te same przedmioty różniące się wielkością. Liczy przedmioty, dorysowuje taką samą ilość kresek.

Wie, kiedy powinno zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej.

Potrafi wezwać pomoc i udzielić podstawowych informacji o wypadku, zna numer alarmowy 112.

Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi.

Współpracuje z innymi dziećmi, udziela potrzebującym pomocy.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

3-latek 4-latek 5-latek

Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.

Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym.

Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.

Dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem, poddaje się leczeniu, wie, że przyjmowanie lekarstw oraz zastrzyków jest konieczne.

Wie, że nie można samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości).

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Liczy obiekty; rozróżnia błędne liczenie od poprawnego.

Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, przestrzeganie ustalonych umów oraz zasad podczas wspólnych zabaw i zajęć, uczestniczenie w planowaniu wspólnych działań, pomaganie innym, stosowanie form grzecznościowych w kontaktach z rówieśnikami oraz dorosłymi, porządkowanie po sobie miejsca zabawy);

 wzbogacanie zasobu słownictwa oraz rozwijanie mowy (bogacenie słownictwa czynnego, wyraźne mówienie);

 klasyfikowanie przedmiotów według cech jakościowych;

 kształtowanie świadomości konieczności poddawaniu się zabiegom prozdrowotnym np. szczepieniom profilaktycznym, opatrywaniu skaleczeń;

 wdrażanie do bezpiecznych zachowań, (przestrzeganie zakazu samodzielnego zażywania lekarstw, znajomość numerów alarmowych);

 doskonalenie umiejętności poprawnego liczenia elementów;

 kształcenie umiejętności tworzenia wyrazów z pierwszych głosek innych wyrazów.

Opis sposobu realizacji:

Przebieg zajęć Lp. Część dnia

aktywności dziecka

3-latki/uwagi o realizacji

4-latki/uwagi o realizacji

5-latki/uwagi o realizacji 1. Schodzenie się dzieci, zabawy dowolne według ich zainteresowań (przestrzeganie umów i zasad bezpiecznej zabawy). Wybór nowych dyżurnych, przypomnienie o obowiązkach dziecka dyżurującego, (wyszukanie odpowiedniego znaczka dyżurnego), zaznaczanie czynności dnia na tablicy Mój dzień w przedszkolu przez osobę dyżurującą.

Materiał: znaczek dla dyżurnego, tablica Mój dzień w przedszkolu.

2. Ustaw się według wysokości!:

zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Nauczyciel (N) wybija rytm na bębenku – dzieci biegają, następuje cisza – dzieci dobierają się w grupy 3-osobowe i ustawiają się w rzędzie według wzrostu.

I. Zajęcia poranne

3.Grupowy kodeks zachowania:

spisanie wspólnie z dziećmi (na dużym arkuszu papieru) zasad bezpiecznej zabawy w przedszkolu oraz w ogrodzie przedszkolnym.

N zachęca dzieci do podawania prawidłowych norm postępowania.

Dzieci ozdabiają kodeks rysunkami, naklejają wizytówki ze swoim imieniem.

Materiał: arkusz papieru, pisaki, kredki, wizytówki z imionami dzieci.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Katar:

słuchanie wiersza J. Brzechwy pod powyższym tytułem. Aktywizowanie dzieci do rozmowy na temat zdrowia i higieny osobistej.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Spotkanie z ratownikiem medycznym:

przedstawienie dzieciom zasad bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu i na podwórku; pokaz udzielania pierwszej pomocy przy skaleczeniach, omdleniach (możliwość wykorzystania fantomu), próby wykonywania opatrunku przez chętne dzieci; poznanie numeru alarmowego 112 oraz poprawnego formułowania informacji na temat wypadku lub zdarzenia zagrażającego życiu.

Materiał: apteczka pierwszej pomocy.

3. Matematyczne rysowanki:

 łączenie ze sobą dużych i małych elementów (3, 4- latki;

załącznik nr 1);

 rysowanie takiego samego przedmiotu w wyznaczonym miejscu (4, 5 - latki; załącznik nr 2);

 liczenie przedmiotów i dorysowanie tej samej liczby kresek (5 - latki; załącznik nr 3).

4. Baw się bezpiecznie w ogródku!:

aktywność własna dzieci w ogrodzie przedszkolnym – zabawy swobodne.

Pokonywanie toru przeszkód wykonanego z pomocy do zajęć ruchowych typu drabinki, tunele, obręcze itp., przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy.

1. Jestem budowniczym!:

zabawy dowolne drewnianymi klockami.

Przestrzeganie umów zawartych w kodeksie grupowym.

1. Jaki to wyraz?:

odczytanie wyrazu składającego się z pierwszych głosek przedstawionych przedmiotów (załącznik nr 4).

Wyjaśnienie wspólnie z dziećmi hasła: „Sport to zdrowie”.

2. Miś jest chory:

zabawa tematyczna. N dostarcza pomocy do zabawy: biały fartuch, zestaw Mały lekarz, plastry, bandaże, atrapa telefonu, karteczki do wypisywania recept, ołówek itp. Dzieci w zabawie wykorzystują wiadomości zdobyte podczas spotkania z ratownikiem medycznym.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Bawimy się zgodnie z kodeksem:

aktywność własna dzieci. Zabawy dla zainteresowanych dzieci: N może zaproponować szereg gier multimedialnych (załączniki nr 5, 6, 7, 8).

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, czytanie globalne wg Glenna Domana.

Słowne: rozmowy, objaśnienia.

Percepcyjne: obserwacji i pokazu.

Formy: praca indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

Mój dzień w przedszkolu - tablica, znaczek dla dyżurnego, bębenek, duży arkusz papieru, pisaki, kredki, wizytówki z imionami dzieci, Katar – wiersz J. Brzechwy, biały fartuch, apteczka pierwszej pomocy, drewniane klocki, zestaw Mały lekarz, plastry, bandaże, atrapa telefonu, karteczki do wypisywania recept, ołówek, drabinki, tunele, obręcze, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem).

1. Duże i małe – materiał do wydrukowania;

2. Wiosenne atrybuty – materiał do wydrukowania;

3. Policz piłki – materiał do wydrukowania;

4. Jaki to wyraz? – materiał do wydrukowania;

5. U lekarza - puzzle multimedialne;

6. Chusteczka – kolorowanka multimedialna;

7. Numery alarmowe – gra multimedialna;

8. Karetka pogotowia –gra multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Wyraża oraz nazywa różne emocje; określa sytuacje, które je wywołują, stara się radzić sobie z różnymi emocjami w sposób społecznie akceptowany..

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: